Rüyada Nehir Görmek

Rüyada nehir veya ırmak görmek, kadri-şanı çok yüksek bir kimseye işarettir. Görülen nehrin suyu karışık ve çamurluysa, büyük bir sıkıntıya işarettir.

Size yardımı dokunacak, çok iyi niyetli bir insanla tanışacaksanız demektir. Nehirde yüzdüğünü görmek, işinizde makam ve yetki sahibi bir kimseden yardım alacaksınız anlamındadır.

Rüyada nehir görmek iyidir. Siddetle ve gürül gürül akan ve sulari köpüklü ve berrak olan nehir, kısmetinizin çok açık ve rizkinizin genis ve bereketli olacagina delildir. Bulanik ve sakin akan nehir kısmetinizin kapalı, rizkinizin dar olmasi demektir.

Durgun ve aheste aheste akan ırmak huzur ve sükuna, dalgalı ve hırçın akan nehir heyecan ve strese; Bir ırmaktan su içmek, dünya hayatında insanın tabi tutulduğu imtihanlardan birine, Nehir sürekli rızka, salih amele, kadri yüce insana, Nehre girmek büyük bir zat ile münasebet kurmaya yahut böyle birinin huzuruna çıkmaya; yolculuğa, devlet hizmetinde bulunmaya, Nehrin bir kıyısından öbür kıyısına atlamak gam ve kederden kurtulmaya, düşmana galip gelmeye, Nehirden üzerine bulanık su yahut çamur sıçradığını görmek üzüntüye, Çarşı ve pazarlarda akan ırmakta halkın abdest alması devletin adaletine, Çatı ve damlar üzerinden akarak evlere giren ve ortalığı ıslatan ırmak saldırgan düşmana ve devletin zulmüne, Evinden bir nehir çıktığını ve kimseye bir zararı olmadığını görmek halka hizmet etmeye, Kendinin bizzat nehir olduğunu görmek kan tutarak vefat etmeye, Suyu tatlı ve berrak olan nehir güzel geçime, onun suyundan içmek hoşluk ve sefa içinde yaşamaya, Suyu bulanık akan ırmak üzüntü ve kedere, Bir beldedeki nehrin başka bir bölgeye geçmiş olduğunu görmek devlet yöneteiminde meydana gelecek değişikliklere, Cennet ırmaklarından birini görmek ve suyundan içmek ilim ve Kur’an’a, hayır ve kurtuluşa, Kevser ırmağını görmek ve ondan içmek düşmana galip gelmeye, tövbe etmeye, inançsız kimsenin hidayet bulmasına, hayırlı kadına ve helal kazanca, Dİcle nehri halifeye; Seyhun Hind melikine, Ceyhun İran ve çevre çülkelerin devlet başkanlarına, Nil nehri Mısır ve o belge devletlerinin başkanlarına işaret eder.

Nehir sularinin etrafa tasarak akmasi ise, sizin sayenizde daha bir çok fakirlerin geçimi saglanacak manasina gelir. Suyu saf ve berrak bir nehir görmek kolay geçim ve iyi vakit geçirmeye, suyundan içtiğini görmek, vaktinin rahat ve nese içinde geçeceğine; nehir suyunu bir kaba alarak saklamak, saglik ve rahatliga delalet eder. Bazi tabircilere göre büyük nehirler devlet büyügüne, küçükleri devlet adamlarina, kendi mali olan bir yerde görülen nehirler rüya sahibinin babasi ile yorumlanır.

Yüksek bir yerde bulunduğunu ve bir nehrin o yerin altindan aktigini gören, hayra ve nimete kavuşur. Cabir’ül-Magribiye göre; rüyada nehir görmek, rüya sahibinin aklinda zekaya ve geçiminde bolluga delalet eder. Kirmaniye göre; rüyasinda bir nehirde yüzdüğünü veya boğulduğunu görmek, denizde yüzmek ve boğulmak gibi tabir olunur.

Bir nehirde iyi bir şey görmek,devlet büyükleri için çok iyidir. Fena bir şey görmek ise bu ruyanin aksiyle yorumlanır. Nehrin bal, süt; şerbet gibi şeyler akitmasi rizk ve nimettir. Nehrin içilmesi helal olmayan kan, irin, ve benzeri seyler akittigini görmek, fesada, zarara ve dini inançsizliga işarettir, Abdulgani Nablusiye göre; rüyada nehir görmek büyük bir kimse ile tabir olunur. Rüyada bir nehire giren, halktan taninmis bir kimse ile tanisir.

Nehirden su içmek, iyi değildir. Rüyada nehirin bir tarafında karsi tarafina atladığını gören keder ve sıkıntıdan kurtulur. Bir rivayete göre nehire girmek, yolculuga delalet eder. Diger bir rivayete göre de memuriyete girmektir. Bir başka rivayete göre de: Rüyada nehir görmek, kadri yüce bir kimseye işarettir. Rüyada nehre girdiğini gören kimse, büyük insanlardan birisine karisir ve Cenab-i Hakkin “Şüphesiz Allah sizi bir ırmakla imtihan edicidir.” mealindeki ayete (Nuh suresi a. 23) göre nehir ve ırmaktan su içmek iyi değildir.

Rüyada nehrin bir tarafindan diger taratma siçradiğini gören kimse, üzüntü ve kederden kurtulur ve düşmanına galip gelir. Bazi tabirciler nehir, içine giren kimse için yolculuktur, bazilari da sultanin hizmetine girmeye işarettir, dediler.

Bir kimse rüyada bir nehrin evinden çiktigini ve hiç bir kimseye zarar ve ziyan verdiğini görse, sultan tarafindan insanlar hakkinda iyi ve mesru bir emrin çıkmasına işarettir. Rüyada kendisinin nehir oldugunu gören kimse, kan tükürerek ölür. Veya yaralanir ya da bir yerinde çıban çıkar. Eger nehirden çamur bulaşsa o kimseye o büyük zattan üzüntü, keder ve korku erişir. Nehrin suyu bulanik, koyu ve karışık olursa, yine tabir böyledir. Nehirden su içtiğini ve nehrin suyunun berrak oldugunu gören kimseye içtiği suyun miktarınca o büyük zat tarafindan hayir erişir.

Rüyada nehirden içmek için su almak istediğini gören kimseye o nehrin küçüklüğü ve büyüklüğü nispetinde bir adam tarafindan mal gelir. Bir kimse rüyada bir nehrin akintisini başka bir yöne çevirdiğini görse, korku ve üzüntüden kurtulmasına işarettir. Rüyada nehirden, nehrin kenarina sıçradığını gören kimse, sultanın kahrından kurtulur ve düşmanına zafer bulur.

Rüyada nehrin suyu kendisini veya hayvan ve eşyasından bir şeyini götürdügünü görse, o kimseye erisecek herhangi bir zarar ve ziyana işarettir. Bir kimse rüyada kendi evine safi ve berrak bir nehir aktigini görse, kolaylik, mal ve servete işarettir.

Bazi tabirciler bu rüya, zengin için ona erisecek tahil ve akara, aile ve hane halkina ait menfaata işarettir, dediler. Evinden bir nehir aktigini ve insanlarin onda içerek faydalandiklarim gören kimse, zengin veya serefli birisi ise, onun bulundugu sehir halki hakkinda yapacagi hayir ve menfaata ve onlara yapacagi ikrama ve ihtiyaçlı birçok adamlarin onun evine müracaat etmelerine ve ondan fayda temin etmelerine işarettir. Eğer bu rüyayi gören fakirse, o kimse kötü bir hareketten dolayi hanimim veya oğlunu yahut hane halkından birisini uzaklastirmasina işarettir.

Rüyada görülen safi ve berrak nehir, salih amele ve devamli olan rızka, bulanik veya kötü kokulu nehir de, kişiyi Cehenneme yaklaştıracak kötü amele işarettir. Seyhun, Ceyhun, Nil ve Firat gibi nehirleri görmek, o nehrin bulunduğu İklime işarettir. Asî nehri, isyana, Bürdî nehri, soğukluk ve selamete, Yezid nehri, rızıkta olan ziyadeliğe, Dicle nehrim görmek de, elde edilecek çalışma ve menfaata işarettir.

Bir kimsenin rüyada adi geçen nehirlerden su içmesi, hayra, rızka ve faydaya veya hanima yahut o iklimin hediyelerinden bulunan bir seye nail olmasina işarettir. Nehrin bulundugu sehirden baska bir yerde aktiginin görülmesi, devletlerin degismesine, devlet baskanlarinin aralarinda olan anlasmalari bozmalanndan dolayi birbirleri Uzerine yürümelerine işarettir.

Bir kimse rüyada bir nehirde su Üzerinde yürüdügünü görse, o kimsenin iyi niyetli olusuna ve imaninin dogru ve saglamligina işarettir. Rüyada Kevser nehrini görmek, “(Habibim) Hakikat, biz sana, Kevseri verdik” (Kevser Suresi a. l) mealindeki ayet işaretince düsmanlarina galip gelmeye işarettir.

Rüyada Kevser suyundan içtigim gören kimse, ilim, amel, güzel inanç sahibi olmaya ve Resülullah (S.A.V.)in Sünnet-l Seniyyesine uymaya işarettir. Eger bu rüyayi gören kafir ise, Müslüman olur. Günahkar ise, tövbe ed( Bidattan Sünnet-i Seniyyeye veya kötü bir kadindan iyi bir kadina yar haram kaçançtan helal kazanca döner. Cennette olan nehir, rızka, süt nehri, islam fitratina, sarap nehri, Ali sevgisiyle sarhos olmaya ve haramdan sakinmaya, bal nehri, ilim ve Kurana işarettir.

Rüyada nehir görmek; yardımsever ve kendinden emin bir insan olduğunuza, nehir berrak ise gelecek yılın size çok iyi şeyler getireceğine, berrak değil ise işlerinizin ters gideceğine işarettir.

Nehir

“Rüyada Nehir Görmek” üzerine 7 yorum

  1. Selamünaleyküm. Bu rüyayı 2 sefer gördüm. Irmak ya da nehir de diyebilirim berrak ve o kadar sakin akıyor etrafında çiçek açmış ağaçlar var, bembeyaz güzel kokulu. Yürüyorum yürüyorum ve biran bitiyor. Etrafı telle kapalı bir yere gidiyorum ve birisi çıkıyor. Bir tünelden geçmem gerektiğini söylüyor. Yeniden nehre ulaşmak için tünele girdiğim zaman da karşıma 3 tane köpek çıkıyor. Beni parçalamak istiyorlar. Tam bana ulaşacakları zaman bir şeyler atıyorum o anda boyunlarına zincir geçiriliyor kendiliğinden. Hepsi bir anda saldırmıyor teker teker ve çok korkuyorum. Sonra nehir kenarına çıkıyorum içime neşe ve huzur doluyor. Saygılar.

  2. Hayırdır inşallah. Rüyamda Suriye Türkmen cephesinin askeriydim. Birkaç tane muhafız asker arkadaşımla birlikte savaşıyorduk. Düşman askeri (Esad’ın askerleri) üzerime yoğun bir şekilde ateş ediyordu. Savaş alanından uzaklaşıp düşmanı akan büyük bir Nehir’e doğru çekmeye çalıştık. Nehir çok yoğun ve koyu akıyordu. Nehir’in üzerinde halatlarla sağlamlaştırılmış tahta bir köprü vardı. O köprünün üzerine geldim. Çatışma hala devam ediyordu. Köprünün diğer ucuna baktım birden ve silah arkadaşlarım köprünün halatlarını kesiyorlardı. “Reis çabuk ol! Reis çabuk ol” diye bağırıyorlardı. O anda cebimden bir sıvı çıkardım ve onu Nehir’e attım. Attığım sıvı Nehir’i normalinden 100 kat daha arttırdı. Ben sıvıyı attıktan sonra köprünün diğer ucuna doğru koşmaya başladım. Köprü yıkılmaya başladı. İşte köprü yıkılmadan karşıya geçtim ve düşman sel altında kaldı.

  3. Hayırlı sabahlar. Rüyamda büyük bir nehir görüyorum yeşil ve köpüklü bir su. Bir anda nehir büyüyor, suyu taşıyor. Üzerime doğru gelirken bu zarar vermiyor. Bu esnada ayakları büyük bir at görüyorum. Tanımadığım yabancı erkek.

  4. Selâmünaleyküm. Ben rüyamda akan bir nehir gördüm sakin ve bulanıktı. Kıyıya yakın bir yerde çay bardağı büyüklüğünde bir delik oluştu, içine ne varsa çekiyordu. Sonradan içeriye iki kitap büyüklüğünde siyah taşı aldı ve dışarı attı. Sonrasında “Burada ne var ki?” dedim ve bekledim. Delik büyüdü ve yanımdakine “Hadi gidelim, kanalizasyon deliğiymiş” dedim ve oradan gittim. Yanındakinin yüzünü görmedim kim olduğunu bilmiyorum. Bu rüyayı yorumlayabilirseniz sevinirim. 

  5. Sadece Esad’ın askerleri değil, Suriye halkının askerleri düşman dediğiniz halkın askerini düşman olarak görmek yanlış fikirlerde ve yolda olduğunuzu gösterir.

  6. İçinde balıklar olan nehir ama çok taşkın ve temiz, gürül gürül akıyor. Köpeğim de suya atlayıp kendinden büyük bir balığı yakalayıp sudan zıplayarak çıkıyor.

  7. Rüyamda bir odadaydım camdan dışarı baktım çalışmalar vardı. Yeri yardılar su yolu açtılar ama baya büyüktü ve genişlettiler su rahat gitsin diye bizde karşıya geçtik ve o kısım büyük bir su yığını oldu ve akıyordu. Bir türlü bir şey çıkartamadım bu rüyadan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir