Rüyada Yazı Yazmak Görmek

Rüyada yazı yazmak, hileye; yazı yazan bir kimseyi görmek, hile yapan bir adam manasına gelir. Bir kimsenin kendi yazdığı yazıyı beğenmediğini görmesi, onun günahlarının kefareti olarak tövbe etmesine ve herkese hile ve dalavere yapmaktan vazgeçmesine, kendisi ile halk arasında her şeyi inkar etmesine yorumlanır. 

İbn-i Sirin’e göre; bir kimsenin kendisini bir kitap yazarken görmesi, haram mala sahip olacağına işarettir. Bir kimsenin Kur’an-ı Kerim’den bir ayeti gömleği üzerine yazıyor görmesi, dinine özenle sarılmasına; sol elle yazmak ise çirkin işler yapmaya işarettir. 

Rüyada kitap yazdığını görüp de onu tamamlayamadığını görmek, işlerini eksik yaptığına delalet eder. Rüyada yazı yazdığını görmek, hayra yorumlanır. 

Rüyada kendisi okuyup yazmak, bilmediği halde yazı yazdığını gören, başkalarından hile ile geçimini sağlar. Alim veya katip olan bir kimsenin rüyada yazı yazdığını görmesi, hayır ve menfaate işarettir. Ayrıca rüya, rızık genişliğine; eğer bir iş başında veya memur ise berekete yorumlanır.

Rüyada şeriata aykırı bir yazıyı yazdığını görmek, hayırlı değildir. İsmail El-Es’as’a göre; yeşil mürekkeple yazı yazdığını görenin ibadeti artar ve dünyada mutlu olur. Eğer kötü bir kişi ise vefat eder. (Bkz. Mürekkep)

Rüyada kan ile yazı yazdığını görmek, faizle para aldığına ve sonunda bu parayı ödeyemeyerek, mallarının elinden çıkacağına delalet eder. Bazılarına göre, rüyada yazı yazmak, işlerinin yolunda gitmesine ve arzularının yerine gelmesine delalet eder. 

Rüyada yazı yazdığını ve fakat kağıt üzerinde yazının görünmediğini gören, eğer bir işte çalışıyorsa o işinden atılacağına; çalışmıyorsa, bir musibete uğrayacağına işarettir. 

Rüyada güzel yazı yazdığını gören, dünyasının ve din işlerinin düzelmesine çalışır. Birinin kendisi için kağıt üzerine yazı yazdığını görmesi, murada, hayır ve menfaate yorumlanır. (Bkz. Edebiyat)

Bir başka rivayete göre de: Rüyada yazı yazmak, hileye işarettir. Yazı yazanı görmek, hilekar bir adama işarettir. Rüyada yazısının kötü olduğunu gören kimse, günahlarından tövbe eder ve halka hile etmekten vazgeçer. 

Rüyada bir sayfa üzerine yazı yazdığını gören kimse, bir mirasa nail olur. Kağıt üzerine yazdığını görse, o kimsenin kendisiyle insanlar arasında olan bir şeyi inkar eder. 

İbn-i Sirin (R.A.): Bir kimse rüyada bir kitap yazdığını görse, o kimsenin haram bir mala malik olmasına işarettir, demiştir. Bazı tabirciler, rüyada sol eliyle yazı yazdığını görse, o kimsenin zinadan bir çocuğu olur veya onun doğacak çocuğu şair olur, dediler. 

Rüyada kendisi hakkında bir kitap yazıldığını ve orada yazılanların ne olduğunu bilmese, o kimseye Allah’ın farz kılmış olduğu şeylerden üzerinde borç bulunur. Ayrıca, tembellik yapıp görevlerini yerine getirmediğine işarettir. 

Rüyada bir kimse kendisi hakkında bir şey yazıldığını ve yazan katibin de mahiyetinin ne olduğunu bildiğini görse, o katip onun hakkında hainlik eder ve onu dinde şaşırtıp sapıklığa sürükler. (Bkz. Katip)

Bir kimse rüyada güzel yazı yazamadığını görse, o kimsenin keder ve sıkıntı içinde bulunduğuna ve Cenab-ı Hakk’ın yardımı ve bir hile ile yakında o sıkıntıdan kurtulacağına işarettir. 

Rüyada bir kitap yazdığını gören kimse, basit bir hastalık geçirir ve malından bir şey eksilmez. Bir kimse rüyada yazı yazmaya çalıştığını ve güzel yazı yazmadığını görse, o kimsenin düşeceği korku ve zahmet içinde güzel bir şeye erişeceğine işarettir. 

Rüyada iyi yazı yazdığı halde rüyada iyi yazı yazamadığını görse, bu rüya o kimse hakkında kötü ve çirkin olup onun işsiz kalmasına korku ve meşakkate düşmesine işarettir.

Bir kimse rüyada bir kitap yazdığını ve onu ikmal edemediğini görse, o kimsenin işi ve ihtiyacı tamamlanır. Eğer kitabı tamamlayamadığını ve tamamlaması da mümkün olmadığını görse, o kimsenin işi noksan kalır.

Rüyada yazı yazmak, hileye; yazı yazan birini görmek, hilekar bir insanla tanışmaya; kendini bir sayfaya yazı yazarken görmek, bir mirasa konmaya işarettir.

Ayrıca şu rüya tabiri ve yorumlara bakınız: Yazıhane, Yazı Hokkası, El Yazısı

Yazı Yazmak

“Rüyada Yazı Yazmak Görmek” üzerine 2 yorum

  1. Kızım 3 yaşında. Kızım rüyamda bir deftere çok güzel bir yazı ile Mehmet Ali (soyadı da vardı unuttum) yazıp bana gösteriyor. Acaba tabirini yapabilir misiniz?

  2. Bir duvara seneler önce vefat etmiş olan teyzemin ismi olan NURİYE kelimesini yazdım. Bir manası var mı, bildirirseniz memnun olurum. İyi günler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir