Rüyada Ölü / Ölüm Görmek

Rüyada ölmek; dince eksikliğe ve itikat bozukluğuna, yolculuğa, bir yere taşınmaya yahut yoksulluğa yahut evlenmeye işarettir. Ölüm bazen uzlete, rahata kavuşmaya yahut şerefe; ani ölüm yoksul için zenginliğe, zengin için yoksulluğa delalettir.

Rüyada ölmek ne demek: Bir hatadan yahut günahtan pişman olmaya; ölüm belirtileri olmadan, uyurken hasta olmaksızın öldüğünü görmek, ömrünün uzun olmasına işarettir. Bir şeyden korkan yahut üzüntü ve sıkıntı içinde olan kimsenin öldüğünü görmesi, hayra ve esenliğe delalettir.

Rüyada ölü olduğunu görmek, sevince ve imrenilecek güzel bir duruma gelmeye işarettir. Ölüm anı ve onun sıkıntılarını çektiğini görmek, çıkar için insanlara zulmetmeye; bazen ölüm anı dinde tartışmaya, ev taşınmaya, borç ödemeye, evlenmeye, misafiri hazırlamaya, bir sanattan diğer sanata geçmeye yahut haklardan istifade etmeye işaret edebilir.

Rüyada ölü üzerine feryat ederek ağlamak, vaaz ve nasihate; bu ağlamayı dinlemek, çirkin koku yayan bir yeri açmaya ya da çalgı aletlerinin çalındığı bir merasimde bulunmaya, bir fitne çıkarmaya delalettir. Ölü ardından üzüntüyle -sesli de olsa- ağladığını görmek, sevinç ve sürura; ölü üzerine ücretle ağlayan kadınları görmek, durumun değişmesine, çirkin amellere; ölerek toprak zeminde çıplak kaldığını görmek, yoksulluğa; bir yatağın üzerinde kendini böyle görmek dünyasının iyileşmesine; bir sedir üzerinde ölüp çıplak kaldığını görmek şeref ve rütbeye işarettir.

Rüyada öldüğünü, tabuta konarak omuzlar üzerinde mezara götürüldüğünü fakat defnedilmediğini görmek, dünyaca yücelmeye ve büyük bir mevkiye geçmeye; defnedilmiş ise dünyanın kendisine galip gelmesine; öldüğü halde kefen, tabut ve yıkanmak gibi şeyleri görmemek bir şeyin kırılmasına yahut yıkılmasına, ölüp de defnedildiğini görmek, tövbe etmeden vefata; öldüğü halde dirildiğini görmek, tövbe etmeye delalet eder.

Rüyada öldüğü halde yaşadığını görmek; yoksulluktan sonra zengin olmaya, günahlarından tövbe etmeye, yolcu ve gurbette ise vatanına dönmeye işarettir. Bilinmeyen kadının ölmesi, yağmur yağmamasına; bu kadının dirilmesi, bereketli yağmurlara; hanımının ölüp tekrar dirildiğini görmek, ziraat ve harmandan fayda görmeye; kadınların vefatı çocukların ölümüne; çocukların ölümü kadınların vefat etmesine delalettir.

Rüyada Ölmüş Birini Görmek

Rüyada ölmüş birinin ölmediğini söylemesi, onun durumunun şehitlik makamı olduğuna; ölmüş birini sırtına almak, dinsiz birinin meşakkat ve sıkıntısını üzerine almaya işarettir. Ölüyü, mutad olan şeklin dışında yüklendiğini görmek, haram mala delalettir.

Rüyada ölü taşıdığını görmek, devlete hizmet etmeye; ölmüş birini hasta olarak görmek, onun dini bir vazifeden sorumlu tutulduğuna; ölmüş birinin kişinin kendisi ve insanlar için bir şeyi haber verdiğini görmek, bu haberin aynen çıkmasına; ölü geçmişte olmayan bir şeyi haber vermiş ise bu rüyanın geçersiz olmasına işarettir.

Rüyada ölüyü güzel bir sedirde görmek, onun cennette olduğuna; ölüyü beyaz, yeşil elbiseler içinde yahut sağlıklı ve iyi durumda görmek, onun kabirdeki halinin iyi olduğuna; siyah ve çirkin renkli elbiseler içinde ve üzüntülü görmek, azap çektiğine; ölünün ardı sıra gitmek, ölen kimsenin meslek ve işine, görüş ve düşüncesine uymaya; önder konumdaki kimselerin ölmesi, şehrin yahut o yerleşim alanının harap olmasına işaret eder.

Rüyada uzaktaki yahut kaybolmuş birinin ölüm haberini almak, onun dice noksanlık içinde olduğuna; oğlunun öldüğünü görmek düşmanından kurtulmaya; kızının öldüğünü görmek ümitsizliğe; erkek kardeşinin öldüğünü görmek, düşmanın vefatına yahut zarardan kurtulmaya işarettir. 

Rüyada ölü ile arkadaşlık etmek, yolculuğa ve bununla erişilecek hayra; ölüyü yediğini görmek uzun ömre; ölünün bir şey yemesi, o şeyin pahalı olmasına; ölmüş anne ve babalarının sağ olduklarını görmek, korkudan emin olmaya, sevinç ve mutluluğa işarettir.

Rüyada ölüyü dirilttiğini görmek, birinin hidayetene vesile olmaya; ölmüş birinin ikinci kez öldüğünü görmek, onun adaşı yahut yandaşı olan birinin yefat etmesine; ölünün bir yerinden şikâyet ettiğini görmek, onun bir şeyden sorumlu tutulduğuna; ölüye bir şey vermek -eğer ölü bunu almış ise- mal veya dünyalığına gelecek zarara işarettir.

Rüyada ölünün yenecek bir şey vermesi, ummadığı yerden rızka nail olmaya; ölünün elini tuttuğunu görmek, ümidini kestiği bir şeyin gerçekleşmesine; ölü bir kimseyle konuşmak uzun ömre; tanıdığı bir ölüyü öpmek veya onun tarafından öpülmek, onun vereselerine bıraktığı mal ve ilminden istifade etmeye; tanınmayan ölüyü öpmek, tahmin edilemeyen bir yerden mal ve dünyalığın gelmesine işarettir.

Rüyada ölü ile cinsi münasebette bulunmak, ümidini kestiği bir şeyin gerçekleşmesine ya da bu işin ölünün vereseleri tarafından gerçekleşmesine yahut o ölüyü hayırla yâd etmeye işarettir. Ölmüş birinin bir diriyi dövmesi, dövülen kimsenin dinen sakıncalı bir iş işlediğine; ölmüş birini dövmek -eğer ölü buna razı ve itaat ediyorsa- döven kimsenin ölüye hayır ve duâ ettiğine ya da yolculuk yaparak bir hayra ermeye yahut kaybettiği şeyi bulmasına delalet eder.

Rüyada ölüyü soymak; eşini boşamak için zorlanmaya, malında zulüm meydana gelmesine, yolculuğa, günahtan temizlenmeye, tövbe etmeye ya da -kâfir için- İslâmla şereflenmeye yorulur. Ölmüş kimseyi uykuda görmek, onun durumunun iyi olduğuna; ölü üzerine namaz kılmak çirkin bir iş yapmaya yahut batıl amele delalet eder. 

(Ayrıca bakınız: Öldürmek, Ölünün Yıkanması, Kefen, Mezar / Mezarlık)

Ölü /Ölüm

“Rüyada Ölü / Ölüm Görmek” üzerine 67 yorum

 1. Rüyamızda ölmüş birinin bize sinirli bir şekilde baktığını ve bizi görünce kaçtığını görmek, neyi işaret eder?

  1. Geçenlerde ablam beni ölmüş görmüş. Aynı gün ben de kendimi yıllar önce vefat etmiş bir komşu teyzeyle rüyamda konuşarak yürüdüğümü gördüm. Önce beni tanımadı adımı söyleyince hatırladı ve konuşarak onların eve doğru yürüdük (eve varmadık) bu gün de eşim beni, selin götürdüğünü görmüş. Ağlarken uyandırdım. Tüm bunlar ne demek olur acaba? Lütfen bir yazın.

  1. Ömrün uzun olacak İnşallah. Ancak seni can çekişerek öldüğünü görmüşlerse Allah korusun bu gerçekten ölüme işarettir. 🙁

 2. Rüyamda nişanlımı ölmüş görüyorum. Kefenli tabutta, kabre koyarken bile görüyorum. Güya evlenmişim 2 ay sonra ölmüş, çok ağlıyordum. Tabirini öğrenebilir miyim?

 3. Kız kardeşimin öldüğünü görmek ve ağlamak ağlayarak uyanıyorum. Ne demek, kız kardeşimin öldüğünü görmek? Ve çok büyük üzüntü içerisinde uyanıyorum.

 4. Rüyamda evimizde mutfaktayız, kardeşimle. Evin kapısı da açık, birileri geliyor, yaklaşıyor bize ama insan mı çözemiyorum onu. Kardeşime diyorum ki “Üzerlerine sıcak su dök.” Biz onları düşünürken birden kapıdan ölmüş dedem ve ölmüş babaannem geliyor. Ben birden babaanneme öyle hasretle sarılıyorum ki ama bir yandan da ellerini tutuyorum, sanki beni boğacak gibi düşünüyorum ama öle bir şey olmuyor. O esnada dedem de annemin elini öpüyor sonra da kahkaha atıyor. Bu arada babaannem de kollarımın arasında kayboluyor ya da ölüyorum. Çok etkisinde kaldım. yorumlarsanız sevinirim.

 5. Benim annemle babam ayrıldılar. Şu an biri burada, biri başka yerde. Rüyamda babam ölmüş ve yanında genç birisi daha var, ayrı tabutta ama o tam ölmemiş. Babamın cenazesine gitmeye çalışıyorum, bu arada da çok ağlıyorum. Yolda bir teyzenin evinden tekerlekli sandalyedeki başka bir teyzeyi cenazeye yetiştirmeye çalışıyorum. Ama ben tam hakkınızı helal ediyor musunuza zor yetişiyorum. Küçük kızımda hakkını helal ediyor. Kalabalık bir cenaze ama ben çok ağlıyorum. Teşekkürler.

 6. Merhaba benim rüyama yardımcı olursanız çok sevinirim. Çünkü kafam karıştı. Kendimi habibi neccar caminde yatırlara dua ederken gördüm. Sonra bir babayla bebeği geldi. Bir çatışma ve kavga gibi bir şey çıktı. Babası ve bebek vuruldu. Baba (hacı kıyafeti gibi bir şey giymişti) öldü. Bebeğe bakan yok. Bebeği aldım. Arabam varmış, aldım arabaya. Hastaneye götüreceğim bebeği ama yolda bebeğin yüzünü açıp bakıyorum, bebek ölmüş. Ben acıyla feryat figan ağlıyorum. Vazgeçiyorum, hastaneye götürmekten. Sonra birden bir daha bakıyorum bebeğe, bebeğe kan can gelmiş. Tekrar hastaneye götürmek için hareket ediyorum. Karanlık çamurlu ama yeşillikler içinde bir yola girmişiz. Derken uyanıyorum. Şimdiden teşekkürler.

 7. Rüyada ölmüş olan birini dirilmiş olarak ve ölen kişi kendisinin aslen ölmemiş olduğunu söylemesi, nedir?

 8. Tanıdığınız birinin sizi ölmüş ve mezarda defnedilmiş olarak ve sağ tarafının açık olduğunu ve eşinin onu kapatmasını istemesi, ne anlama gelir?

 9. Ben rüyamda, sokakta 3 ölü olduğunu duydum ama ölü görmedim. Katili tutuklanırken gördüm. Ve o 3 ölü parçalara ayrılmıştı. Sizce rüyamın tabiri nedir? Lütfen söyleyin! Daha önce ki rüyamda da ölü birinin cenazesi yapılmıştı ama ölü görmedim. Ve 2 yıl geçiyordu, rüyamda. Orası denize dönmüştü… Lütfen yardımcı olun. :))

 10. Selamünaleyküm. Rüyamda rahmetli babam kollarımda can verdi. Can verirken bağırarak Babama “La ilahe illallah ve Muhammeden resurullah” dedirttim. Ve sonra canını teslim etti. Ben de ellerini tuttum ve alnından öpüp “Cennette görüşürüz baba” dedim. Yorumu hayırdır, inşallah. Allah razı olsun.

 11. Rüyamda Feytullah Gülen’e benzer bir hoca bembeyaz bir odada annem ve kız kardeşim varken. Ellerinde ameliyat eldivenleri ile bir masa başında 2 büyük kaseye içine ellerini sokup çıkartıyordu. Kaselerin içinde su ile süt vardı. Ellerini çıkartırken ovalıyor önündeki masaya sürüyordu her yer bembeyazdı. Ve hocanın tam karşına oturum birden bir süre sonra bana dedi ki sana huzurlu bir ölüm var dedi bende dedim ki kız kardeşime dönerek. Ben biliyorum öleceğimi sana daha önce söylemiştim. Sonra yine çok huzurlu ölüm var sana dedi bana.

 12. Hayırdır inşallah. Rüyamda ölmüş olan eşimi gördüm. Saçları dökülmüş, biraz zayıflamış görünüyordu. Bir şeyler yiyordu sofrada. Ben sofrada değildim. Sağ olan annem geliyor, elinde peynir bidonu var. Eşimin önüne peynir çıkarıp koydu. Eşimde ekmek yiyor bir taraftan da “Ah yiyebilsem. Dişlerimi acıtıyor” diyor. Yorumunuzu bekliyorum. Teşekkürler.

 13. Rüyamda üç yaşındaki oğlumun öldüğünü gördüm. Çok acı bir şey. İki kere aynı rüyayı gördüm. Bu rüyayla ilgili yorumlarınızı öğrenebilir miyim?

 14. Rüyamda ölmüş olan dayımı sağ ve sağlıklı olarak görüyorum. Bana 100 lira veriyor.

 15. Rüyamda ölmüş babam bir daha ölüyor cesedini 2 gün bekletiyoruz. Yukarı çatık atına çıkartıyoruz sonra annem bir daha görmek istiyor. Aşağı kucağımda indiriyorum annem ve kardeşim alıyorlar ama ben çok korkuyordum rüyamda. Sonra uyandım. Lütfen ne anlama geldiğini söyleyin. Babama çok düşkündüm, yaşım küçük. Lütfen açıklayın.

 16. Ben boşanmak üzere olan halamın öldüğünü ve küçük çocuğunun sürekli onu istediğini gördüm. Bu ne demek?

 17. Şu an ölmüş olan tanıdığım 3 erkeğin (birisi Turgut Özal) son derece şık giyinmiş olarak damat olduklarını gördüm. Hepsi de son derece nezih hanımlarla evleniyorlardı. Yorumunu mail adresime atarsanız çok sevinirim. Teşekkürler.

 18. Merhaba, bu gece rüyamda annemin bir eve kefene sarılmış bir ölü götürdüğünü gördüm ve o evde bir odada yine kefenler içinde ölüler vardı. Onları tek tek bir yere götürüyorlarmış. Korkuyordum sonra kendimi evimizde görüyorum amcam, yengem, abim ve halamın kızı var. Halamın kızı annemin hala dediği bir yakınımıza “Gel merdivenlerden gel yukarı gel, elif evde” diyor. Ben de çok kızıyorum bana sormadan çağırıyorsun diye. Ben gidiyordum diyorum.

 19. Ölmüş amcamın rüyamda kendi oğlu tarafından ölüm haberinin bana verilmesi ne demek.

 20. Selamünaleyküm. Rüyada yer yatağında 3 kişi yan yana yatarken öldüğümü hissettim ve “Ölemem ben gencim” diyorum.

 21. Rüyamda ölmüş olan babamın köydeki evimizin balkonunda bir ineğin derisini yüzerken gördüm yani inek eti kesiyordu.

 22. Rüyamda bir ölüyü mezara götürüp ölü mezara girmediğini görmek ne demek? Kefenin rengi siyah oldu.

 23. Selamünaleyküm… Ben babamı, annem ve yakınlarım (tam emin değilim ama kardeşlerimde olabilir akrabalarım ya da yakın birileri olabilir) yanında ölü gördüm. Babam annemin kucağında ölü vaziyette yatmakta ve yine onlar tarafından soyundurulmuş olduğu bana söylenmekte idi. Babamın cinsel organına bakınca yara içinde veya hasarlı gördüm. Hayır, demek lazım her şeye ve Allahtan beklemek lazım elbette. Bana bunun yorumu konusunda yardımcı olursanız sevinirim. Cumanız hayırlı olsun… Selamünaleyküm.

 24. Bir morgda ölmüş insanları görmek ve öldü diye morga bırakılan küçük bir çocuğa yaklaştığımda nefes alıyor olmasını fark ettim ve hastane içerisinde sırtımda gezdirmeye başladım ama bu arada ölen insanları görmeye devem ettim.

 25. Rüyamda annemlerin evimdeyim. Telefon çalıyor, amcamım kızı ölmüş, dayımın oğlunun aradığını söylüyor. Koşup telefonu alıyorum “Barış sen misin?” diyorum. Derinden bir sesle “Abla çok özledim” diyor. Şubat ayında üniversiteyi bitiren kızımı kastederek “Sultan okulu bitirdi mi?” diyor, uyanıyorum. Lütfen rüyamın yorumunu yapar mısınız?

 26. Ölen erkek kardeşimi gördüm. İlk önce bize geldi sonra düğüne gittik. Çok mutluydu, içki içti. Düğünden sonra domates havuzuna atladı, eşim şişmiş vaziyette çıkardı, hastaneye yetiştirdik. Kalbi durmuştu, müdahale yaptı kendine geldi. “İyiyim abla” dedi tam. Hastaneden çıkarken ikinci kriz geldi, umudu kestiler. Ben bu arada sigara içtim, bir kadın elimden aldı. Eşim yakınlarına haber verdi. Gece dörtte uyandım, hala etkisindeyim. Lütfen rüyamı yorumlarsanız şimdiden sağ olun. Domates havuzuna düşmesi tuhafıma gitti, kendisi atladı. Kardeşim bana ne mesaj veriyor, orada nasıl domates havuzuna neden atladı?

 27. Rüyamda suda boğulan bir adam, başında beyaz cübbe ve vücudu sem sert olmasına rağmen onu çıkarıp kenara bıraktığında tekrar dirilen bir adamı görmek neye işaret acaba?

 28. Rüyamda suda boğulan bir adam başında beyaz cübbe ve vücudu sepsert olmasına rağmen onu çıkarıp kenara bıraktığında tekrar dirilen bir adamı görmek neye işaret acaba?

 29. Bir arkadaşım ölmüş abisiyle benim tartıştığımı görmüş. Daha sonra ben ölmüş olan o kişiye sarılıp özür dilemişim. Neye delalettir?

 30. Kuzenimin şuan başka bir kızla ilişkisi var. İlişkinin başından beri 1 sene kadar önce vefat eden ilişkisindeki kız arkadaşı, yeni sevgilisiyle konuşmaya başladığından beri rüyasında ölmüş olan eski sevgilisini görüyor, hiçbir şey demeden bakıp gidiyormuş. Bu neye işarettir, yeni sevgilisinden ayrılmalı mı?

 31. Selam, ben rüyamda köyümüzde genç yaşta boğularak ölmüş bir kardeşimizi gördüm. Aslında bu kişiyi yani rahmetliyi pek sevmezdim. Rüyamda ise bir yerde oturuyordu, tekerlekli sandalyeye benzer bir şeydi. Benden su istedi, ben de verdim ve içti. Daha önce bu şekilde bir şey görmemiştim. Merak ettim. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

 32. Rüyamda çok yüksek bir binada oturuyoruz, ben bir şeylere dalıyorum oğlumun yok olduğunu görüyorum. Pencereden bakıyorum aşağıda, tam ben de arkasından atlamayı düşünürken nefes alıyor mu diye aşağı koşuyorum. Baş aşağı duruyor ve hiç kan yok, uyuyor gibi nefes aldığını görüyorum. Keşke karnımda olsa yaşar, daha iyi olur diye düşünürken karnımda oluyor. Hastaneye koşuyorum çok karmaşık bir hastane, acili bulamıyorum, kimse ilgilenmiyor, kanamam geliyor bir çığlık atıyorum herkes bana bakıyor ve doktora anlatıyorum şaşırıyorlar. Beni dizine yatırıyor ve elini ağzıma sokuyor, bulamıyor. Ben elimi sokup çıkaracakken elime ayağı geliyor, eti erimiş kemik olmuş. Eşim korkuyor, şok geçiriyoruz. Birdenbire kalkıyorum eşime “Seni seviyorum. Beni affet” diyorum koşuyorum o da arkamdan koşuyor. Oğlumun düştüğü pencereden tam atlıyorken pencereye tutunuyorum aşağı sallanıyorum bir yanım esimi bırakmıyor bir yanım oğlumu eşim tutuyor beni yapma lütfen diyor bırak ben onsuz yasayamam diyorum uykudan çok yorgun yıpranmış ölü gibi kalkıyorum. Lütfen yorumlayın. Çok etkilendim ve korktum. Teşekkürler şimdiden.

 33. Bir insan kandil gecesinde rüyasında sevdiğini ve kendini oğlu tarafından vurularak ölmesi, neye yorumlanır?

 34. Ölmüş birini ölüm sekaratında görmek etrafına pislemiş görmek ölüm haline ağlıyorum.

 35. Rüyamda teyzem Beren saat oluyordu ve ölüyordu. Annem “Ölmesi daha iyi” diyordu ve ben hüngür hüngür ağlıyordum.

 36. Rüyada hiç tanımadığım ama arkadaşlarımın tanıdığı genç birinin bir dergide ölü fotoğrafını gördüm. Dili dışarıda, elleri çaprazdı. Çok etkilendim tabiri nedir? Teşekkür ederim.

 37. Annem öldü ama rüyamda kefenlenmiş yatağın altında bekletiyorum onu. Sonra yüzü açık gözleri kapalı azını ellerini oynatıyor yani canlanıyor iyi ki gömmemişim diyorum ertesi akşamda kız kardeşimi ve kızımı o şekilde gördüm rüyamda ama sonra diriliyorlar iki akşamdır rüyamda bunları görüyorum annem öldüğünde de 2 sene boyunca hep annemi diriliyor aslında ölmemiş olarak görüyordum yine aynı rüyalar başladı.

  Bunun anlamı nedir? Lütfen bana yardımcı olun. Beni aydınlatır mısınız? Teşekkür ederim.

 38. Rüyamda babımı ölmüş gördüm ağlıyorum ağlarken babam dirildi bana dedi ki kızım ben oruçlu abdestli öldüm. Bu nedir? Lütfen cevaplayın.

 39. Bu bir akrabamın rüyası, içinde babam da var. Akrabam rüyasında rahmetli dedemi ve kendi babasını yani rahmetli olmuş amcamı babamı falan beyaz bir şey giyinmiş bir şekilde görmüş ve dedem elini uzatıyormuş. Bu rüyanın acil cevaplanmasını istiyorum. Lütfen kısa sürede bana ulaşın..

 40. Rüyamda bir camideyim cenaze var. İlk cenaze kalktı ve ikinciyi cenazeyi siluetini görmeden ben sardım ve demirden yapılmış siyah bir abaya koydum ve iterek cenaze merasimine hazırlarken gördüm.

 41. Ölen birinin beni almaya gelmesi ve benim gitmek istememem ısrar etmesi gel diye, sonra uyandım.

 42. Arkadaşım beni rüyasında görmüş ve ben öldüğüm tarihi söylemiştim 2015 yılında ölmüşüm diye sizce bu neden? Lütfen cevap atın.

 43. Yanımda kalan ve rahmetli olan teyzemin sağ kol ve bacağı kırıldı. Hastanede tedavi ettirmek ne demek?

 44. Ben oğlumu ölmüş fakat öldükten sonra küçüldüğünü gördüm ayrıca büyük ölüleri morga, bebekleri öldükten sonra kokmasın diye suda tutulduğunu eşime söylüyorum.

 45. Kayınvalidem yeni öldü. Defnedildiği gece yan odadan bir kol ama ağaç dalı gibi parmakları oynuyor sanki yalvarıyor kurtarın gibi sesler çıkıyordu. 4 gün sonra mezarı kopekler tarafından epey eşelenmiş diye duyduk.

 46. Rüyada babamın öldüğü haberini aldım. Hemen sonra yanımda bulunan bir arkadaşımın babasının öldüğü haberini de aldık. O arkadaşımın babası gerçek hayatta da birkaç sene önce rahmetli oldu.Sonra hep beraber yemekhane gibi bir yerde bulunuyorduk ve orada ağlamaya başladık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir