Rüyada Namaz Kılmak Görmek

Namazla alakali tabirler oldukça çoktur. Hemen hemen herkes rüyasinda namaz kildigini görür. Bütün ayrintilariyla namaz hakkindaki tabirleri kaydedecegiz. Rüyada görülen namazlari; farz namazi, cuma, nafile ve bayram namazlari olarak ayri ayri tabir edilirler, Rüyada farz namazi kilmak, büyük memuriyete, reislige, emaneti yerine getirmeye, Allah’in farz kildigi seyleri yerine getirmeye, korku ve endiselerden emin olmaya isarettir.

Abdestli olarak normal sartlarina riayet ederek, rüku ve secdelerim tam yerine getirerek kibleye dönmek suretiyle farz namaz kildigini gören kimse Allah’in farzlarindan birim yerine getirir. Zulmen birisinden aldigi mali veya birisine olan borcu öder. Ayni zamanda yaramaz ve çirkin islerden de sakinir.

Bazi tabirciler, farz namazi kildigini gören kimse, sözünde durur, küs oldugu birisi varsa onunla da barisir, imam olan birisi rüyada farz namaz kildigini görse, borçlanir veya tazminat öder. Rüyasinda ögle namazi kildigini ve onu bitirdigini gören kimse maksadina nail olur. Dünyevi ve uhrevi islerinde kendine yardim edilir. Çünkü rüyada namazi tamamlamak arzu ettigi seyin tahakkukuna isaret sayilmistir.

Bu rüyayi gören borcundan dolayi hapis ise, baski onun borcunu öder. O da hapislikten kurtulur. Bir kimse bulutsuz berrak bir havada ögle namazim kildigini gören kimse, kendisinl de sevinçli hissederse, yapacagi islerde kendisine yardim edilir. Fakat bulutlu havada ögle namazim kildigini gören kimse, üzüntülü bir is yapar, ikindi namazim kildigini gören insan, kendisi veya baskasi için yemin eder; arzu ettigi bir kisim isler güçlükle meydana gelir, ikindi namazim rüyada kilip da tamamlayamayan insanin isleri oldukça güçlesir.

Rüyada aksam namazinin kilinmasi, yapilmasi gereken islerin bitirilmesi île tabir edilir. Yatsi namazim kilip tamamlayan insanin ameli sona erip eceli yaklasmis sayilir. Yatsi namazim kildigini gören insan, aile balkinin geçimi hususunda ihtimam gösterir. Yatsi namazim ilk vaktinde kildigini gören insan, çoluk çocugunu memnun edecek güzel bir iste bulunur.

Sabah namazim kildigini gören kimse, yemeiçme ve giyim kusam gibi kendisine zaruri olan seyleri hazirlamaya isarettir. Aksam namazi, islerinden kurtulmaya, yorgun için dinlenmeye isarettir. Vitir namazi, isleri gizlemeye isarettir. Bazen de ögle namazi, tövbeye veya isten çikarilmaya isarettir. Çünkü ögle namazinda kible, Kudüs’ten çevrilmistir.

Bazen de ögle namazi, seytan ve düsmanla savasmaya isarettir. ögle zamani, siddetli sicak ve uyku vaktidir. Rüyada ikindi namazim kilmak yardim ve basariya ulasmaya bazen de, hidayet, hayir ve korumaya isarettir. Aksam namazi, rüyayi görenin ana ve babasindan yahut kendisini söhretli, mevki ve fazileti sebebiyle koruyan kimseden ayrilmasina ya da günesin kendisine isaret ettigi bir kimsenin isinden çikmasina isarettir.

Bir kimse rüyada yatsi namazim kildigini görse, yolculuk, evlenmek veya bir yerden diger bir yere gitmek için hazirlanmasina isarettir. Bazen de yatsi namazi, gözde olan perdeye ve gözlerinin zayif görmesine isarettir. Bir kimsenin rüyada sabah namazim kildigini görmesi, onun yapacagi yemine isarettir.

Rüyada ikindi namazim kildigini gören kimse, güçlükten sonra kolayliga erisir. Rüyada aksam namazim kilan kimse, sonuçlanmis bir seyin tekrar meydana gelmesine arzu eder ve ona yakin zamanda kavusur. Rüyada cuma namazi kildigini gören kimsenin muradi hasil olur ve arzu ettigi seye kavusur. Bag ve bostanda namaz kildigini gören kimse, Allah-u Tealaya istigfar eder. Ziraat yapilan bir yerde namaz kildigini gören kimse borcunu öder.

Rüyada özürlü olarak namaz kildigini görmek, amelinin makbul olmadigina isarettir. Yan yatarak namaz kildigini gören kimse hastalanir. Namazi kilip bitirdikten sonra mescitten çiktigini gören kimse fazilet ve hayra nail olur. Hayvan üzerinde namaz kildigini gören kimseye büyük bir korku isabet eder. Halkla beraber imamin hayvan üzerinde bir kisminin uykuda, bir kisminin secdede ve bazisinin da ayakta namaz kildiklarim görmesi, eger o kimseler savasiyorlarsa mansur ve muzaffer olacaklarina isarettir.

Rüyada dört rekatli farz namazim iki rekat olarak kilan kimse yolculuga çikar. Rüyada namaz kildigi esnada bal yedigini gören kimse oruçlu iken hanimi ile cinsî münasebette bulunur. Rüyada dört rekatli farz namazim iki rekat kilan kadin, o gün hayiz olur. Rüyada bir namazin vaktinin geçmekte oldugunu ve o namazi kilacak bir yer bulamadigini gören kimsenin, din veya dünyaca arzu ettigi istegi güçlesir. Rüyada namazi, kasten ve farziyyetini inkar ederek terkettigini, tsiamiyeti hafife alir. Namazin farz oldugunu kabul ederek terkettigini gören kimse için de tabir aynidir.

Rüyada kilinan cuma namazi, ferahlik ve sevince, bayram ve mevsimleri görmeye, hacca gitmeye ve borcunu azaltmaya isarettir. Rüyada ramazan bayrami namazim kilmak, borcu ödemeye, hastanin iyi olmasina, sikintilardan kurtulmaya isarettir. Kurban bayrami namazi, hayir isleri üzerine olmaya, yapilan vasiyeti tutmaya ve adaklan yerine getirmeye isarettir. Bazen de ramazan ve kurban bayram namazlan, düsmanla karsilasmaya isarettir.

Rüyada kusluk namazi, Allah’a sirk kosmamaya ve yerine getirilen yemine isarettir. Bazen de kusluk namazi, sevinç yahut keder ve yemin etmeye isarettir. Oturarak namaz kildigini gören kimse, konusma ve isinde tereddüt eder. iki vakit namazi bir vakitte kilmak, yolculuga isarettir. Bazen de bu rüya, düsman tarafindan çikacak fitneye isarettir. Namazi avret yeri açik oldugu halde kilsa, oruçlu iken fuhsiyatta bulunmaya yahut haram olan bir seyi sadaka olarak vermeye isarettir. Ya da bid’at olan bir seye uydugu halde dogru yolda olduguna isarettir.

Korku namazi kildigini görmek, sirket kurmaya, hayrete düsmege, daginik olmaya veya hasta ile çekismeye isarettir. Rüyada namazda konusmak, hibe ettigi veya sükut ya da tasdik ettigi seyden dönmeye isarettir. Rüyada, namazda asikar okunacak yerde asikar okudugunu gören kimse, eger hakimse, zulümle hükmeder, hakim degilse, bildigi bir hakikati veya bir mali inkar eder.

Rüyada imamdan önce rükü ve secde yaptigini gören kimse, ana ve babasina veya itaat etmesi icabeden kimseye muhalefet etmesine isarettir. Rüyada teravih namazi kilmak, mesakkate düsmeye, borç ödemeye ve hidayete ermeye isarettir. Yagmur namazi kilmak, korkuya, çoluk çocugunun nafakasini eksiltmeye, pahaliliga geçimdeki durgunluga. ziraat, mal ve tarla hususunda sikintiya düsmeye isarettir. Rüyada günes ve ay tutuldugu vakit kilinan husuf ve küsuf namazim kildigini görmek, Günes ve Ay’in isaret ettigi sahsin rahatliga kavusturulmasi için gayret etmeye isarettir. Bazen bu rüya, fasik bir kimsenin tövbe etmesine ve kafirin Müslüman olmasina, isarettir. Husuf ve küsuf namazim kildigini görmek, bir alimin ölümüne isarettir.

Rüyada korku namazi kilmak, ülfete, ittifak etmeye, sözlerin bir araya gelmesine ve korkudan emin olmaya isarettir, Rüyada cenaze namazi kilmak, namazi kilinan kimseye sefaat etmeye isarettir. Rüyada ölü üzerine namaz kildigini gören kimse, onun için çok dua ve istigfar eder. Namazi tam kilarsa duayi da tam yapar. Cenaze namazina imam olan kimse, münafik bir amir etrafindan vali tayin edilir. “Allah (C.C.) filan kimseye rahmet etsin” dedigini gören kimsenin günahlan affedilir, imamin arkasinda cenaze namazi kildigini gören kimse, ölüler için dua edilen bir mecliste hazir bulunur. Cenaze namazi kildigini gören kimse, dini bozuk bir kimse hakkinda aracilik eder. Rüyada nafile namaz kildigini gören kimse, dininin kemale ermesine ve Sünnet-i Seniyyeye uymasina isarettir.

Bir kadin rüyada erkeklere imam oldugunu görse, ölür. Çünkü kadin, imamete selahiyetli degildir. Ve bu durum ancak o kadinin ölümü zamaninda erkekler tarafindan onun üzerine namaz kilmak suretiyle mümkün olur. Namaz kilmayi ve okumayi bilmeyen bir kimse, rüyada imam oldugunu görse, ölür. Rüyada sünnet namazi kildigini gören kimse, Resülullah (S.A.V.)’in sünnetine uyar, necasetten temizlenir ve güzel huylu olur.

Nafile namaz kildigini gören kimse, ahirette kendisine lazim olacak seyleri yapmaya muvaffak olur. Bir kimse rüyada bir takim insanlarla beraber teravih namazi kildigini görse, o kimselerin akrabalari hakkinda gereken iyiligi yaptiklarim görse, o kimselerin akrabalari hakkinda gereken iyiligi yaptiklarina, onlardan vahsetin gittigine ve kalblerinin ferahlamasina isarettir. Bir kimse rüyada cemaatla namaz kildigini ve safin düzgün oldugunu görse, o cemaatin çokça tesbih okuyan bir kavim olduguna isarettir. Rüyada Allah rizasi için nafile namaz kildigini gören kimse, fakirse zengin olur ve hayra erisir.

Rüyada teheccüd namazi kildigini gören kimse yüksek bir rütbeye nail olur. Rüyada regalb namazi kilmak, mevsimlere ve vaadim yerine getirmeye isarettir. Rüyada kaza namazi kilmak, borç ödemeye veya günahkar bir kimse için tövbe etmeye isarettir. Bazen de kaza namazi kilmak, kafirin Müslüman olmasina, adagim yerine getirmeye ve taahhüd ettigi bir seyi yapmaya isarettir. Rüyada oturarak namaz kilmak, acizlige, korkakliga ve cuz’l bir rizka kanaat etmeye isarettir. Otururken namaz kilmak, bazen babasinin veya hocasinin, ya da üzerinde ilim hakki bulunan bir kimsenin hastaligi ile korkutulmaya isarettir.

Rüyada tövbe namazi kilmak, günahlarin affolmasina isarettir. Eger tövbe namazim bütün halk kilacak olsa, yagmur yagmasina isarettir. Rüyayi gören fakir ise, zengin olur, çocugu olmuyorsa, erkek bir çocugu olur. Rüyada tesbih namazi kilmak, hediyeye, bahsise, hayra ve iyi bir sekilde geçindigine isarettir. Rüyada istihare namazi kilmak, rüya sahibinin uyanikken arzu ettigi bir seyde hayret ederek sasinp kalmasina isarettir. Rüyada istihare namazi kilmak, rüya sahibinin yapmaya karar verdigi seyin sonucunun güzel olmasina isarettir, istihare namazi kilan tarikat ehlinden ise ve onun tarikatça eksikligine isarettir.

Rüyada kabre karsi namaz kilmak, caiz olmayan bir seyi hediye etmeye, bazen de bu rüya, fakire, verilmeye layik olan kimseye ve hapiste bulunana sadaka vermeye isarettir. Rüyada tahiyyetü’l mescit namazi kilmak, akraba ve fakirlere sadaka vermeye ve zalimlerden iyilik istemeye isarettir. Rüyada gündüzün veya gece namaz kildigini gören kimse, salih amel islemekle Allah (C.C.)’a yaklasir. Rüyada namazda görüldügünü gören kimse, oyunla mesgul olmak suretiyle namazdan gaflet eder.

Rüyada sarhos oldugu halde namaz kildigini gören kimse, yalan yere sahitlik eder. Cünüb oldugu halde namaz kildigini görmek, gören kimsenin dini bozuk olur. Dogu ve bati tarafina namaz kildigini gören kimse, islam dininden dönerek seriata muhalif bir harekette bulunur. Rüyada arkasini kibleye dönerek namaz kildigini gören kimse, islam dinini tahkir eder.

Bazi tabirciler, bir kimse rüyada cemaatin kibleden baska bir yöne dogru namaz kildigini görse, onlarin valileri veya hakimleri görevlerinden alinir, dediler. Rüyada alim bir kimseyi kibleden baska bir yöne dogru namaz kildigini veya eh-l sünnetin hilafina bir amelde bulundugunu gören kimse, nefsani arzularina uyar ve seriata muhalif bir harekette bulunur.

Rüyada kibleden baska bir yöne namaz kilmak, caiz olmayan bir seyi yapmakla Allah (C.C.)’a yaklasmayi ve insanlarin kalblerini kazanmayi kasdetmeye isarettir veya rüyada yöneldigi tarata dogru yolculuga çikar. Rüyada dogu taratma namaz kildigini gören kimsenin, kötü yolda olduguna, halka çokça iftira eden ve günah islemeye cür’etkar olduguna isarettir.

Rüyada kibleyi bilmedigini veya kibleyi arastirdigini ve hangi tarafta oldugunu bilmedigini gören kimsenin, dininde hayret içinde olduguna isarettir. Kibleden baska bir yöne beyaz bir elbise île namaz kildigini ve Kur’an’i hatasiz okudugunu gören kimse, hacca gider.

“Rüyada Namaz Kılmak Görmek” üzerine 34 yorum

 1. Merhaba rüyamda Konya’da Şems-i Tebrizi Hz. Türbesine gidip akşam namazı kılmak için namaza durdum. Ancak sadece farzı kılıp çıkacaktım. Birden bire bir güç beni yukarı kaldırıp yere attı. Bunun anlamı konusunda yardımcı olabilir misiniz?

 2. Ya ben çok kötü bir rüya gördüm. Rüyamda ayakta namaz kılıyordum ve cin gibi hissettiğim bir şeyin kafamı arkaya doğru döndürdüğünü gördüm. Tekrar kıbleyi karşıma almaya çalıştım, fakat dönemedim. Ne olur bana bunun yorumunu açıkça söyler misiniz? Korktum, gerçekten.

 3. Rüyada namaza başlamak fakat çekilen ağrı yüzünden namazı tamamlayamamak ne anlama gelir? Bilgilendirirseniz sevinirim.

 4. Bir erkeğin arkasında namaza durdum sonra bu kişi namazda boğazımı sıkıyordu ama acı duymuyordum, ölüyordum.

 5. Rüyamda evimde kim olduğunu tam hatırlayamadığım bir kadının ve başka bir odada da bir erkeğin kıblenin tersine namaz kıldığını gördüm. Onları uyarmak istedim ama daha sonrasını hatırlamıyorum. Yorumlarsanız sevinirim.

 6. Kapalı bir mekanda namaz kılıyordum. Arkamda birkaç yaşlı adam konuşuyordu. Ne konuştuklarını hatırlamıyorum. Cami gibi bir yerdeyim herhalde. Hangi vakit namazı olduğunu da bilmiyorum. Fakat dizlerim tutmuyor gibiydi. Zorlanarak namaz kılmaya çalışıyordum. Dizlerim dik durmuyordu. Hafif dizlerimi kılarak kılmaya çalışıyordum. Namazı bitirdim mi, bitirmedim mi, hatırlamıyorum.

 7. Toplu olarak namaz kılan kalabalık halk ve üzerlerine bomba atılmaya hazır fakat kimse namazını bozmadan devam ediyor. Anlamını bulamadım.

 8. Merhaba, benim rüyamda tanıdığım bir erkek namaz kılıyordu ve o secdeye eğilince küçük kızım onun sırtına çıkıyordu o da doğrulmuyordu. Ben kızımı onun sırtından aldıktan sonra doğruldu. Her secdede aynısı oldu ve kızım sırtına çıkmak için ağlıyordu. İki defa secdeye gitmişti. Teşekkürler.

 9. Rüyada öğlen vakti, vitri vacip namazını cemaate imam olduğu halde doğu tarafına dönerek cemaatle kıldırmak, kendisi Almanya’da olmasına rağmen namazı Türkiye’de baba ocağında kıldırmak ne anlam ifade eder?

 10. Rüyamda camide cuma namazı ezan okundu diyerek kıldık. Namaz bittiğinde ezan yeni okunuyordu ve tekrar cuma namazını kıldık.

 11. Rüyamda namaz kılıyorum ama kılarken bütün çabama rağmen ayakta duramıyorum devriliyorum bu rüyayı defalarca gördüm en son gördüğümde ise cemaate imam oluyorum ama yine ayakta duramıyorum. Yorumu nedir? Merak ediyorum.

 12. Rüyamda geç kaldığım için sabah namazının 2 rekat farzını kılıyordum. Ardından 2 rekatta hacet namazı kılıyordum. Nasıl yorumlarsınız?

 13. Rüyamda birisi beni camiye getirdi. Camiden içeri girdim sonra beni getiren kişinin yanıma gelmediğini görünce onu aramaya başladım. Camide birini gördüm, insanlar ona biat ediyordu, biat etmek için yanına gittim. O adama sadece bayanlar biat ediyormuş, “Ben biat etmem” dedim sonra erkeklerin biat ettiği birisi varmış, ona da biat etmedim. Sonra namaz kıldım, yanımda da bir genç vardı.

 14. Ben rüyamda namaz kılıyordum etrafımda bir eşek dönmeye başladı. Beni tepmeye çalışıyordu, ben de namazı bozdum… Bu ne demek acaba?

 15. Rüyamda bayram namazını kılıyordum kıldıktan sonra bir küçük kapıdan bir yere girdim. Orada bir adam namaz kılıyordu, arkası dönüktü sonra ben başka yere baktım. Sonra döndüğümde adam bana bakarak suyordu sonra oradan çıktım. Kapının üzerinde bir isim yazıyordu, sadece baş harfini hatırlıyorum (a) sonra camiden çıktık. Yolda yürürken 2 araba geliyordu öndeki arkadaşımın arabasıydı, ben durdurdum ve (arkadaki araba da duvara çarptı) ben hiç bakmadan arabaya bindim.

 16. Rüyamda bir bayan namaza geç kaldığımı namaz kılmam gerektiğini söylüyordu. Açıklamasını yapar mısınız?

 17. Sabah namazının sünnetini kılıp farzını camide kılarım diye başladığım farzı bozuyorum. Bir daha farza duruyorum hemen aklıma geliyor farzı camide kılacaktım diye yine bozuyorum.

 18. Namaz kılarken önümdeki biri düştü ve iki kişi onu kaldırmak için namazı bozdu tabirlere baktığımda aradığımı bulamadım neye işaret yorumlayabilir misiniz?

 19. Caminin önünde açık alanda cuma namazı kılıyordum ama önümde tümsekler oluyordu ve okuduğum süreleri karıştırıyordum namazı bitiremedim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir