Rüyada Gökyüzü Görmek

Bir kimse kendisini gökyüzünün birinci katında görse, eceli yaklaşmış sayılır; ikinci katinda görse, ilim ve hikmet sahibi olur. Üçüncü katında görse, dünyada izzet ve ikbali artar. Dördüncü katında görse, devlet büyüklerine yakın olur. Beşinci katında görse, korku ve kedere uğrar. Altıncı katında görse, mertebesi artar ve mutlu olur. Yedinci katta görmek, kadrinin yükseleceğine ve hayatının mutlu ve zenginlik içinde geçeceğine delalet eder. 

Bkz: Güneş

Rüyada göğe çıkıp da kapısını kapalı görmek, rüyayı gören kimsenin muradı olmaz. Hayra erişmez. Gökyüzüne bakmayıp yüzünü yere doğru eğdiğini görmek, işlerinin bozulmasına, mutluluktan uzaklaşacağına işarettir. 

Rüyada gökyüzüne yükseldiğini görmek, uzun bir yolculuğa çıkacağına ve o yolculukta birçok fayda ve hayır göreceğine delildir. Başının gökyüzüne ulaşmış olduğunu görmek, işinde başarılı olduğuna, rütbesinin artacağına, para varlığının ziyadeleşeceğine işarettir. 

Rüyada gökten bir ses duymak, hayra alamettir. Gökyüzünde bir bina yaptığını gören kişi yakında ölür. Gökten toprak ve kum yağdığını görmek, eğer yağan şey azsa, hayra; çok ise fenaya ve şerre yorumlanır. Gökten ateş, akrep, yılan ve taş gibi şeylerin yağdığını görmek, o yer halkına bir bela geleceğine delalet eder. 

Rüyada gökyüzüne bir iple asılı olduğunu gören, başarıya ulaşır ve hayır görür. Göğün kapılarını açık görmek, duasının kabul edileceğine, bereketli yagmurlara ve mahsulün bol olacağına işarettir. 

Rüyada göğe bir merdivenle veya başka bir araçla çıktığını gören, dostları ve hükümet adamları tarafından bir ihsana ve nimete kavuşur. Merdivensiz gökyüzüne çıktığını gören kimse için bu rüya korku ve dehşete delalet eder. Kendisini gökyüzünde gören fakat hangi katında olduğunu bilmeyen ve yeniden yeryüzüne dönemeyen kimse, yakın zamanda ölür. Kendisini gökyüzünde görüp de oraya ne zaman geldiğini ve nasıl geldiğini bilmeyen kimse cennete girer. 

Rüyada gökten yere düştüğünü görmek, fenadır. Her suretle hayra yorulmaz. Bu kişi mutlaka bir zarara uğrar. Bu rüyayı gören memur veya işçi ise işinden olur. Gökyüzünü karanlık bulutlarla kaplı, şimşek çaktığını görmek, o yerde büyük bir kargaşalığın çıkacağına işarettir. Kendisine bir zarar vermeden, bulutların dağıldığını ve gökyüzünün eski haline geldiğini görmek, bu kargaşalıklardan kendisinin zarar görmeyeceğine ve felaketin geçtiğine delalet eder. 

Bkz: Yüksekten Düşmek

Rüyada gökyüzündeki yıldızların birbirine karıştığını ve yerlerini de değiştirdiklerini görmek, milletler arasında savaş çıkacağına işarettir. Gökyüzüne asılı birtakım fenerler ve kandiller görmek, bunları milletlerin büyükleri, bilim adamları olarak kabul ederek, bunlardan birisinin birden bire söndüğünü görmek, o büyüklerden birisinin öleceğine hükmetmek gerekir. Bunlardan bir çoğunun söndüğünü görmek; veba, kolera gibi salgın hastalıklardan birisinin çıkması veya büyüklerden bir kişinin ölmesi ile yorumlanır. 

Rüyada gökyüzünün ikiye bölünerek arasından nur aktığını görmek, rahmet ve affa mazhar olmaktır. Bu rüya sahibi dünya ve ahiret nimetleri ile mükafatlanır. Gökyüzünden yere doğru birçok nurların uzandığını ve o yerleri aydınlattığını görmek, Cenab-ı Hakk’ın (C.C.) o yer halkına ihsanda bulunacağına ve o insanları lütfü ilahilerine mazhar kalacağına delalet eder.

Rüyada gökyüzünün parçalanarak dağıldığını görmek, büyük bir ihtilalin meydana geleceğine yahut dünyayı alt üst edecek ilahi bir afetin çıkacağına işarettir. 

Rüyada bir kuşun üzerine binmiş olarak gökyüzüne doğru uçtuğunu görmek, hayırlı bir şekilde işinde yükseleceğine; memursa terfi edeceğine; işçi ise ücretinin artacağına; tüccar ise kazancının bollaşacağına; ev kadını ise rızkının artacağına; hasta ise iyileşeceğine; gurbette ise sılaya döneceğine delalet eder. 

Rüyada göğün rengini beyaz görmek, bereket ve nimettir. Yesil görmek, hayır ve bolluktur. Sarı görmek, hastalıktır. Kırmızı görmek, savaş ve kan alametidir. Siyah görmek, kıtlık ve darlıktır. Gökyüzünün renkten renge girip durmadan değiştiğini görmek, o yerde büyük bir karışıklığın çıkacağına işarettir. 

Rüyada gökyüzünde büyük çizgiler halinde kırmızı işaretler görmek, o yerin devlet başkanının başarılı işler yaparak halkı mutlu edeceğine delalet eder. Gökten buğday, un ve benzeri şeylerin yağdığını görmek, berekete ve çok büyük bir nimete ulaşılacağına delalet eder. Gökyüzünde birtakım kandillerin yandığını görmek, dünyadaki insanlardan büyük bir kitlenin savaşıp öleceklerine işarettir. 

Rüyada gökyüzünün yere inmiş olduğunu görmek, adaletli bir büyüğün başa geçip milleti idare edeceğine yorumlanır. Yerden göğe doğru bir yolun açıldığını görmek, o yıl hacca gideceklerin çok olacağına delalet eder. Gökyüzünden yere doğru salınmış ip, zincir gibi şeyler görmek, Cenab-ı Hakk’ın (C.C.) kullarını kurtarmak için uzattığı ipler; din, İslam, sünnet, farz ve vacipler olarak kabul edilmiş olup, rüya sahibi bu iplerden birine sarılır ise, sırat köprüsünden kolayca geçeceğine işarettir. İnsanlardan birçoğunu bu iplere asılmış ve tutunmuş olarak görmek, halkın hak dini İslam’a nefislerini teslim ettiklerine işaret sayılır. 

Rüyada yerden gökyüzüne doğru bir merdiven kurulu bulunduğunu görmek, hidayete ermek ve Allah (C.C.) yolunda bulunmakla tabir olunur. Bu merdivenden çıktığını gören selamete erişir. Gökyüzüne çıkması teklif edildiği halde, bunu kabul etmediğini görmek, kitap ve sünnetin emirlerinden ve hidayetten uzaklaşıldığına delalet eder. Bu merdivenden göğe doğru çıkarken, yahut gökten asılı olan ipe yapışmış iken ayağı kayıp veya eli boşalıp aşağıya düştüğünü gören, hidayet ve hak yolundan sapmış, fesat, isyan ve günah yoluna kapılmış demektir. 

Rüyada yerden göğe doğru uzanmış direkler görmek ve bunlara tırmanmayı istemek fakat becerememek, hayırlı değildir. Bu direkler din adamları olarak yorumlanır. Bu direklerden birini kucaklamak veya ona tırmanarak göğe çıkmaya çalışmak, din adamlarının himmetiyle rahmete ulaşmaya işarettir. Yerden göğe doğru uzanmakta ve yavaş yavaş yükselmekte olan direkler, o yer halkının Allah (C.C.) kabulüne hediye edilen dualarla yorumlanır. Bu direkler eğer gökyüzüne kadar ulaşabilirlerse, duaların kabul edildiğine delalet eder. 

Bir kimse rüyasında, bulunduğu yerden bir direğin yükselerek göğe kadar ulaştığını görse, bu rüya onun dualarının kabul edilmiş olduğuna işarettir. Direk eğer yan yolda kalırsa, duasının kabul edilmediği manasına gelir.

Ayrıca şu rüya tabiri ve yorumlara bakınız: Yeryüzü Görmek

Gökyüzü

“Rüyada Gökyüzü Görmek” üzerine 8 yorum

  1. Ben gökyüzünde seni seviyorum diye büyük yazılar gördüm ve altında La ilahe illallah diye yazıyordu, Arapça. Güya biri bana yazmış. Anlamını lütfen bana açıklar mısınız, eğer bilginiz varsa?

  2. Ben gökyüzünden pırlanta taşlı bileziklerin düşüp koluma soktuğumu gördüm. Acaba anlamını bana biri anlatabilir mi?

  3. Gökyüzünden demir bir alet içinden önce 4 sonra 3 insanın yan evin bahçesine atıldığını gördüm. Ne demek?

  4. Merhaba, ben devamlı ilginç ilginç rüyalar görüyorum. Genelde, çoğu zaman gökyüzüyle alakalı oluyor ve her gördüğümde gökyüzünde olanlar kıyamet koptuğuyla ilgili his veriyor rüya içinde. En son dün gördüğüm rüyada da yeşil bir alanda, tek bir ev var villa tipi, ben o evdeyim. Birileri daha var evde. Ben bir ara dışarı çıkıp gökyüzüne bakıyorum, önce bulutlar parçalanıp düşüyor daha sonra buluta sarılı yuvarlak bir uzay gemisi gibi bir gemi geçiyor. Ardından gökyüzünün görüntüsü değişiyor, deniz içindeki taşlarla birlikte deniz dibi gibi görünüyor yani gökyüzü deniz biz de denizin altındayız gibi. Ve bir gemi geçiyor ardından da geminin ağırlığını kaldıramayıp gökyüzündeki yer çatlamaya başlıyor, sular sızmaya başlıyor, yağmur gibi akmaya başlıyor ve birden yarılıyor. Ve o deniz yeryüzüne boşalıyor. Ben evin içine kaçıp sularda boğulmayı beklerken düşünüyorum. Acaba yukarı kadar yüzebilip gemiye ulaşabilirsek kurtulur muyuz, diye. O sırada da rüya bitiyor.

  5. Ben de gökyüzüyle çok meşgul oluyorum bilmiyorum neden. Sizin rüyanıza benzeyen türde rüyalar görüyorum. Kıyametin geldiğini çok görüyorum rüyamda, korkmuyorum çok doğal geliyor. Uyandıktan sonra korkuyorum. 🙂

  6. Rüyamda gökyüzü kapkaranlıktı bir gürültü, patlama oldu bomba gibiydi. Sonra göremediğim melekler indi, ürperdim ve uyandım. Cevaplarsanız sevinirim, teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir