Rüyada Kabe Görmek

Şerlerden sakınmaya, hayırlı amellere, evlenmeye, emniyet ve güvene, hacca gitmeye, Kur’an ve sünnete; kendisine uyularak hidayet bulunan salih ebeveyne, gerçek alim, evliya ve mürşide yahut cennete, Kabe de namaz kılmak yönetimden iyilik görmeye, düşmanların şerrinden emin olmaya, Kabe’ye bakmak esenlik ve huzura, Onun bir duvarının yıkıldığını görmek dini bir önderin vefatına, Kabe’yi adabına uygun olarak tavaf ettiğini görmek farz ibadetleri hakkıyla yerine getirmeye, sözünün gereğini yerine getirmeye, Kabe’de yanlış ve uygunsuz bir iş yaptığını görmek sünnetlere aykırı hareket etmeye, Kabe’nin kendi evine yahut başka yere geldiğini görmek o ev ve yer için sürekli itibar, şeref ve devlete, Onun harap olduğunu görmek namazı terk etmeye yahut tadil-i erkana uymaksızın namaz kılmaya, Kabe’ye doğru yöneldiğini görmek din ve dünyasını ıslah ile hayra ve esenliğe ulaşmaya, Kabe bazen mevsimlere, kentin geniş sokak ve caddelerine, birliktelikleri hayır üzere olan topluluklara delalet eder.

Kabe’nin Altınoluğu için Bakınız; Oluk.

Kişi bütün sıkıntılarından kurtulur. Onun için huzurlu, yeni bir zaman başlayacaktır. Çok iyi bir rüyadır.

Rüyada Kabe’yi görmek devlet baskani, devlet büyükleri, hakim, evlenmek, Kabe’yi ziyaret etmekle yorumlanır. Kabe’nin içinde namaz kildiğini gören, devlet büyüklerinden biri” ne yakin olur. Düsmanından kurtulur.

Kabe’ye girdiğini görmek, bir devlet büyüğünün makamina girmekle yorumlanır. Kabe’den bir haber aldiğini görmek, hükümetten isine dair bir haber alacagina, Kabe’nin duvarlarından birinin yikilmis oldugunu görmek. devlet büyüklerinden birisinin ölümüne delalet eder. Kabe’den bir şey çaldığını görmek, haram bir is islemege; Kabe’ye doğru yürü-mek. dininin kuvvetine; Kabe’nin üstünde namaz kildiğini görmek. Islamiyet’ten uzaklaştığına, Kabe’yi çignediğini görmek, sünnet-i seniyyeye karsi olmaya; gökten meleklerin inip Kabe’yi baska bir yere tasidiklarini görmek, o beldede asayisin düzgün olacagina, Kabe’yi pis görmek farzlari terk ettiğine işarettir.

Abdulgani Nablusi’ye göre: Rüyada Hacer-i Esved’i mesh etmek (eliyle okşamak) Hicaz halkından veya Peygamberimiz (SAV) Efendimizden olan bir zata uymaya (iktiba etmege) delalet eder.

Bir başka rivayete göre de: Rüyada Kabe’yi görmek, halife veya bir bakan yahut bir reise ya da evlenmeye işarettir. Bazen rüyada Kabe’yi görmek, rüya sahibinin Beytullah’a girecegine işarettir.

Rüyada Kabe’yi gören kimse, yapacağı hayırlı bir amelle müjdelenir. Ya da islemeyi arzu ettiği bir şerden sakınır. Bir kimse Kabe’de namaz kildiğini görse, bir reisten veya imamdan kuvvet alir. Düsman serrinden emin olur ve hayra erişir.

Rüyada Kabe’ye giren kimse halifenin huzuruna çıkar, oradan bir şey aldiğini gören kimse halifeden bir şey alir. Kabe’nin duvarlarından bir duvarin yikildiğini görse, devlet reisinin ölecegine işarettir.

Bir kimsenin rüyada, Kabe’ye varip orada hac ile alakali bir şey yapmasi, o kimsenin Allah (C.C.)’in farzlarindan emrettiği seye veya kefaret i yemini yerine getirmek için çaba sarfetmesine işarettir.

Rüyada Kabe’ye bakmak korktuğundan emin olmaya işarettir. Bir kimse rüyada Mekke’de bir vazifeye memur edilse devlet reisinin isleriyle ilgili bir vazife o kimseye verilir. Rüyada Kabe’den bir nar çaldığını gören kimse, dinini islah eder. Mekke’de ölüler arasinda olduguna ve ondan bir seyler sorduklarını gören kimse, sehit olarak ölür. Bir kimse rüyada Kabe’de abdest bozduğunu görse, halifeye isabet edecek bir musibete işarettir. Rüyada Kabe’nin kendi evinde oldugunu gören kimse, daima saltanat, devlet ve halk arasinda şöhret bulur. Ancak Kabe’nin seklinde kötü bir hal görse, rüyada ev sahibi için hiçbir hayır yoktur. Kendi evinin Kabe oldugunu görse. Kabe Müslümanların önderi, o kimse de onun maiyetinde bulunur.

Bir kimse, Kabe’nin üzerinde namaz kildiğini görse, irtidat eder. Hatmi serife girip, Kabe üzerinde namaz kildiğini gören kimse in’am(nimetleri), ihsan ve rütbeye erişir. Mezhebinin kötü dedigi ve sünnete muhalif hareket etmesiyle beraber tahsildarlık yapar. Kabe’de bir hata işlediğini gören kimse. Resülullah (S.A.V.)’in Sünnet-i Seniyyesine muhalif harekette bulunur ve nefsine uyan kimselerin yoluna girer.

Bir kimse rüyada Meleklerin, gökten inip ve Kabe’yi temelinden kaldirip bir sehre koyduklarini görse, o yerde bir fitnenin çikmasina, Müslümanlarin önderinin o sehirde bulunmasina işaret eder. Bir kimse Kabe’nin harap oldugunu görse, namazini terk eder.

Bir kimse, Kabe’yi tavaf ettigini veya hacla ilgili bir vazifeyi yaptigini görse, o kimsenin yaptigi vazife miktarınca dinin salahina işarettir.

Bir kimse, Kabe’ye yönelmis oldugunu görse, din ve dünyasini islah edecek bir seye yönelecegine veya bazı islere karismak üzere sultanin bulundugu tarafa yönelmek üzere bulunduğunu i işarettir. Bir kimsenin kendisini Sünnet-i Seniyyenin aksine olarak hac : vazifelerinden bazı seyleri noksan yaptigini görmesi o kimsenin namazinda kibleyi degistirdigi gibi dinini de degistirecegine işarettir. Kabe namaza da işarettir. Çünkü Kabe, namaz kilanlarin kiblesidir. Kabe mescit ve camiye de işarettir. Çünkü Kabe, Allah’in evidir. Kabe islam, Kur’an. Sünnet. Mushaf-i Serif, alim baba, Seyyid, koca ve ana gibi kendilerine uyulmakla hidayete erisilecek kimselere işarettir.

Bazen Kabe, Cennete işarettir. Çünkü Kabe Allah’ın evidir. Cennet de Allah’in evidir. Cennete kavusmak k ise, ancak Kabe’ye yönelmekle mümkün olur. Bazen de Kabe mevsim, . cemaat, sokak ve genis mevkilere işarettir. Bir kimse rüyada Kabe. kendisinin evi oldugunu görse, o kimsenin nBil oldugu devletine veya bildigi ilmine ya da yaptigi bir amelinden dolayi insanlarin ona koşup ziyaretine gideceğine ve kapisinin kalabalik olacagina işarettir.

“Rüyada Kabe Görmek” üzerine 35 yorum

 1. Komşumuz olan bir kadın rüyasında annemin bir iş yerinde patron olduğunu kendisinin de onun yanında çalıştığını görmüş. Dükkanda çalışırlarken rahmetli babam çok temiz bir kıyafetle içeri girmiş. Annemle konuştuktan sonra annem ona “Seni Kabe’ye göndereyim ama hastasın nasıl gideceksin?” demiş. Babam da “Murat götürsün onunla gidelim” demiş. Annem de “Murat’ın çok işi var gelmesin” deyince. Babam yalnız gitmiş ve daha sonra Kabe’de öldüğü haberi gelmiş. Bu rüyanın yorumunu yapar mısınız? Rüyada adı geçen Murat benim.

 2. Rüyamda Kabe ve adam gördüm ve bana kimseyi söyleme ve bugün herkese söyle dedi kime söylemem gerek?

 3. Merhaba. Rüyamda Kabe’de abdest almaya gidiyorum. Kabe’yi biraz eski görüyorum. Abdest alınacak yere kabenin oradan bir yokuştan kayarak gidiyorum ve abdest alınacak yerin altı toprak, toprağın üstünde su var. Abdest almaya niyetleniyorum. Anlamı nedir acaba?

 4. Rüyada Kabe’ye dokunmak istedikçe Kabe uzaklaşıyor. Bu ne anlama gelir, yorumlar mısınız?

 5. Benim sizden isteğim, gördüğüm bir rüyanın yorumu. Rüyamda Kâbe olduğunu düşündüğüm bir eve giriyorum. Ancak eve girerken abdestli olmadığımı ve bu şekilde oraya girersem helak olacağımı düşünüyorum. Dışarıda milyonlarca beyaz giysili insan var ve hepsi de benim için orda, benim bir tek sözüme bakıyor. Kâbe’nin koruyucusu olan biri var. Beni içeri davet ediyor, ancak benden de çok hoşlanmıyor. Benim abdestli olmadığımı ve içeri girdiğimde eve saygısızlık olacağını ve bu yüzden helak olacağımı düşünerek seviniyor. Ben yanımda bir kaç kişiyle eve giriyorum, dışarıdaki milyonlarca insanın güveniyle ama yine de bir tedirginlik var bende. Bize gösterilen yer minderlerine oturuyoruz. Hava çok sıcak olduğundan bize kaseler içinde su geliyor, içiyoruz suyu ancak susuzluğumuz geçmiyor. Ben kasenin bittikçe kendi kendine dolmasını istiyorum ve bu gerçekleşiyor. Evin koruyucusu ve yanımdaki diğer insanlar şaşırıyor. Bunun bir mucize olduğunu düşünüyorlar. Pencereden dışarı bakıyorum, dışarıda tek tük insan kalmış, o kalabalık dağılmış. Gitmem gerektiğini düşünüyorum. Kendi kendine dolan kaseyi oraya hediye ediyorum. Gitmeden önce evin balkon gibi bir yeri var, oraya çıkıp, evin önünde eğilip eve saygılarımı sunuyorum. Abdestli olmadığım halde beni kabul ettiği için teşekkür ediyorum. Filim gibi anlattım. Bu rüyanın yorumlamasını yapmanızı istesem…

 6. Abim askerde ve şu rüyayı görmüş: Bizim evin balkonundan Kabe’yi görüyor. Heyecanla annemi çağırıp Kabe’yi gösteriyor ve bu esnada evimiz eğiliyor. Sizce bunun yorumu ne olabilir? Teşekkürler.

 7. Ben rüyamda öldüğümü gördüm fakat gömüldüğümü görmedim. Sanırım öbür dünyadaydım ama farkında bile değildim öldüğümün. Bana “Sen ölmüşsün” diyordular ve ben dışarıda geziyordum yere bakarak aynı zamanda yağmur yağıyordu. Bir elimde de şemsiye vardı. Acaba rüyamın anlamı nedir?

 8. Rüyamda Kâbe’nin maket şeklinde yapılmış halini gördüm ve birisi bana geliyor. “O buraya geliyor” dedi.

 9. Rüyamda iş yerinde çalışırken bana Kabe’nin örtüsünü verdiler. Ben “Niye bana verdiniz?” dedim. “Biz yenisini serdik, bu senin olsun” denildi ama vereni görmedim.

 10. Kabe’de namaz kılarken peygamber efendimizin mezarlığının bulunduğu yerden 2 tane büyük altın atılıyor ve ikisi de bana geliyor. Anlamını araştırdım ama bulamadım. Fikrinizi söyler misiniz arkadaşlar?

 11. Rüyada hac kafilesinin ayrılmasından sonra sakin bir zamanda gittiğimi gördüm. Kabe’de tavaf yaptım. Ardından 8 rekat namaz kılmak için namaza durdum, 2 şer 2 şer kılarak 6 rekatı tamamladım. Diğer 2 rekatı da hicri İsmail de kılmak için yöneldim oranın dolu olduğunu gördüm. Sıramı bekledim derken bir yer boşaldı ve namaza durdum. İkinci rekatın sonundayken Kabe’nin örtüsünün değiştiğini fark ettim ve acele edip namazı bitirdim. Çünkü çıkarılan Kabe örtüsü parçalar halinde insanlara teberrüken dağıtılıyordu. Ben de bir parça almak için acele ettim. 3-4 parça para kesesi haline getirilmiş Kabe örtüsü aldım. Paramı bunun içinde saklarsam bereket bulur imanındaydım. Çıkarılan Kabe örtüsünün altında beyaz bir örtü vardı. Güzel bir rüya idi. Tabiri hususunda ehil olanlar tabir etmesini rica ediyorum. Ayrıca rüyada bir umreyi tamamladığımı gördüm.

 12. Merhaba, rüyamda Kabe’yi uçarken gördüm sonra hatırlamıyorum ama sanırım kameraya çekmeye başladım, yukarılardan aşağıya doğru iniyordu ve sonra yan yatmaya başladı. O sırada yan duvarlarından biri parçalanmış gibiydi. İyice yaklaştığında bunun kartondan yapıldığını gördüm. Lütfen bunu yorumlar mısınız?

 13. Rüyamda yukardan Kâbe’yi gördüm. Etrafı toz duman olmuş. Lütfen bu rüyanın yorumunu yapar mısınız?

 14. Umreye giden hafız bir arkadaşım beni Kabe karşında oynayıp şarkı söylerken görmüş… Nasıl yorumlanır, yorumlar mısınız?

 15. Ben rüyamda Kabe’ye gittim. Kabe’yi gördüğümde hasta olan oğlumun iyileşmesini diledim. Yakamda bir kart vardı. O kart görevli kartı imiş. Eşarp almak istediğimde paramın olmadığını söyledim. “Bu kartı olanlara bedava” dendi.

 16. Rüyamda Kabe-i muazzamdaydım, tavaf eden binlerce insan vardı. Kabe’nin inşaatının yapımı eşime verilmişti. Ben tavaftan ayrılıp wc ye gidiyorum ve koku ve görüntü görmeksizin çok büyük rahatlama hissettiren büyük abdestimi yapıyorum. Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

 17. Kendimi Kabe’de tavaf ederken gördüm. Önümde bir sürü kalabalık, Hz. Muhammet (s.a.v.)e ulaşmaya çalışıyorum, kalabalıktan yaklaşamıyorum. Bu ne anlama gelir?

 18. Ben bir kadını gördüm bana dua öğretiyordu Hacerü'l-Esved’e dokunup dua öğretiyordu. Çok etkilenmiştim.

 19. Rüyamda Kabe’nin üst kısmından siyah örtüsünden biraz keserek teberrükken eve getirdiğimi gördüm ve Kabe’ye yüz sürüyordum.

 20. Rüyamda televizyonda Kabe'nin başkaları tarafından yıkıldığını gördüm. Bunun üzerine annem, babam, ben hepimiz ağlıyorduk. Gerisini hatırlamıyorum.

 21. Rüyamda kendimi Kabe’de zikir çekerek tavaf ederken görüyorum fakat Hacer-ül Esvet’e ve Kabe’ye dokunmak istiyorum ama müsait olmadığım için dokunamıyorum. Daha sonra kanuni ve Hürrem’in siluetinde büyük şişeler getiriyorlar ve içine “Para koy” diyorlar. Ardından geçekleri geliyor ve dans ediyorlar. Herkes dans etmeye başlıyor. Büyük bir kapıdan bir kalabalık geliyor onlar da dans ediyor. O kadar kalabalık ki, oğlumu kaybediyorum.

 22. Ben de rüyamda Kabe’nin ilk halini toprak halini gördüm ama herkes “Kıyamet” diye bağırıyordu. Sonra kocaman bir sel oldu, ben yüksekte bir yerdeyim 1 kişi geliyor o suya atlıyor. Bir yandan da “Kıyamet” diye bağırıyordu. Ne olur yorumlarınızı bekliyorum. Bu arada ben çok korkuyorum, suya atlayamıyorum.

 23. Rüyamda Kabe olduğunu düşündüğüm bir camide namaz hakkım varmış 2rekat namaza duruyorum, çocuklar durmuyor. Yanlış kılıyorum. Dayım ve abim “İşim var, gitmek zorundayız” diyor, kılamıyorum. Yengem diyor ki; “Rahmetli babaannemin sayesinde ben kıldım” diyor. Dayım ve abime kızıp katılırcasına ağlıyorum “Bekleyebilirdiniz beni” diye. Yorumlarınızı bekliyorum.

 24. Rüyamda Kabe’nin bombalandığını gördüm ve bütün Müslümanların birleşeceğini ve büyük bir savaş hazırlığı içerinde bulunduğunu gördüm… Bunun ne anlama geldiğini söyler misiniz?

 25. Kabe asilmiş sonra düşmüş çok koşmuş herkes ben seyrediyordum uzaktan alıyordum sonra bir an karabalık çekildi ve ben oraya girdim duvarın üzerinde kocaman bir bakır tablosu vardır, üzerinde Allah Muhammed yazıyordu. Ellerimi de üstüne sildim bir daha üzerime ve tevhit ağlamaya başladım. Bir baktım gökte yaşlı bir adam oturuyordu, önünde bir kitap yazı yazıyordu, bir tarafında genç bir delikanlı hizmet ediyordu, itaatkar gibiydi.

 26. Ailesi ve efradının yanına gelip üstünü çıkarıp sırtından orda oturanların Kâbe’yi izlemesi nasıl yorumlanabilir acaba?

 27. Ben rüyamda kesin emin değilim ama ya camideyim ya da halı saha maçındayım. Baktım ki insanlar kaçıyor baktım ki Kâbe yıkılıyor dediler deprem oluyor acaba ne anlama geliyor yorumlar mısınız? Teşekkürler.

 28. Rüyamda Kâbe’nin etrafında iken birden yüzdüğümü ve yüzdüğüm sularda sülük olduğunu görüyorum. Şu sülükler ne iyi herkes tutturuyor bende tutturayım diye düşünüyorum. Bir iki tanesine de dokunuyorum ama hiçbiri tutmadan uyandım. (33 yaşındayım, memur ve evliyim). (birde sülüklerin yararlı hayvanlar olduğunu bildiğim için rüyada öyle düşünmüş olabilirim)

 29. Rüyamda Kâbe’de Arabistan yerel giysini giyen bir kişi tebessüm ederek bana siyah renkli Kâbe’nin örtüsünü bana hediye etti. Hediye edildiğinde yanımda şuan 11 yaşında olan kızım vardı. Örtüyü alıp ayırdığımız da kızım ban baba bu ne diye sordu. Bende bu benim her şeyim, hayatım, canım diye cevap verdim ve çok huzurlu, mutlu bir şekilde ayrıldık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir