Rüyada Tencere Görmek

Rüyada tencere görmek; kürsüsünde oturan alime, kuvvete, düşmana galip gelmeye, kadına işarettir. Tencere bazen hastaya, tahsildara, vergi memuruna, bakan yahut yargıca delalettir. İçinde çorba, yemek yahut et bulunan tencere ağız tadı ile yenilecek hayırlı rızka delalet eder.

(Ayrıca Bakınız; Kap, Tabak, Çanak, Çömlek, Tava.)

Rüyada tencere almak, hayırlı iş, gelir getiren bir yer ve iş olarak yorumlanır. Tencere rüyaları iyidir ama tencerenin içinde et pişiyorsa hastalığa işaret eder.

Rüyada tencere görmek tabiri, ev sahibi veya içinde oturan kiracıların yakın akrabasından biri ile tabir olunur. Evinde bir tencere olup etrafına birtakım adamların toplanmış olduğunu görenin evinde hasta varsa ölür. Bir hastanın kendi tenceresinden yediğini görenin eceli yakındır. 

Rüyada tencereyi değiştirdiğini görmek, ev sahibinin değişeceğine işarettir. Bir tencerede yemek piştiğini görmek, eğer tencerede etli yemek pişiyorsa, menfaat görmek için bir kimseyi bu ise memur etmeye; eğer tencere kaynamıyor ise, bu menfaatin haram olacağına; eğer tencerede et yoksa, bir fakire taşıyamayacağı kadar yük teklifinde bulunacağına delalet eder.

Bir başka rivayete göre de: Rüyada tencere görmek, bilgine işarettir. İçinde et vs. bulunan tencere, ondan yiyen kimse için faydalara işarettir. Ayaklı tencere, kocasından boşanmış kadına işarettir. 

Rüyada tencerenin kaynaması, o kadının boşanmasına işarettir. Tencere, malını bütün insanlar için özellikle komşularının istifadesine sunan bir adamdır. Tencere, ev işlerini gören kimsedir. Tencerede bulunan fazlalık ve eksiklik gibi şeyler ev işlerine bakan kimseye nispet edilir.

Rüyada hasta kimsenin evinde altında ateş yandığı halde içinde ne olduğu bilinmeyen kaynayan tencere görmek, rüyadaki her bir nesneye göre yorumlanır. Tencerenin bulunduğu ocak hastanın yatağına; ateşin alevlenmesi, hastanın sıkıntı çekmesine; tencerenin kaynaması, hastanın ıstırabına işarettir.

Bir kimse rüyada ateş yakarak, içerisinde et veya başka yemek bulunan bir tencereyi üzerine koyduğunu görürse menfaati için bir adamı teşvik eder. İçerisindeki pişen eti yediğini görürse temin ettiği menfaatin helal mal olduğunu; eğer et pişmemişse haram olduğuna, teşvikinde gıybetten ibaret olduğuna işarettir. Eğer tencereden bir şey yediyse, o kimsenin o gibi şeylerden rızıklanmasına; bir şey aldıysa, o kimsenin o gibi şeylerden faydalanmasına ve kendisine düşen malı yığmasına işarettir. 

Rüyada tencerede et ve yemek olmazsa, o kimse fakir bir kimseye kudretinin yetmeyeceği ve kendisinden hiçbir şekilde faydalanamayacağı bir hizmeti teklif eder. Tencere, kuvvete ve düşmana galip gelmeye işarettir.

Rüyada tencere içinde bulunan çorba ve eti görmek, münakaşa ve düşmanlık olmayan şerefli bir rızıktır. Rüyada tencere ve tava görmek, denizde yolculuk yapan kimse için batmaya işarettir. Bazen tencere ev işlerine bakan bir kimseye bazen de hakim, bakan, tahsildar ve vergiye işarettir.

Rüyada bir tencere içinde etli yemek pişirdiğini görmek, helal mala sahip olmaya; boş tencere görmek, bir suçtan dolayı karakola düşmeye işaret eder.

Rüyada tencerede pişmiş yemek görmek, hazır bir kazanca; tencerenin kırıldığını görmek, işlerinizin bozulacağına işarettir.

Tencere 

“Rüyada Tencere Görmek” üzerine 3 yorum

  1. Rüyamda mutfaktayım. Ocakta tencere içerisinde su kaynarken içine kağıt parayı koyuyorum ve kaynatıyorum. O esnada kapı çalıyor. Kapıyı açıyorum erkek kardeşim, büyük ekran televizyon almış. Onu taşıyıcı ile eve getiriyor. Anneme seslenerek televizyonun nerede olması gerektiğini ve eskiyi atmasını söylüyor.

  2. Merhaba rüyada bir arkadaşının içi kirli ve yağlı bir tencere satın aldığını görmek, ne demek acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.