Rüyada Fitil Görmek

Rüyada fitil görmek, görülen fitil eğer bir lamba içinde ise ve yanıyorsa, bulunduğu yerde kendisinden üstün olan birinin kendi hakkında iyi şeyler düşünmediğine; bir fitili eline alıp yakmak istiyor fakat fitil yanmıyorsa, düşmanları olduğuna fakat kendisine bir şey yapamayacaklarına işarettir.

Bkz: Kandil Fitili, Lamba Görmek

Rüyada bir fitili elinde tutuşturmak, etrafına zarar verecek bir harekette bulunacağına; fitili tutuşturduktan sonra söndürüp elinden attığını görmek, yapacağı bir işten dolayı kimseye bir zarar gelmeyeceğine delalet eder. 

Rüyada fitilin tutuştuğunu ancak patlatacağı şeyi patlatmadığını görmek, bir beladan son anda kurtulacağınıza işaret eder.

Kirmani’ye göre: Tutuşturulmuş fitil görmek, halk arasından çıkan ve onlara hizmet veren kimseye işarettir. Sönmüş fitil görmek, yukarıdaki rüyanın aksine işarettir.

Kirmani demiştir ki: Rüyada yanmakta olan fitil görmek; Allah’ın emirlerini halka anlatan, onlara hayrı dokunan bir zatla tabir olunur. Fitil yanmıyorsa, yorum bunun zıddıdır. Fitilin tamamiyle yanıp bitmesi, yukarıdaki vasıflara haiz bir zatın vefatıdır. Birçok fitiller yakan menfaat görür.

Molla Cami Tabiri: Rüyada fitil görmek ne demek, bir dairenin müdiresine işaret eder. Bir kimse fitilin hepsini yanmış görse, bir dairenin müdiresi ölür. Eğer fitilden bir kıvılcım sıçrayıp pamuğu yaksa, bir daire müdiresinin hata ve yanlış bir hareketi olur.

Rüyada bir kimse bir yerde mumu ve kandilin fitilinin söndüğünü görse, hasta olan bir kimse orada ölür veya oraya kaybolmuş bir kimsenin ölüm haberi gelir.

Bir başka rivayete göre de: Rüyada fitil görmek, bir dairenin müdiresine işaret eder. Bir kimse fitilin hepsini yanmış görse, bir dairenin müdiresi ölür. Eğer fitilden bir kıvılcım sıçrayıp pamuğu yaksa, bir daire müdiresinin hata ve yanlış bir hareketi olur.

Rüyada bir kimse bir yerde mumu ve kandilin fitilini söndüğünü görse, hasta olan bir kimse orada ölür veya oraya kaybolmuş bir kimsenin ölüm haberi gelir.

Rüyada güzelce yanan ve etrafına ışık saçan fitil görmek, kadın cihetinden kaynaklanan sevinç ve mutluluğa; dinamit, bomba vs. fitili atıl kapasiteyi yahut potansiyel gücü harekete geçiren sebep ve unsurlara delalet eder. 

(Ayrıca Bkz; İlaç.)

Fitil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir