Rüyada Vadi Görmek

Rüyada vadi görmek; ululuk, ihtişam, mal, nimet, ticaret, yöneticilik, zafer, ilim, hac ve melike; ağaçlı vadi görmek, kadri yüce birinden dünyalık edinmeye, hayır ve menfaate ermeye; ağaçsız ve çıplak vadi üzüntü ve mahrumiyete delalet eder.

Rüyada bir vadide kaybolmak, vefat etmeye; büyük vadide vezire (başbakana); yemyeşil ve sulak vadi hayra, nimete, devlet ve ikbale; sarp yamaçlı, kayalıklarla kaplı kuru bir vadiye girmek, geçim zorluklarına ve sıkıntılara; böyle bir vadiden çıkmak, esenliğe kavuşmaya, rızık ve sevince işaret eder.

Rüyada güzel bir vadiye (dereye) sahip olduğunu görmek, herkeş için dünyanın ve ahiretin bütün hayırlarından fazlasıyla nasiplenmeye delalet eder. 

(Ayrıca Bakınız; Dere, Ova)

Rüyada yeşil vadi görmek, yaşantınızın mutlu bir şekilde sürmeye devam edeceğinize işarettir. Yemyeşil güzel bir vadi görmek, insanın muratlarına ereceğini bildirir. Böyle bir vadiye gittiğini görmek, sıkıntılardan uzak bir yaşam sürmek demektir.

Bkz: Yeşil Alan

Rüyada yeşil bir vadide bulunduğunuzu görmek, mutlu bir yaşantınız olacağına; vadinin yeşillikleri arasında koştuğunuzu görmek, mutluluğunuzun ömrünüzün sonuna kadar devam edeceğine işarettir. 

Bir başka rivayete göre de: Rüyada vadi görmek, zahmet ve meşakkatli yolculuğa veya itaat etmeyen sert bir insana yahut misafirin yolculuk müddetinin uzamasına işarettir. Bazen de vadi görmek; salih amele, iyi ve helal malı infak ederek Allah (C.C.)’a yaklaşmaya işarettir. Bazen vadi orada oturanlara veya orada ekilen ve biçilen şeylere işarettir. Eğer vadide ağaç, çiçek veya güzel bitki yahut güzel bir su varsa ya da rüya sahibi orada güzel bir söz işitirse kadri yüce ve yüksek bir şöhrete sahip olur. Rüya sahibi mülke ehilse malik olur ve düşmanına galip gelir. 

Rüyada vadi görmek, bazen yağmur yağmasına ve suların akmasına bazen de vadiye inmek, sapık ve azgın kimselere gitmek ve onlara dini hükümleri tebliğ etmek için yolculuk yapmaya işarettir. Bazen vadi dağların kendisini kuşatmasından ötürü zindan ve hapsi işarettir.

Rüyada kendisiyle gideceği yol arasına bir vadinin mani olduğunu gören kimse, yolcu ise onun yolunu bir hırsız keser veya o kimseyi yağmur yahut hilekar bir kimse yolundan meneder. Eğer yolcu değilse, o kimseye hapislik veya dövülme ya da bir korkudan dolayı üzüntü ve keder erişir. Yahut üşütmek veya albüm gibi bir hastalığa yakalanmaya işaret eder. Özellikle vadinin suyu bulanık veya bu rüya kişin görülmüş ise, eğer o vadiyi geçerse, o kimse yukarda anlatılanların hepsinden kurtulur.

Rüyada bir vadide bir yeri kazdığını ve çukur açtığını gören kimsenin, ailesinden ve akrabalarından birisi ölür. Vadiden çıktığını gören kimse için, onun bütün arzu ve isteklerinin yerine geldiğine işarettir. Rüyada ekilip biçilmesi, mümkün olmayan bir vadide kaldığını görse, hacca gider.

Rüyada bir vadide şaşkın olarak bulunduğunu gören kimsenin şiir söylemesine işarettir.

Rüyada yemyeşil ve güzel bir vadiyi görmek, kişinin tüm dileklerinin gerçek olacağına ve sıkıntılı bir zamandan geçiyorsa işlerin düzeleceğine işaret eder. Rüyada görülen yemyeşil ve güzel bir vadi, rüyayı gören kişinin, en çok istediği şeyin gerçekleşeceğine ve muradına ereceğine işarettir. Böyle bir vadiye gittiğini gören, bir daha dert, sıkıntı bilmez. Eğer yeşil vadide birini görüyorsanız ve bu kişi sevdiğiniz bir kimse ise sizin sayenizde sıkıntılarından kurtulur.

Rüyada vadi görmek ne anlama gelir: Yeni kazanç kapıları elde edeceğinize ve hayırlı mal/mülk satın alacağınıza işaret eder.

Vadi

“Rüyada Vadi Görmek” üzerine 2 yorum

  1. Çocukluğumun geçtiği gecekondu evinde idim. Ev çamurlu, karanlık ve yıkıktı. Rahmetli annem beni eve soktu. Evden içeri girip arka kapıdan hemen dışarı çıktım. Ulu bir geçitten geçtim ve gözlerimi kamaştıracak kadar güzel bir güneş ışığı ile aydınlanan bir tepede inanılmaz geniş ufka sahip muhteşem bir vadi gördüm. Vadiye yemyeşil bir kaydıraktan neşe içinde kayarak mutlulukla indim. Mutluluk içinde de uyandım. Yorumlayabilir misiniz? Teşekkürler.

  2. Merhaba uzak bir yerden evime gitmeye çalışıyordum. Bir arabaya bindim fakat içindekileri tanımıyordum, 4 kişi vardı, 2 yaşlı, 2 genç. Sonra arabayla biraz gittikten sonra evime ters istikamette bir yola girdiler. Ben kendi kendime burası uzak bana nasıl gideceğim diye düşünüyordum sonra bir yerde durdular. Genç olanlar indi, otel gibi bir yer vardı, oraya doğru gittiler. Ardından ben de indim. Biraz yürüdüm ve yemyeşil bir vadinin içinde buldum kendimi. Uzun çimenlerle kaplıydı, diz boyu falan ve aralarında hiç görmediğim tek türde bir çiçek vardı. Mor ya da pembeydi rengi, hatırlayamıyorum ve yan tarafında büyük bir nehir geçiyordu. Etrafın güzelliği büyülemişti beni ama bir yandan da burası neresi, neredeyim diye içimde bir huzursuzluk vardı. Sonra yine arabanın yanında gördüm kendimi ve uyandım. İlginç olan kısmıysa bu rüyayı uzun bir zaman önce yine görmüştüm. Rüyamı yorumlarsanız sevinirim. Teşekkürler. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir