Rüyada Hamam Görmek

Rüyada hamam görmek; eş ve kadına, borca, sıkıntı ve kedere, piyasanın durgunluğuna, şefkat ve iyilik timsali dosta veya alacağa; hamam yaptırmak, kötü bir iş yapmaya; hamam görmek, gam ve kedere işarettir.

Rüyada hamamda ılık su ile yıkanmak, sevinç ve sürura, borcunu ödemeye ve günahlardan arınmaya; çok sıcak su ile yıkanmak üzüntüye; soğuk su ile yıkanmak yahut soğuk su içmek hastalıktan kurtulmaya işarettir.

Rüyada hamamın kapı ve pencerelerini açmak, üzüntü ve kederin gitmesine; hamama elbise ile girmek keder, sıkıntı ve ıstıraba; üzerinde elbise olduğu halde yıkanmak, kötü ahlaklı bir kadınla evlenerek çok acı çekmeye yahut aşırı derecede borçlanmaya işarettir.

Rüyada hamamda kadın erkek birlikte yıkanmak, musibet ve fenalığa; hamamı mesken edinmek, kötülüğü meslek edinmeye işarettir. Hamam bazen eş, kız kardeş yahut kadın cihetinden gelecek meşakkate delalettir.

Rüyada hamamcı olduğunu görmek, güzel bir kadınla evlenmeye; kadının hamamcı olduğunu görmesi, emrindekilerin ıslahı ile uğraşmaya; hamamcıyı görmek, üzüntü ve sıkıntının gitmesine ve borcunu ödemeye delalet eder.

Rüyada bir hamam gördüyseniz, bu rüya sağlık için bulunduğunuz ortam ve kişilerden bir süreliğine uzaklaşacağınız anlamına gelir. Yeni arkadaşlıklar olarak da yorumlanabilir. Hamam sıcak, sabunlu ve buharlı ise, sıkıntı ve büyük derttir. Sabunsuz, buharsız, temiz suyu akan hamam ise sıkıntıların geçeceğine işaret eder.

Rüyada hamam yapmak veya tamir etmek, hayır değildir. Bir hamamın yıkıldığını görmek ise hayırlıdır. Rüyada hamam görmek, kedere; orada yıkanmak, su ılık ise ferah ve sevince; sıcak ise, keder ve hüzne delalet eder.

İbn-i Kesir’e göre; rüyada hamam otu sürünüp temizlendiğini ve vücudunu gusül eylediğini gören, korkuyor ise emniyete erer. Kederli ise ferahlanır; zayıf ise ve hasta ise iyi olur; borçlu ise borcunu öder; zengin ise malı artar. Hamamda sıcak su içtiğini gören ağır bir hastalığa tutulur. Mahallesinde hamam olduğunu görmek, o civarda bir fahişe kadının bulunduğuna işarettir.

Cafer-i Sadık (R.A.)’a göre; hamam rüyası altı şekilde yorumlanır: Karı-koca, gam ve keder, borç, tatil yani işlerinde durgunluk ve bozukluk, iyi bir dost, alacak. Bir rivayete göre hamam görmek, hamamda hizmet eden kadın veya evin en büyük kadını ile tabir olunur.

Rüyasında hamamcı olduğunu gören, güzel bir kadınla evlenir; bir kadın hamamcı olduğunu görse, evinin idaresini yoluna koyacağına delildir.

İbn-i Kesir’e göre; bir hamam yaptığını gören, evlenir. Hamama girdiğini gören, hamamın sıcaklığı derecesinde, kedere ve sıkıntıya uğrar. Hamamda bir yerden bir yere gittiğini gören halden hale girer, iyi ve temiz bir yerden kötü ve pis bir yere gelmek, iyi halden kötü hale ve aksi de bunun aksine işarettir. Hamamda yalnız kaldığını gören, kadınların diline düşer. 

Rüyada elbisesi ile hamamda bulunduğunu gören annesi, kız kardeşi veya yakını bir kadın yüzünden sıkıntıya düşer. Kadınlar hamamına girdiğini gören, haram işler. Hamamın kapısına kadar gelip içeriye girmediğini gören, bir adamla kavga eder. Hamamda bir şeyinin çalındığını gören, hükümete karşı davacı olur ve dava açar. Hamama girip, orada kalmaktan zarar görecek kadar soğuk olduğunu görmekte hayır yoktur. 

Rüyada hamam temiz, sıcak – soğuk suyu bol ve sıcaklığı orta derecede olup kendisi de temiz olursa, böyle bir rüya daima iyidir. Hamama girip her tarafı pis görmek, kederin fazlalığına; hamamda kadınların avret yerlerini açık görmek, dinsizliğe ve suç işleyeceğine işarettir.

Ebu Said El-Vaiz’e göre; hamam iyilik evidir. Oraya girdiğini gören, kederli ise Allah’ın (C.C.) izniyle feraha çıkar. Hamamda gusül ettiğini gören, sıkıntıdan ve kederden kurtulur. Hamama girip orada içeriye girmesi, yasak olan bir şeye rastladığını görmek, eğer bu iyi bir şey ise zarar yoktur. Eğer fena ve mekruh bir şey ise hayırsızdır. Hamamın kapısını, penceresini, camını açmak, kederin azalmasına işarettir. Hamamda kandil yaktığını veya yandığını görmek, hayır değildir.

Abdulgani Nablusi (R.A.)’e göre: rüyada hamama girip çok sıcak su ile yıkandığını gören kedere ve vehme düşer veya hasta olur. Hamamda bir içki meclisi kurduğunu gören, bir kadınla zina yapar, bu da halk arasında işitilir. Hamamın halvetine girip musluğun akmakta olduğunu, bunu kapatmak istediği halde kapanmadığını görmek, karısının başka biri ile ilişki kurduğuna ve kendisi bunu engellemek istediği halde başaramadığına; kurnadan taşan sıcak suların akıp gittiğini görmek, karısı ile aralarında kavga olmasına delalet eder.

Bazı yorumcular, hamamı söyle yorumlamaktadırlar: Hamam cehennem, hamamcı bekçisidir. Hamam mahkeme, hamamcı validir. Hamam kadın, hamamcı kocasıdır. Hamam zina yeri, hamamcı yardımcısıdır. Hamam zindan, hamamcı zindancıdır. Hamam deniz, hamamcı gemi kaptanına işarettir. Bunlar görülen rüyanın şekline göre yorumlanarak, o rüya sahibine böylece anlatılır. 

Rüyada hamama girip yıkandıktan sonra, üzerine beyaz elbise ve ayaklarına nalın giydiğini gören ölür. Çünkü yıkanmak; ölüm guslü, beyaz elbise kefen, nalın ise tabut işaretidir.

Rüyada bir hastanın hamama girip yıkanarak çıktığını görmesi, hastalıktan kurtulmaktır. Mahkemede davası olan bir adam hamama girip yıkandığını görürse, davasını kazanır. Hamamda ayağı kayar yahut bayılır veya orada kalıp çıkmazsa, bu davayı kaybeder. 

Rüyada hamama elbisesi ile girdiğini görmek; keder, zorluk ve hastalıktır. Hamama su yolundan veya pencereden girdiğini görmek, bir fahişenin evine girmektir. Hamamda vahşi hayvanlar veya haşerat ile birlikte bulunduğunu gören, fahişenin yanında birtakım kötü kişilerle birlikte bulunur.

Rüyada hamama girip pak ve temiz ve gusül ederek çıkan, hidayete ulaşır veya borcunu ödeyip kurtulur veya Allah’ın (C.C.) affına nail olur. Bu rüya sahibi bekar ise evlenir, fakir ise zengin olur. Hamamda elbisesi ile yıkandığını gören, adı çıkmış bir kadına aşık olur veya borca girer. 

Rüyada hamamın sıcak halvetinde elbisesi ile ve avret yeri açık olarak bir ölüyü görmek, onun ahirette azapta olduğuna; üzerinde güzel elbise ve güzel koku sürmüş ise ve bu halde hamamdan çıkıyor görmek, af ve gufran yolunda olduğuna işarettir. Hamamda, erkek-kadın karışık yıkandığını görmek, halkın isyan halinde bulunduğuna, asayişin bozulduğuna; bir rivayete göre de, o yerde kadın ve erkek birbirlerine karşı çok kızgın olduklarına ve birbirlerine fenalık yapacaklarına delalet eder.

Rüyada hamamın suyunun kana dönüştüğünü, herkesin bu su ile yıkadıklarını görmek, orada hükümetin halka zulüm ettiğine yahut şeriat dışı işler yapıldığına delalet eder. Hamamda türkü söylediğini gören, cevabını alacağı fena bir söz söyler. Karanlık hamam, zindan; hamamın su hazinesi de hırsız kadınla yorumlanır.

Ayrıca şu rüya tabiri ve yorumlara bakınız: Hamam Külhanı, Keselemek, Tellak, Banyo Etmek

Hamam

“Rüyada Hamam Görmek” üzerine 3 yorum

  1. Hamamı bir türlü bulamadım. Dolaştım ama hamam odasına giremedim. Aramaktan bitkin düştüm. Ne demek, bu acaba? Teşekkürler.

  2. Denizle hamam iç içeydi. Ve kimileri yüzüyordu kimileri hamama giriyordu ama ben ikisine de girmedim sadece izledim. Ama hamamda beni çağırdılar fakat denizde yüzenlerden biride rahmetli amcamdı. Gayet neşeli bir şekilde yüzüyordu. (ama şuan da var denizle havuz arası bir şeyde olabilir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir