Rüyada Namaz Kılmak Görmek

Namazla alakali tabirler oldukça çoktur. Hemen hemen herkes rüyasinda namaz kildiğini görür. Bütün ayrintilariyla namaz hakkindaki tabirleri kaydedecegiz. Rüyada görülen namazlari; farz namazi, cuma, nafile ve bayram namazlari olarak ayri ayri tabir edilirler, Rüyada farz namazi kilmak, büyük memuriyete, reislige, emaneti yerine getirmeye, Allah’in farz kildigi seyleri yerine getirmeye, korku ve endiselerden emin olmaya işarettir.

Abdestli olarak normal sartlarina riayet ederek, rüku ve secdelerim tam yerine getirerek kibleye dönmek suretiyle farz namaz kildiğini gören kimse Allah’in farzlarindan birim yerine getirir. Zulmen birisinden aldigi mali veya birisine olan borcu öder. Ayni zamanda yaramaz ve çirkin islerden de sakinir.

Bazi tabirciler, farz namazi kildiğini gören kimse, sözünde durur, küs oldugu birisi varsa onunla da barisir, imam olan birisi rüyada farz namaz kildiğini görse, borçlanir veya tazminat öder. Rüyasinda ögle namazi kildiğini ve onu bitirdiğini gören kimse maksadina nail olur. Dünyevi ve uhrevi islerinde kendine yardim edilir. Çünkü rüyada namazi tamamlamak arzu ettigi şeyin tahakkukuna işaret sayilmistir.

Bu rüyayi gören borcundan dolayi hapis ise, baski onun borcunu öder. O da hapislikten kurtulur. Bir kimse bulutsuz berrak bir havada ögle namazim kildiğini gören kimse, kendisinl de sevinçli hissederse, yapacagi islerde kendisine yardim edilir. Fakat bulutlu havada ögle namazim kildiğini gören kimse, üzüntülü bir is yapar, ikindi namazim kildiğini gören insan, kendisi veya baskasi için yemin eder; arzu ettigi bir kişim isler güçlükle meydana gelir, ikindi namazim rüyada kilip da tamamlayamayan insanin isleri oldukça güçlesir.

Rüyada aksam namazinin kilinmasi, yapilmasi gereken islerin bitirilmesi île tabir edilir. Yatsi namazim kilip tamamlayan insanin ameli sona erip eceli yaklasmis sayilir. Yatsi namazim kildiğini gören insan, aile balkinin geçimi hususunda ihtimam gösterir. Yatsi namazim ilk vaktinde kildiğini gören insan, çoluk çocugunu memnun edecek güzel bir iste bulunur.

Sabah namazim kildiğini gören kimse, yemeiçme ve giyim kusam gibi kendisine zaruri olan seyleri hazirlamaya işarettir. Aksam namazi, islerinden kurtulmaya, yorgun için dinlenmeye işarettir. Vitir namazi, isleri gizlemeye işarettir. Bazen de ögle namazi, tövbeye veya isten çikarilmaya işarettir. Çünkü ögle namazinda kible, Kudüs’ten çevrilmistir.

Bazen de ögle namazi, seytan ve düsmanla savasmaya işarettir. ögle zamani, şiddetli sicak ve uyku vaktidir. Rüyada ikindi namazim kilmak yardim ve basariya ulasmaya bazen de, hidayet, hayir ve korumaya işarettir. Aksam namazi, rüyayi görenin ana ve babasindan yahut kendisini söhretli, mevki ve fazileti sebebiyle koruyan kimseden ayrilmasina ya da günesin kendisine işaret ettigi bir kimsenin isinden çikmasina işarettir.

Bir kimse rüyada yatsi namazim kildiğini görse, yolculuk, evlenmek veya bir yerden diger bir yere gitmek için hazirlanmasina işarettir. Bazen de yatsi namazi, gözde olan perdeye ve gözlerinin zayif görmesine işarettir. Bir kimsenin rüyada sabah namazim kildiğini görmesi, onun yapacagi yemine işarettir.

Rüyada ikindi namazim kildiğini gören kimse, güçlükten sonra kolayliga erisir. Rüyada aksam namazim kilan kimse, sonuçlanmis bir şeyin tekrar meydana gelmesine arzu eder ve ona yakin zamanda kavusur. Rüyada cuma namazi kildiğini gören kimsenin muradi hasil olur ve arzu ettigi seye kavusur. Bag ve bostanda namaz kildiğini gören kimse, Allah-u Tealaya istigfar eder. Ziraat yapilan bir yerde namaz kildiğini gören kimse borcunu öder.

Rüyada özürlü olarak namaz kildiğini görmek, amelinin makbul olmadığına işarettir. Yan yatarak namaz kildiğini gören kimse hastalanir. Namazi kilip bitirdikten sonra mescitten çiktigini gören kimse fazilet ve hayra nail olur. Hayvan üzerinde namaz kildiğini gören kimseye büyük bir korku isabet eder. Halkla beraber imamin hayvan üzerinde bir kisminin uykuda, bir kisminin secdede ve bazisinin da ayakta namaz kildiklarim görmesi, eger o kimseler savasiyorlarsa mansur ve muzaffer olacaklarina işarettir.

Rüyada dört rekatli farz namazim iki rekat olarak kilan kimse yolculuga çikar. Rüyada namaz kildigi esnada bal yediğini gören kimse oruçlu iken hanimi ile cinsî münasebette bulunur. Rüyada dört rekatli farz namazim iki rekat kilan kadin, o gün hayiz olur. Rüyada bir namazin vaktinin geçmekte oldugunu ve o namazi kilacak bir yer bulamadiğini gören kimsenin, din veya dünyaca arzu ettigi istegi güçlesir. Rüyada namazi, kasten ve farziyyetini inkar ederek terkettigini, tsiamiyeti hafife alir. Namazin farz oldugunu kabul ederek terkettigini gören kimse için de tabir aynidir.

Rüyada kilinan cuma namazi, ferahlik ve sevince, bayram ve mevsimleri görmeye, hacca gitmeye ve borcunu azaltmaya işarettir. Rüyada ramazan bayrami namazim kilmak, borcu ödemeye, hastanin iyi olmasina, sikintilardan kurtulmaya işarettir. Kurban bayrami namazi, hayir isleri üzerine olmaya, yapilan vasiyeti tutmaya ve adaklan yerine getirmeye işarettir. Bazen de ramazan ve kurban bayram namazlan, düsmanla karsilasmaya işarettir.

Rüyada kusluk namazi, Allah’a sirk kosmamaya ve yerine getirilen yemine işarettir. Bazen de kusluk namazi, sevinç yahut keder ve yemin etmeye işarettir. Oturarak namaz kildiğini gören kimse, konusma ve isinde tereddüt eder. iki vakit namazi bir vakitte kilmak, yolculuga işarettir. Bazen de bu rüya, düsman tarafindan çikacak fitneye işarettir. Namazi avret yeri açik oldugu halde kilsa, oruçlu iken fuhsiyatta bulunmaya yahut haram olan bir şeyi sadaka olarak vermeye işarettir. Ya da bid’at olan bir seye uydugu halde dogru yolda olduguna işarettir.

Korku namazi kildiğini görmek, sirket kurmaya, hayrete düsmege, daginik olmaya veya hasta ile çekismeye işarettir. Rüyada namazda konusmak, hibe ettigi veya sükut ya da tasdik ettigi seyden dönmeye işarettir. Rüyada, namazda asikar okunacak yerde asikar okudugunu gören kimse, eger hakimse, zulümle hükmeder, hakim degilse, bildigi bir hakikati veya bir mali inkar eder.

Rüyada imamdan önce rükü ve secde yaptigini gören kimse, ana ve babasina veya itaat etmesi icabeden kimseye muhalefet etmesine işarettir. Rüyada teravih namazi kilmak, meşakkate düsmeye, borç ödemeye ve hidayete ermeye işarettir. Yagmur namazi kilmak, korkuya, çoluk çocugunun nafakasini eksiltmeye, pahaliliga geçimdeki durgunluga. ziraat, mal ve tarla hususunda sikintiya düsmeye işarettir. Rüyada günes ve ay tutuldugu vakit kilinan husuf ve küsuf namazim kildiğini görmek, Günes ve Ay’in işaret ettigi sahsin rahatliga kavusturulmasi için gayret etmeye işarettir. Bazen bu rüya, fasik bir kimsenin tövbe etmesine ve kafirin Müslüman olmasina, işarettir. Husuf ve küsuf namazim kildiğini görmek, bir alimin ölümüne işarettir.

Rüyada korku namazi kilmak, ülfete, ittifak etmeye, sözlerin bir araya gelmesine ve korkudan emin olmaya işarettir, Rüyada cenaze namazi kilmak, namazi kilinan kimseye sefaat etmeye işarettir. Rüyada ölü üzerine namaz kildiğini gören kimse, onun için çok dua ve istigfar eder. Namazi tam kilarsa duayi da tam yapar. Cenaze namazina imam olan kimse, münafik bir amir etrafından vali tayin edilir. “Allah (C.C.) filan kimseye rahmet etsin” dediğini gören kimsenin günahlan affedilir, imamin arkasinda cenaze namazi kildiğini gören kimse, ölüler için dua edilen bir mecliste hazir bulunur. Cenaze namazi kildiğini gören kimse, dini bozuk bir kimse hakkinda aracilik eder. Rüyada nafile namaz kildiğini gören kimse, dininin kemale ermesine ve Sünnet-i Seniyyeye uymasina işarettir.

Bir kadin rüyada erkeklere imam oldugunu görse, ölür. Çünkü kadin, imamete selahiyetli degildir. Ve bu durum ancak o kadinin ölümü zamaninda erkekler tarafindan onun üzerine namaz kilmak suretiyle mümkün olur. Namaz kilmayi ve okumayi bilmeyen bir kimse, rüyada imam oldugunu görse, ölür. Rüyada sünnet namazi kildiğini gören kimse, Resülullah (S.A.V.)’in sünnetine uyar, necasetten temizlenir ve güzel huylu olur.

Nafile namaz kildiğini gören kimse, ahirette kendisine lazim olacak seyleri yapmaya muvaffak olur. Bir kimse rüyada bir takim insanlarla beraber teravih namazi kildiğini görse, o kimselerin akrabalari hakkinda gereken iyiligi yaptiklarim görse, o kimselerin akrabalari hakkinda gereken iyiligi yaptiklarina, onlardan vahsetin gittigine ve kalblerinin ferahlamasina işarettir. Bir kimse rüyada cemaatla namaz kildiğini ve safin düzgün oldugunu görse, o cemaatin çokça tesbih okuyan bir kavim olduguna işarettir. Rüyada Allah rizasi için nafile namaz kildiğini gören kimse, fakirse zengin olur ve hayra erisir.

Rüyada teheccüd namazi kildiğini gören kimse yüksek bir rütbeye nail olur. Rüyada regalb namazi kilmak, mevsimlere ve vaadim yerine getirmeye işarettir. Rüyada kaza namazi kilmak, borç ödemeye veya günahkar bir kimse için tövbe etmeye işarettir. Bazen de kaza namazi kilmak, kafirin Müslüman olmasina, adagim yerine getirmeye ve taahhüd ettigi bir şeyi yapmaya işarettir. Rüyada oturarak namaz kilmak, acizlige, korkakliga ve cuz’l bir rızka kanaat etmeye işarettir. Otururken namaz kilmak, bazen babasinin veya hocasinin, ya da üzerinde ilim hakki bulunan bir kimsenin hastaligi ile korkutulmaya işarettir.

Rüyada tövbe namazi kilmak, günahlarin affolmasina işarettir. Eger tövbe namazim bütün halk kilacak olsa, yagmur yagmasina işarettir. Rüyayi gören fakir ise, zengin olur, çocugu olmuyorsa, erkek bir çocugu olur. Rüyada tesbih namazi kilmak, hediyeye, bahsise, hayra ve iyi bir sekilde geçindigine işarettir. Rüyada istihare namazi kilmak, rüya sahibinin uyanikken arzu ettigi bir seyde hayret ederek sasinp kalmasina işarettir. Rüyada istihare namazi kilmak, rüya sahibinin yapmaya karar verdigi şeyin sonucunun güzel olmasina işarettir, istihare namazi kilan tarikat ehlinden ise ve onun tarikatça eksikligine işarettir.

Rüyada kabre karsi namaz kilmak, caiz olmayan bir şeyi hediye etmeye, bazen de bu rüya, fakire, verilmeye layik olan kimseye ve hapiste bulunana sadaka vermeye işarettir. Rüyada tahiyyetü’l mescit namazi kilmak, akraba ve fakirlere sadaka vermeye ve zalimlerden iyilik istemeye işarettir. Rüyada gündüzün veya gece namaz kildiğini gören kimse, salih amel islemekle Allah (C.C.)’a yaklasir. Rüyada namazda görüldügünü gören kimse, oyunla mesgul olmak suretiyle namazdan gaflet eder.

Rüyada sarhos oldugu halde namaz kildiğini gören kimse, yalan yere sahitlik eder. Cünüb oldugu halde namaz kildiğini görmek, gören kimsenin dini bozuk olur. Dogu ve bati tarafina namaz kildiğini gören kimse, islam dininden dönerek seriata muhalif bir harekette bulunur. Rüyada arkasini kibleye dönerek namaz kildiğini gören kimse, islam dinini tahkir eder.

Bazi tabirciler, bir kimse rüyada cemaatin kibleden baska bir yöne dogru namaz kildiğini görse, onlarin valileri veya hakimleri görevlerinden alinir, dediler. Rüyada alim bir kimseyi kibleden baska bir yöne dogru namaz kildiğini veya eh-l sünnetin hilafina bir amelde bulundugunu gören kimse, nefsani arzularina uyar ve seriata muhalif bir harekette bulunur.

Rüyada kibleden baska bir yöne namaz kilmak, caiz olmayan bir şeyi yapmakla Allah (C.C.)’a yaklasmayi ve insanlarin kalblerini kazanmayi kasdetmeye işarettir veya rüyada yöneldigi tarata dogru yolculuga çikar. Rüyada dogu taratma namaz kildiğini gören kimsenin, kötü yolda olduguna, halka çokça iftira eden ve günah islemeye cür’etkar olduguna işarettir.

Rüyada kibleyi bilmediğini veya kibleyi arastirdiğini ve hangi tarafta oldugunu bilmediğini gören kimsenin, dininde hayret içinde olduguna işarettir. Kibleden baska bir yöne beyaz bir elbise île namaz kildiğini ve Kur’an’i hatasiz okudugunu gören kimse, hacca gider.

“Rüyada Namaz Kılmak Görmek” üzerine 34 yorum

 1. Merhaba rüyamda Konya’da Şems-i Tebrizi Hz. Türbesine gidip akşam namazı kılmak için namaza durdum. Ancak sadece farzı kılıp çıkacaktım. Birden bire bir güç beni yukarı kaldırıp yere attı. Bunun anlamı konusunda yardımcı olabilir misiniz?

 2. Ya ben çok kötü bir rüya gördüm. Rüyamda ayakta namaz kılıyordum ve cin gibi hissettiğim bir şeyin kafamı arkaya doğru döndürdüğünü gördüm. Tekrar kıbleyi karşıma almaya çalıştım, fakat dönemedim. Ne olur bana bunun yorumunu açıkça söyler misiniz? Korktum, gerçekten.

 3. Rüyada namaza başlamak fakat çekilen ağrı yüzünden namazı tamamlayamamak ne anlama gelir? Bilgilendirirseniz sevinirim.

 4. Bir erkeğin arkasında namaza durdum sonra bu kişi namazda boğazımı sıkıyordu ama acı duymuyordum, ölüyordum.

 5. Rüyamda evimde kim olduğunu tam hatırlayamadığım bir kadının ve başka bir odada da bir erkeğin kıblenin tersine namaz kıldığını gördüm. Onları uyarmak istedim ama daha sonrasını hatırlamıyorum. Yorumlarsanız sevinirim.

 6. Kapalı bir mekanda namaz kılıyordum. Arkamda birkaç yaşlı adam konuşuyordu. Ne konuştuklarını hatırlamıyorum. Cami gibi bir yerdeyim herhalde. Hangi vakit namazı olduğunu da bilmiyorum. Fakat dizlerim tutmuyor gibiydi. Zorlanarak namaz kılmaya çalışıyordum. Dizlerim dik durmuyordu. Hafif dizlerimi kılarak kılmaya çalışıyordum. Namazı bitirdim mi, bitirmedim mi, hatırlamıyorum.

 7. Toplu olarak namaz kılan kalabalık halk ve üzerlerine bomba atılmaya hazır fakat kimse namazını bozmadan devam ediyor. Anlamını bulamadım.

 8. Merhaba, benim rüyamda tanıdığım bir erkek namaz kılıyordu ve o secdeye eğilince küçük kızım onun sırtına çıkıyordu o da doğrulmuyordu. Ben kızımı onun sırtından aldıktan sonra doğruldu. Her secdede aynısı oldu ve kızım sırtına çıkmak için ağlıyordu. İki defa secdeye gitmişti. Teşekkürler.

 9. Rüyada öğlen vakti, vitri vacip namazını cemaate imam olduğu halde doğu tarafına dönerek cemaatle kıldırmak, kendisi Almanya’da olmasına rağmen namazı Türkiye’de baba ocağında kıldırmak ne anlam ifade eder?

 10. Rüyamda camide cuma namazı ezan okundu diyerek kıldık. Namaz bittiğinde ezan yeni okunuyordu ve tekrar cuma namazını kıldık.

 11. Rüyamda namaz kılıyorum ama kılarken bütün çabama rağmen ayakta duramıyorum devriliyorum bu rüyayı defalarca gördüm en son gördüğümde ise cemaate imam oluyorum ama yine ayakta duramıyorum. Yorumu nedir? Merak ediyorum.

 12. Rüyamda geç kaldığım için sabah namazının 2 rekat farzını kılıyordum. Ardından 2 rekatta hacet namazı kılıyordum. Nasıl yorumlarsınız?

 13. Rüyamda birisi beni camiye getirdi. Camiden içeri girdim sonra beni getiren kişinin yanıma gelmediğini görünce onu aramaya başladım. Camide birini gördüm, insanlar ona biat ediyordu, biat etmek için yanına gittim. O adama sadece bayanlar biat ediyormuş, “Ben biat etmem” dedim sonra erkeklerin biat ettiği birisi varmış, ona da biat etmedim. Sonra namaz kıldım, yanımda da bir genç vardı.

 14. Ben rüyamda namaz kılıyordum etrafımda bir eşek dönmeye başladı. Beni tepmeye çalışıyordu, ben de namazı bozdum… Bu ne demek acaba?

 15. Rüyamda bayram namazını kılıyordum kıldıktan sonra bir küçük kapıdan bir yere girdim. Orada bir adam namaz kılıyordu, arkası dönüktü sonra ben başka yere baktım. Sonra döndüğümde adam bana bakarak suyordu sonra oradan çıktım. Kapının üzerinde bir isim yazıyordu, sadece baş harfini hatırlıyorum (a) sonra camiden çıktık. Yolda yürürken 2 araba geliyordu öndeki arkadaşımın arabasıydı, ben durdurdum ve (arkadaki araba da duvara çarptı) ben hiç bakmadan arabaya bindim.

 16. Rüyamda bir bayan namaza geç kaldığımı namaz kılmam gerektiğini söylüyordu. Açıklamasını yapar mısınız?

 17. Sabah namazının sünnetini kılıp farzını camide kılarım diye başladığım farzı bozuyorum. Bir daha farza duruyorum hemen aklıma geliyor farzı camide kılacaktım diye yine bozuyorum.

 18. Namaz kılarken önümdeki biri düştü ve iki kişi onu kaldırmak için namazı bozdu tabirlere baktığımda aradığımı bulamadım neye işaret yorumlayabilir misiniz?

 19. Caminin önünde açık alanda cuma namazı kılıyordum ama önümde tümsekler oluyordu ve okuduğum süreleri karıştırıyordum namazı bitiremedim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir