Rüyada Üzüm Görmek

Rüyada üzüm görmek; devamı olan toplu rızka, dostluk ve muhabbete işarettir. Mevsiminde görülen üzüm, gelecek ucuzluğa ve bol geçime, mevsimi dışında görülen üzüm, vaktinden önce erişilecek hayra delalettir. 

Rüyada yerden bir salkım üzüm almak, bir kadın tarafından toplu mala kavuşmaya; siyah üzüm salkımı, üzüntü ve kedere; beyaz ve tabii renkteki üzüm, sırf hayır ve şifaya delalettir. Üzümün beyazı gündüze, siyahı geceye delalet eder. 

(Ayrıca Bakınız; Asma, Üzüm Şırası)

Rüyada görülen yaş üzüm, en güzel rızıktır ve topluca mala erişmesine işarettir. Siyah üzüm; sıkıntı, tasa ve hastalığa delalettir. Beyaz üzüm, hayır ve şifaya işarettir.

Rüyada üzüm görmek ne demek, bir işten bol miktarda para kazanılacağını işaret eder. Rüyada üzüm görmek veya üzüm yemek, hayallerinizi gerçekleştireceğiniz anlamına gelir.

Rüyada üzüm görmek tabiri, rüyaların en iyisidir. Üzüm, bol kısmet ve mala, mülke yorumlanır. Üzüm salkımları kısmet ve geçimin bolluğuna, dünya ve ahiret işlerinin yolunda gittiğine; siyah üzüm saadet ve sağlığa; beyaz üzüm mutlu bir aile hayatına işarettir.

Rüyada mevsiminde görülen üzüm, rahat ve mutlu bir hayata; mevsimi dışında görülen üzüm ise sıkıntıya delalet eder. Rüyada mevsiminde üzüm görmek ve yemek, mal ve paradır. Eğer üzüm ekşi ise kısmete haram karışmış demektir.

Bir bağdan kendi eli ile üzüm topladığını görmek, hayatta bütün isteklerini elde edeceğine; üzüm sıkıp suyunu çıkardığını görmek, borçları varsa kurtulacağına; hastası varsa şifa bulacağına delildir. Rüyada üzüm topladığını görmek, çok hayırlıdır. 

Salkımdan yeşil üzüm yediğini gören, bir mal alacaktır. Bir salkım tatlı siyah üzüm ev eşyasıdır. Rüyasında üzümleri bir yere serip kurutan biri, yaşlılığında da darlık çekmeyecek, hatta zengin olacaktır.

Rüyada üzüm suyu içmek ise uzun bir ömre işarettir. Rüyada üzüm görmek, Danyal Aleyhisselama göre, hayır ve helal maldır. Vaktinde siyah üzüm yediğini görmek, keder; vaktinin dışında yediğini görmek, hastalıktır. Vaktinde beyaz üzüm yediğini görmek; nimet, menfaat ve umdugu şeyin ele geçeceğine işarettir. Kırmızı üzüm de böyle yorumlanır. 

Rüyada çavuş üzümü yemek, zorlukla ele geçecek mala delalet eder. Üzüm sıkarak suyunu içtiğini görmek, zalim bir devlet adamına hizmet edeceğine işarettir. Bir asmadan koruk topladığını görmek, rızık için yaptığı bütün çabalarının boşa geçtiğine; asmada salkım halinde siyah üzümler görmek, vaktinin dışında ise şiddetli yağmura; vaktinde ise nimete delalet eder. Ne renkte olursa olsun, kuru üzüm hayır ve bereket işaretidir. 

Bir başka rivayete göre de: Rüyada görülen üzüm, güzel bir rızıktır. Üzüm devam eden toplu ve geniş bir rızıktır. Mevsiminde üzüm görmek, dünyada meydana gelen ucuzluğa ve bol bir maişete işarettir.

Rüyada mevsiminin dışında üzüm görmek, rüya sahibinin vaktinden önce erişeceği hayırdır. Bazen de bu, vaktinden önce elde edeceği haram bir şeydir. Rüyada yerden bir salkım üzüm aldığını gören kimse, bir kadın tarafından toplu bir mala nail olur. Siyah üzüm devam etmeyen bir rızıktır. Bazı tabirciler, mevsiminde siyah üzüm, üzüntü ve keder; mevsimi dışında ise hastalıktır dediler. Eğer üzüm askıda olursa, şiddetli korkuya işarettir. 

Rüyada beyaz üzüm görmek, hayır ve şifadır. Siyah üzüm, cüzî bir menfaattir. Bazı tabirciler, üzümün azında da çoğunda da üzüntü ve keder vardır, dediler. Yere düşmüş üzümü kaldırmak, az bir menfaattir. 

Rüyada yerden bir üzüm kaldırdığını ve çekirdeğini alıp üzümü tekrar yere attığını gören kimse, hanımıyla çekişir ve müşkül bir durumda kalır. Mevsiminde görülen üzüm, hayırdır ve kadınlardan veya onlar vasıtasıyla elde edilecek menfaata işarettir.

Rüyada üzüm ağacı görmek ne anlama gelir: Rüyayı gören kişi evli ise, evliliğinde bazı sorunlar yaşanabilir. Ancak bir taraf daha yapıcı olursa, bu sorunlar kolaylıkla halledilebilir.

Ayrıca şu rüya tabiri ve yorumlara bakınız: Üzüm Çubuğu, Ağaçlar, Bağ /Bahçe

Üzüm

“Rüyada Üzüm Görmek” üzerine 32 yorum

 1. S. A. Rüyamda bir büfe(bakkal) önündeyim içerde üzüm satılıyor. Ben üzümlere bakıyorum hepsi beyaz. Üzümleri bölüm olarak ayırmışlar. Bir bölümde üzüm bitmek üzere. Bir üzüm bölümündeki üzümü çok beğendim. Ben de yanımda bulunan üzümleri (beyaz) beğendiğim üzümlerle değiştirmek istedim. Adam bendekini aldı bitmek üzere olan üzümlerin bölümüne döktü. Ben de beğendiğim üzümden aldım ama rüyamda bu değiştirme işinde içime bir şey doğdu. Dükkandaki bitmek üzere olan üzüm ufak ama çok satılanlardandı. Benim değiştirdiğim üzüm ufak değil ama güzeldi. Sanki kandırılmış hissi doğdu bana. Bu rüyamı yorumlarsanız çok sevinirim. Bu arada benim bu günlerde tayin işlerim var ama olur mu olmaz mı şüpheliyim ama olur diye düşünüyorum. Bu rüyamla yer değiştirme (tayin) işi ile bir alakalı olabilir mi? Teşekkürler.

 2. Rüyamda bir iş görüşmesi için gitmişim, yemek veriliyormuş. Ben sıkılıyorum ve sigara içmeye çıkıyorum sonra bir kaç adım atınca asma ağacını görüyorum ve üstü beyaz üzümler var. Sonra parmaklarımın ucunda durup topluyorum, bir yandan yiyorum, bal gibi, çekirdeksiz üzüm hem de. Sonra bir adam geliyor ve onunla elimdeki üzümleri paylaşıyorum. Rüyam bu kadar, çok etkilendim ve hala damağımda o üzümün tadı var. Yorum yaparsanız çok sevinirim.

 3. İşe gitmek için evden çıkıp, ayakkabımı giymek istedim fakat ayağıma bir şey değdiğini fark ettim. Ters çevirip döktüm ve içinden tane tane yeşil üzümler dökülmeye başladı. “Hay Allah üzümleri koyacak başka yer mi bulmadınız?” dedim ve birden uyandım. Sanki o an gerçekmiş gibi geldi. Hayırlara vesile olsun dedim ve kalktım. Buna bir yorumunuz var mıdır? Teşekkürler.

 4. Rüyamda tanıdık bir akrabaya gitmiştim. Bahçesinde bir sürü siyah üzümler var. Şaşırıyorum “ Aaa bu mevsimde bu kadar çok üzüm” diyorum. Sonra bana üzüm hazırlıyor. Hepsi beyaz. Diyorum ki “Ama ben siyah üzüm de çok severim.” En altta bir kaç tane siyah üzüm gösteriyor. Anlamı nedir?

 5. Rüyamda üzüm ve salatalık almıştım satmak için, fakat satamamıştım. Birde baktım satmıştım. Fakat ortada para yok. Bunun gibi aynı rüyaları bir şeyler domates, sebze çeşitleri almışım fakat satamamışım. Yani hep böyle şeyler görüyorum. Acaba nedir?

  1. Kamyonla bizim eve siyah ve beyaz üzüm getirdiler. Ben bir salkım aldım ve yedim. Bu neye işarettir?

 6. Kalabalık hayır toplantısı var. Ortada yardım sandığı var. Bana “Sen de bir şeyler ver” diyorlar. Ben de durmadan ortadan karşıya geçiyorum. Orda biraderim manavlık yapıyor. Beyaz elma ve kırmızı üzümü iyice güzel görünüyordu. Yalnız alamadım. Bu kadar.

 7. Merhaba, rüyamda bir manavda çalışıyordum. Yere bir sürü her renk üzüm dökülüyordu. Ben hepsini fırçayla temizleyip dışarı atıyordum. Yardımcı olduğunuz için sağ ol. Teşekkür. İyi günler.

 8. Bugün rüyamda, bahçemizdeki asmanın üzerinde siyah ve beyaz üzüm gördüm ama üzüm yaprakları yoktu. Sadece üzerinde üzümler vardı. İkisini birden görmek neye işarettir?

 9. Rüyamda, mevsim sonu evimin önündeki çardaktan nefis, beyaz, iri üzüm topladım. Toplarken de hem de yedim. Neye delalet eder. Şimdiden teşekkürler.

 10. Ben rüyamda üzüm yedim yeşildi ve bağdan topladım. İçinden bir salkım aldım. sevgilimle bir yedim ve her yer çok güzeldi, yeşillikti ve kalktım rüyaymış. Çok üzüldüm.

 11. Rüyamda bir salkım yeşil üzüm alıyorum asmadan ve lavabosu olan bir çeşmede yıkıyorum. Tanelerinin birazı lavaboya düşüyor pis olmuştur diye onları almıyorum. Üzümleri asmadan alırken aynı asmada şeftaliye portakalda var o kadar çok ki yaprakları görünmüyor nerdeyse çok merak ediyorum anlamını yorumlarsanız sevinirim. Teşekkür.

 12. Rüyamda yeğenim küçük bağ almıştı. Bağdan büyük bir salkım beyaz üzüm kesip yiyorum sonra bakıyorum nar toplamışlar. Oturup başına nar yiyorum ve oradakileri de davet ediyorum.

 13. Rüyamda rahmetli babam siyah, kuru üzüm almış naylon beyaz poşette duruyordu. Kaça aldığını sordum kilosunu 20 liraya aldığını söyleyince “Pahalı almışsın” dedim. O da seslenmedi.

 14. Selam. Ben bu gece rüyamda, köyümüzdeki bağımıza gidiyorum. Yolda sarmalık üzüm yaprakları topluyorum. Yaprakları toplaya toplaya bağa giriyorum. Orada bizim bir elma ağacımız var ama elma ağacının altında cevizler var, onları topluyorum. Başımı üzüm teveklerine çeviriyorum. Orada bir salkım üzüm görüyorum. Üzüm salkımının kenarından birkaç üzümü kuşlar yemişler. Sonra bilmediğim bir yerde et kesiyorum. Büyük bir topluluğa yemek yapmayı hedefliyorum. Bütün bunlar olurken köyümüzden biri hep yanımda. Her şeye bir şeyler söylüyor ama şu an hiçbirini anımsamıyorum. Bir de şu an bu amca hayatta mı, değil mi, onu da bilmiyorum. Çünkü ben köyden ayrılalı yaklaşık 25 yıl geçti. Lütfen bu rüyayı bana yorumlayabilir misiniz?

 15. Vaktinde olan beyaz sultanı üzümü yıkayıp ölmüş olan anneme, babama, ablama, hayatta olan komşularımıza ikramda bulundum ama bana hiç kalmadı. Bunun yorumunu iletirseniz sevinirim. Teşekkürler…

 16. Rüyamda kaynanam ve 1 yaşındaki kızımla babamın evinin bahçesindeyiz ve evin çatısında havada duran nar ağacı görüyorum. Babam da görünce bizim için çatıya çıkıp nar koparıyor. Ağacın kökleri yok, havada asılı duruyor. Nardan kaynanam yiyor. Ben de önce kızıma yedirmek istiyorum sonra biraz ileride yine havada asılı üzüm ağacı görüyorum ve üstündeki üzümleri görüyorum… Rüya ne anlama geliyor acaba?

 17. Selam, iyi günler. Ben rüyamda çok acıkıyorum, dalından koparıp yeşil üzüm yiyorum, başkalarına da veriyorum. Üzüm çok tatlı, güzeldi. Bu rüyam ne anlama geliyor? Yorumlarsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 18. Sabaha karşı rüyamda küçük bir salkım beyaz üzüm veriyorlar. Ben ağzıma alıyorum, tadı acı beyaz üzümdü, uyandım. Anlam veremedim. Lütfen yorumlar mısınız?

 19. Rüyamda bir tabakta küçük üzümleri tek başıma yiyordum. Ama sınıftaydık arkadaşlarıma şaka yapıp onların üzümlerini almaya çalışıyordum ve sonra yanıma 2 tane arkadaşım geldi. Serkan bana “Gaye sen bana küs müsün?” dedi. Ben de “Hayır” dedim.

 20. Ben ekmek firininda calisiyorum firinin onunde asma agaci yok ama firinin mulk sahibi kapinin onunde bir agac salliyor yere birsuru uzum salkimlari dokuluyor bana bagiriyo gel uzumleri topla diye bende salkim salkim kucagima topladim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir