Rüyada Lamba Görmek

Rüyada lamba yakmak, genç bir erkek için, çok zor duruma düşeceğini; orta yaşta ise, hayatta başarıya ulaşmak için, henüz tecrübe sahibi olmadığına; genç bir kız ise hoş ve eğlenceli bir ziyafete gideceğine; yaşlılar için, iyi bir işte beklenmedik derecede talihin açılacağına işarettir.

Rüyada ışık veren her şey gibi lamba da iyiye yorumlanır.

Rüyasında lambayı yakan kişi, istediği işte başarı kazanır. Elinde lambayla yürüyen kimsenin hayatında güzel bir şey olur demektir. Lambanın çatlaması yada kırılması bir felakete yorumlanır.

Rüyasında lamba yakan genç bir erkek için, çok sıkıntılı bir duruma düşeceğini; orta yaşlı bir erkek için ise hayatta başarıya ulaşmak için, henüz yeterince tecrübeli olmadığı demektir. Genç bir kız için bu rüya hoş ve eğlenceli bir yemeğe gideceğine; yaşlılar için ise , iyi bir işte beklemediği derecede şanslı olacağına yorumlanır.

Güzel ışık veren bir lamba, mutluluğun ve başarının işaretidir. Az ışık veren veya içinde ampul olmayan bir lamba, üzüntü ve sıkıntı anlamına gelir.

Işık yanan lamba her konuda başarıdır.

Rüyada yanmis lamba veya kandil görmek, ibadete. Sönmüs lamba ve kandil görmek ibadette tembellige delalet eder. Salimi’ye göre; rüyada lamba görmek eger yaniyorsa. basan ve mülk ile tabir olunur. Rüyada billur veya camdan bir lamba görmek Allah’in (CC) emirlerine uyarak ibadet etmeye ve namazda niyazda bulunmaya delalet eder. Böyle bir lambayi yaktigini gören, ihsana ve ulu mevkie erer.

Rüya sahibi hasta ise iyilesir. Sikintisi varsa geçer, karanliktan aydinliga çikan bir insan gibi kederinden kurtulur. Lambayi söndürdüğünü gören, kendi eliyle iyi islerinin hepsine sekte vurur. Yanmakta olan lambanın kendi kendine söndüğünü gören, hasta ise ölür, tüccarsa zarar eder. Lambanin kendi kendine sönmesi hayirli degildir. Şiddetli bir rüzgar eserek lambayi söndürdüğünü görmek, devlet büyüklerinden birinin zulüm edeceğine işarettir.

Lambanin demirden, dökümden veya başka bir madenden yapilmis olmasi o madenin tabiri gibi yorumlanır. Lambanin makinesini bozuk görmek, islerinizin bozuk gidecegine. sisesini kirik veya çatlak görmek, mevkiinde bir eksiklik olacagina, fitilini kisa görmek, devletten gelecek faydanin eksilecegine, fitili uzun görmek, çok fayda göreceğine delalet eder. Birisinin kendisine yanar lamba verdiğini gören, o kimse eliyle hayir ve fayda görerek büyük bir is sahibi olur. Eger lamba yanik degilse, o kimse kendisi için iyi bir mevki hazırlamaya çalışıyor demektir.

Kendisinin baska birine bir lamba verdiğini görmek, birisi iyi bir ise yerleştirmeye çalışıyor demektir. Lambanin kirildiğini gören, ölür. Bir rivayete göre, işinden ayrılır.

Bazilarina göre; lamba güzel bir eşe ve hizmetçiye delalet eder. Rüyasinda bir lamba buldugunu veya satin aldiğini gören, güç ve şeref sahibi bir kadınla evlenir. Bir kadinin lamba aldiğini, yaktığını görmesi iyi ve zengin bir erkekle evlenmesi demektir. Lambayi üfleyerek söndüren, bekar ise boşboğazlığı yüzünden itibarından kaybeder, eğer evli olmayan bir kadin ise çenesinin düşüklüğü yüzünden o da kiymetini kaybeder.

Rüyada yanmakta olan lamba fitili görmek, etrafına halki toplayıp onlara hayir isleyen bir kimse ile tabir olunur. Eger fitil yaniyorsa, tabiri bunun aksinedir. Rüyasinda fitilin tamamen yanip bittigini görmek, halk tarafından sevilen bir kimsenin öleceğine delalet eder.

Bir başka rivayete göre de: Rüyada görülen yanan lamba, kandil ve mum, hamile kadin hakkinda erkek ve alim bir çocuk dogurmasina, hasta hakkinda da kocaya işarettir. Hasta rüyada, lamba ve kandilinin söndüğünü görse ölür. Bir kimse rüyada yanan lamba, kandil veya mumunu ıslah edip düzeltse ve isiginin fazlalastigini görse, eger hastasi varsa iyilesir. Işığı zayif ve az olan küçük kandil, hamile kadin için kiz çocuğa işarettir. Bazi tabirciler yanan lamba, kandil ve mum, gizli seylerin asikareye çıkmasına işarettir, dediler. Bir kimse rüyada kendi evinin lamba, mum ve kandilini güzel ve isikli olarak görse, o kimsenin evinin işlerini gören kimsenin halinin düzgünlüğüne işarettir.

Evinin lamba, mum ve kandilinin isiksiz ve kuvvetsiz olduğunu görse, o evin isini gören kimsenin halinin zayifligina ve hareketsizliğine işarettir. Bir kimse evinin lamba, mum ve kandilinin söndüğünü görse, o evin islerine bakan kimsenin işinin karisikligina ve kötülüğüne, medh edilmemesine ve isinin güçleşmesine işarettir. Bazen de bu rüya, esinin yahut çocuğunun ya da anababasinin veya evinin islerine nezaret eden kimsenin ölümüne işarettir.

Bazen de bu rüya sahibinin haniminin ölümüne işarettir. Bir kimse rüyada elinde bir lamba, mum veya kandil olup, onun sönmesinden korkulduğunu görse, hastanin ölümüne işarettir. Hasta olan bir kimse rüyada kendisini mum ile gökyüzüne çiktigini, sonra yine yeryüzüne indiğini görse o kimsenin ruhunun semaya çıkmasına işarettir, Bir kimse rüyada bir mumdan isik aldığını görse o kimse ilim ve yüksekliğe nail olur.

Bir kimse rüyada üfleyerek bir mum söndürmeye çalıştığını görse, o kimse hak üzere bulunan bir kimsenin bir işini iptal etmeye çalışır, ancak iptal edemez. Gündüzün bir mum ile yürüdüğünü gören kimsenin dini kuvvetli ve yolu sir’at-i müstakim olur. Geceleyin bir mum ile yürüdüğünü görse, eğer o kimse teheccüd namazi kilanlardan ise, bu namazina devam eder. Eger teheccüd namazi kilmiyorsa, o kimse hayrette olup sasinp kaldigi bir isinde hidayete erişir ve maksadına nail olur.

Bazen de rüya sahibi bir günah iste bulunur ve ondan tövbe eder. Bir kimse rüyada parmaklari veya azaları arasında bir mumun yandiğini ve isik verdigim görse, o kimsenin kapali olan bir isi meydana çıkar ve bundan tatmin olur. Hinde sönmüs bir lamba, mum veya kandil oldugunu görse, o kimse eger vali ise işinden azledilir; tüccar ise, zarar eder; salih bir kimse ise mali gider.

Rüyada yanmış mumu isiksiz görse, üzüntü ve kedere ve kalp katiligina işarettir. Kandil, lamba ve mumu vaktinde yakmak, yüce, şöhretli ve faydali bir çocuga işarettir. Bazi tabirciler, cami lamba ve kandilleri alimlerin zenginlerine, takva sahibi ve Kur’an okuyucusuna işarettir, dediler. Bir kimse rüyada mescidin lamba ve kandilinin söndüğünü görse, mescide devam eden alim bir kimse vefat eder.

Rüyada ışık veren her şey gibi lamba da çok iyi sayılır. Rüyasında bir lambayı yakan kimse, istediği işte başarılı olur. Elinde lambayla ilerleyen kişinin hayatında bir iyilik olur. Bu sayede sorunlar bile hissedilmez hale gelir. Lambanın çatlaması yada kırılması bir felakete işarettir.

Rüyada lamba görmek; sağlıklı ve uzun bir hayat sürmeye, şimdiye kadar aydınlanmamış bir işi açığa kavuşturacağınıza, sönmüş lamba görmek; hayal kırıklığına, lambayı yaktığını görmek; sıkıntıdan kurtulmaya, rahata kavuşmaya, rahatlamaya, hasta ise iyileşeceğine, lambanın kendi kendine söndüğünü görmek; hasta ise ölümünün yaklaştığına, işinde zarara uğramaya lambanın kırıldığını görmek; ölüme işarettir.

“Rüyada Lamba Görmek” üzerine 5 yorum

  1. Selamünaleyküm. Rüyamda çocukluğumdaki evdeyim bizim evde parsi adı verilen boy hizasından yüksekte camlı küçük pencere vardı. 2 odayı ayıran duvarın duvarda oraya lamba konulurdu, yandığında 2 odayı da aydınlatması için. Parsinin önünde her daim gazlı lamba olurdu, oraya baktığımda evimizin birikmiş tasarrufu varmış. Ailem lambanın sağına Türk, soluna dolar, ortaya lambanın önüne de o yıllarda kullandığımız bize ait kaşık ve çatallarını koymuşlar. (Yani orada saklamışlar. Boyumuz küçük ya ulaşamayız diye) sandalyeye çıkıp onları gördüm, demetlenmiş dolarları ve türk paralarını elime alıp indirdim. Kaşıklar da önüme düştüler, gözüm kaşıkların ve çatalların şimdikilerden büyük olduğuna takıldı. Elimde para demetlerini sayarken uyandım… Annemle babamı 7-8 yıl önce kaybettik. Cevabını bekliyorum mümkünse lütfen.

  2. Rüyamda vefat eden babamın oturma odasında bulunan 30-40 tane oyuncak lambayı topladığını gördüm neden topladığını sorduğumda da “bunlar lazım olur oğlum” demişti. Rica etsem yorum yapabilir misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir