Rüyada Dere Görmek

Ayrıca bkz: Çay (Dere), Pınar Görmek

Rüyada dere görmek içinden az bir su akan ve çevresi güzel manzaralı dere kamuya ait bölgeden geçiyorsa, oranın insanları güzel hayata; özel mülkten geçiyorsa, bu kişinin hayat ve geçim güzelliğine işarettir.

Rüyada evler arasından yahut yerleşim alanının içinden geçen dere, suyu berrak ve tatlı ise bolluk ve berekete; bağ ve bostandan geçen dere (ark), kadının hamileliğine, bekarın evlenmesine delalettir. Dere bazen kişinin hanımına, onda görülen güzellik ve kusur eşte müşahede edilen hallere işarettir.

Rüyada derenin suyunu kesmek, ev halkından biriyle münasebeti kesmeye; dereyi geçip arkada birilerini bırakmak, kişinin vefatına; bahçesindeki derenin yatağında görülen tahribat, suyunun kesilmesi yahut içine taş ve toprak doldurulması, kadının bir başkasıyla ilişkisine işaret eder.

Rüyada dereden su içmek yahut almak, güzel hayata yorulur. Su yolunun yahut derenin taşması evlada; buradan bal, süt vs. akması feyiz ve berekete; kan ve irin akması, iyiliği yanında kötü huyları da olan zevceye yorulur. 

Rüyada suyun geçmesi için ark ve yatak açmak, halka iyilik yapmaya; kapatmak yahut içini doldurmak, umuma zarar verecek bir iş yapmaya delalet eder.

Derenin tamamlayıcı tabiri için Bakınız; Vadi. (Ayrıca Bakınız; Akarsu, Nehir.)

Rüyada bir dere görmek sonunda çabalarınızın sonucunu göreceğinize ve başarıya ulaşacağınıza işarettir.

Rüyada bir çay kenarında oturduğunu ve su ile oynadığını görmek, evinde rızkında bolluk ve bereket olacağına; evli ise bir erkek çocuğu doğacağına, bekar ise evleneceğine işarettir.

Rüyada bir çayın üzerinde kurulu bir köprüden geçtiğini görmek, gireceği bir sınavı kazanacağına; köprünün ortasında geçmekten vazgeçerek geri döndüğünü görmek, o sınavı kaybedeceğine delalet eder.

Dere

“Rüyada Dere Görmek” üzerine 6 yorum

  1. Bir bayan için istihareye yattım ve rüyamda dereye girip işiyorum. Su tam belime kadar geliyor. O derede ayakkabılarım kirleniyor, içlerinde böcekler oluyor. Temizliyorum çoraplarımı dahil. Yorumlarsanız teşekkür.

  2. Rüyamda yengem derede boğulmak üzereydi annem kurtarmaya çalışırken beraber düştüler ve sürüklendiler. Yengemde can yeleği vardı, annem ona sarıldı, akıntıyla uzaklaştılar.

  3. Rüyamda bir dere kenarında arkadaşlarımla beraber oyun oynuyorduk. Bunun ne anlama geldiğini söylerseniz çok sevinirim. Şimdiden cevaplar için teşekkürler.

  4. Merhaba rüyamda çok güzel bir ormanın içindeyim derede çok güzel şu akıyor. Ağaçlar yemyeşil hava çok güzel. Sonra tekrar dereye bakıyorum derenin suyu hala çok güzel ama karşıdan karşıya dersen 4 5 tane yılan geçiyor ben de korkup selamlıyorum. Anlamı nedir acaba?

  5. Oğlum top oynarken topu dere kenarına doğru gidiyor suya düştü diye atlıyor arkasından bende onunla beraber atlıyorum onu sudan çıkartiyorum 3-4 defa yüzüne vuruyorum sonrada niye atladın diye kızıyorum. Yüzünde parmak izi çıkmıştı. Derenin suyu derin ve çok berraktı bulundugu yer yeşillikti .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir