Rüyada Hamam Görmek

Eş ve kadına, borca, sıkıntı ve kedere, piyasanın durgunluğuna, şefkat ve iyilik timsali dosta veya alacağa, Hamam yaptırmak kötü bir iş yapmaya, hamam görmek gam ve kedere, Hamamda ılık su ile yıkanmak sevinç ve sürura, borcunu ödemeye ve günahlardan arınmaya, çok sıcak su ile yıkanmak üzüntüye, soğuk su ile yıkanmak yahut soğuk su içmek hastalıktan kurtulmaya, Hamammın kapı ve pencerelerini açmak üzüntü ve kederin gitmesine, Hamama elbise ile girmek keder, sıkıntı ve ıstıraba, Üzerinde elbise olduğu halde yıkanmak kötü ahlaklı bir kadınla evlenerek çok acı çekmeye yahut aşırı derecede borçlanmaya, Hamamda kadın erkek birlikte yıkanmak musibet ve fenalığa, Hamamı mesken edinmek kötülüğü meslek edinmeye, Hamam bazen eş, kız kardeş yahut kadın cihetinden gelecek meşakkate, Hamamcı olduğunu görmek güzel bir kadınla evlenmeye, kadının hamamcı olduğunu görmesi emrindekilerin ıslahı ile uğraşmaya, Hamamcıyı görmek üzüntü ve sıkıntının gitmesine ve borcunu ödemeye delalet eder.

Rüyada bir hamam gördüyseniz, bu, sağlık için bulunduğunuz ortam ve kişilerden bir süreliğine uzaklaşacağınız anlamına gelir. Yeni arkadaşlıklar olarak da yorumlanabilir.

Hamam sıcak, sabunlu ve buharlı ise sıkıntı, büyük derttir. Sabunsuz, buharsız, temiz suyu akan hamam ise sıkıntıların geçeceğine işaret eder.

Rüyada hamam yapmak veya tamir etmek hayir degildir. Bir hamamin yikildiğini görmek ise hayirlidir. Rüyada hamam görmek kedere, orada yikanmak, su ilik ise ferah ve sevince, sicak ise, keder ve hüzne delalet eder.

Ibni Kesir’e göre; hamamda ot tutunup temizlendiğini ve vücudunu gusül eylediğini gören, korkuyor ise emniyete erer, kederli ise ferahlanir, zayif ise ve hasta ise iyi olur, borçlu ise borcunu öder, zengin ise mali artar, hamamda sıcak su içtiğini gören agir bir hastaliga tutulur. Mahallesinde hamam oldugunu görmek, o civarda bir fahise kadinin bulunduguna işarettir.

Cafer-i Sadik (RA)’a göre; hamam rüyası alti sekilde yorumlanır: Kari-koca, gam ve keder, borç, tatil yani işlerinde durgunluk ve bozukluk, iyi bir dost, alacak. Bir rivayete göre hamam görmek, hamamda hizmet eden ka-din, veya evin en büyük kadini ile tabir olunur.

Rüyasinda hamamci oldugunu gören, güzel bir kadinla evlenir, bir kadin ha-mamci oldugunu görse, evinin idaresini yoluna koyacagina delildir.

Ibni Kesir’e göre; bir hamam yaptigini gören, evlenir. Hamama girdiğini gören, hamamin sicakligi derecesinde, kedere ve sikintiya ugrar. Hamamda bir yerden bir yere gittiğini gören halden hale girer, iyi ve temiz bir yerden kötü ve pis bir yere gelmek, iyi halden kötü hale ve aksi de bunun aksine işarettir. Hamamda yalniz kaldiğini gören, kadinlarin diline düser. Elbisesi ile hamamda bulunduğunu gören annesi, kiz kardesi veya yakini bir kadin yüzünden sıkıntıya düşer.

Kadinlar hamamina girdiğini gören, haram isler. Hamamin kapısına kadar gelip içeriye girmediğini gören, bir adamla kavga eder. Hamamda bir şeyinin çalindiğini gören, hükümete karşı davaci olur ve dava açar. Hamama girip, orada kalmaktan zarar görecek kadar soğuk olduğunu görmekte hayir yoktur. Hamam temiz ve sıcak soğuk suyu bol ve sicakligi orta derecede olup kendisi de temiz olursa, böyle bir rüya daima iyidir. Hamama girip her tarafi pis görmek, kederin fazlaligina, hamamda kadınların avret mahallerini açık görmek dinsizliğe ve suç işleyeceğine işarettir.

Ebu Said El-Vaiz’e göre; hamam iyilik evidir. Oraya girdiğini gören, kederli ise, Allah’in (C.C.) izniyle feraha çıkar. Hamamda gusül ettigini gören, sıkıntıdan ve kederden kurtulur. Hamama girip orada içeriye girmesi yasak olan bir seye rastladığını görmek, eğer bu iyi bir şey ise, zarar yoktur. Eger fena ve mekruh bir şey ise hayirsizdir. Hamamin kapisini, penceresini, camini açmak, kederin azalmasina işarettir. Hamamda kandil yaktigini veya yandığını görmek hayir degildir.

Abdulgani Nablusi (RA)’e göre: rüyada hamama girip çok sıcak su ile yikandiğini gören kedere ve vehme düşer veya hasta olur. Hamamda bir içki meclisi kurduğunu gören, bir kadinla zina yapar, bu da halk arasinda isitilir. Hamamin halvetine girip musluğun akmakta oldugunu, bunu kapatmak istedigi halde kapanma-diğini görmek, karisinin baska biri ile iliski kurduguna ve kendisi bunu engellemek istedigi halde başaramadığına, kurnadan tasan sicak sularin akip gittigini görmek, karisi ile aralarinda kavga olmasina delalet eder.

Bazı yorumcular hamami söyle yorumlamaktadırlar: Hamam cehennem, hamamci bekçisi. Hamam mahkeme, hamamci kadi. Hamam kadin, hamamci kocasi. Hamam zina yeri, hamamci yardimcisi. Hamam zindan, hamamci zindanci. Hamam deniz, hamamci gemi kaptani, Bunlar görülen rüyanın sekline göre yorumlanarak o rüya sahibine böylece anlatilir. Hamama girip yıkandıktan sonra, üzerine beyaz elbise ve ayaklarina nalin giydiğini gören ölür. Çünkü yikanmak ölüm guslü, beyaz elbise kefen, nalin ise tabut işaretidir.

Bir hastanin hamama girip yıkanarak çiktigini görmesi, hastalıktan kurtulmaktır. Mahkemede davası olan bir adam hamama girip yıkandığıni görse davasini kazanir. Hamamda ayagi kayar, yahut bayilir veya orada kalip çikamazsa bu davayi kaybeder. Hamama elbisesi ile girdiğini görmek keder, zorluk ve hastalıktir. Hamama su yolundan veya pencere-den girdiğini görmek, bir fahisenin evine girmektir. Hamamda vahşi hayvanlar veya hasarat ile birlikte bulunduğunu gören, fa-hisenin yaninda bir takim kötü kişilerle birlikte bulunur.

Hamama girip pak ve temiz ve gusül ederek çıkan hidayete ulaşır veya borcunu ödeyip kurtulur veya Allah’in (C.C.) affina nail olur. Bu rüya sahibi bekar ise evlenir, fakir ise zengin olur. Hamamda elbisesi ile yikandiğini gören, adi çokmış bir kadina asik olur veya bor-ca girer. Hamamin sicak halvetinde elbisesi ile ve avret yeri açik olarak bir ölüyü görmek, onun ahirette azapta olduguna, üzerinde güzel elbise ve güzel koku sürmüş ise ve bu halde hamamdan çıkıyor görmek, af ve gufran yolunda olduguna işarettir. Hamamda, erkek-kadin karisik yıkandığını görmek, halkin isyan halinde bulunduğuna, asayisin bozulduğuna, bir rivayete gö-re de, o yerde kadin ve erkek birbirlerine karsi çok kizgin olduklarına ve birbirlerine fenalik yapacaklarina delalet eder.

Hamamin suyunun kana dönüştüğünü, herkesin bu su ile yıkandıklarını görmek, orada hükümetin halka zulüm ettigine, yahut şeriat disi isler yapıldığına delalet eder. Hamamda türkü söylediğini gören, cevabini alacagi fena bir söz söyler. Karanlik hamam, zindan, hamamin su hazinesi de hirsiz kadinla yorumlanır.

“Rüyada Hamam Görmek” üzerine 3 yorum

  1. Hamamı bir türlü bulamadım. Dolaştım ama hamam odasına giremedim. Aramaktan bitkin düştüm. Ne demek, bu acaba? Teşekkürler.

  2. Denizle hamam iç içeydi. Ve kimileri yüzüyordu kimileri hamama giriyordu ama ben ikisine de girmedim sadece izledim. Ama hamamda beni çağırdılar fakat denizde yüzenlerden biride rahmetli amcamdı. Gayet neşeli bir şekilde yüzüyordu. (ama şuan da var denizle havuz arası bir şeyde olabilir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir