Rüyada Sabah Görmek

Rüyada sabah olduğunu ve kendisinin de iyilik ve hoşluk içinde olduğunu görmek; her türlü sıkıntıdan kurtulmaya, günahkarın tövbe, kafirin iman etmesine, hapisteki kimsenin kurtulmasına, sıkıntıda olanın esenliğe çıkmasına, düşmanı olanın ona galebe çalmasına, vadini yerine getirmeye işarettir. 

Rüyada sabahleyin kendini yaramaz ve çirkin hissetmek, günah işlemeye, küfre düşmeye; sabahın erken vakti kısmete, evlenecek ve hayırlı kısmet açılacak kızlara, gafletten ırak olmaya, zikre ve Kur’an okumaya delalet eder. 

(Ayrıca Bakınız; Aydınlık, Nur, Seher Vakti)

Rüyada insanın sabah olduğunu görmesi, vaadini yerine getirmeye işarettir.

Rüyada sabah olması; işteki sorunların, para sıkıntısının, aşktaki üzüntünün, evdeki huzursuzluğun, çevre ilişkilerinde uyumsuzluğun geçmesi ve kişinin feraha çıkması olarak yorumlanır.

Rüyada sabah olduğunu görmek, hayır kapılarının açılacağına yorumlanır. Rüyasında sabah olduğunu ve ortalığın aydınlandığını gören, bütün keder ve sıkıntılardan kurtulur.

Rüyada sabah erkenden horoz sesi duymak, mutluluğun ve sevincin nişanesidir. Sabah güneşi, her derdin bittiğini ve ferahlıkla, mutluluğun geldiğini bildirir. Rüyada sabahın ilk anını (fecri) görmek, vaaddir. Sabah olduğunu ve kendisinin o sırada çirkin ve mekruh saydığı bir halde bulunduğunu görmek, günahkarlığına delalet eder. Sabah olup, ortalığın yavaş yavaş aydınlandığını görmek, borçlu için borcunu ödeyeceğine; tüccar ise ticaretinin artacağına; kederli ise gamının dağılacağına; bekar ise evleneceğine işarettir.

Kirmani’ye (R.A.) göre; ziraat yapan çiftçi için sabahın olduğunu görmek çok iyidir. Bu rüya, ürününde feyiz ve bereketin artacağına, bol mahsul alacağına delildir. Sabah olup, ortalığın ağardığını gören, hasta ise iyileşir. Sabah vakti cemaatle namaz kıldığını görmek, bir yolculuğa çıkmakla yorumlanır. Bu yolculuk genellikle hac yolculuğu olarak tabir edilmektedir.

İbn-i Kesir’e göre; sabah oldugunu görmek, hasta için şifa, borçlu için borcundan kurtulma, tutuklular için tahliye, yolcu için selamet, gurbette olan için sıla ile yorumlanır.

Rüyada sabah olduğunu görmek, hasta ise sağlığına kavuşacağına; borçlu ise borçlarını ödeyeceğine, kısacası bütün sıkıntılardan kurtulacağına işarettir.

Sabah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir