Rüyada Öküz ve İnek Görmek

Rüyasında siyah bir öküze bindiğini görmek. hükümetten bir vazifeye tayin olunup ondan fayda göreceğine delalet eder. Sari öküze binmek hastaliga; bir öküzün kendisini boynuzladiğini ve oldugu yerden vurup çikardiğini görmek, işinden atılacağına; yalniz boynuzu ile vurduğunu görmek, akrabalarından birine bir zarar gelecegine; öküz eti görmek, bir alimin malina; derisi ise o alimin akrabalarinin malina işarettir.

Cabir’ül-Magribi’ye göre; is gören bir öküzün kesilerek etinin parçalandığını görmek, orada bir alimin öldürülerek malinin paylaşılacağına, eğer öküz is öküzü degil ise. o yerde bir baska erkegin öldürülüp malinin paylaşılacağına; bir öküzü kesip etini yediğini görmek, sahibinin öldürülüp elinden malinin alinacagina; iş görmeyen bir öküzün kesilerek yediğini görmek, o yerde taninmis bir kimsenin ölecegine; erkek ve disi bir çok sigirlarin bir yere girdiklerini görmek, o yerde o yil salgin hastalık çıkacağına; eger öküzler semiz ve sisman iseler feyiz ve berekete, tarlayi bir öküzle sürdüğünü görmek, bereketli ürün alinacagina delalet eder.

Rüyasinda semiz sigir eti satin aldiğini gören, zengin bir kadinla evlenir. Bir inegi sagdiğini, fakat sütünden içmediğini gören, mal biriktirir ve harcamaz, öküzün kendisi ile konuştuğunu gören, herkesin sasiracagi derecede zengin olur. Bir sıgırin kendisine dogru geldiğini gören o yıldan çok hayir görür. Sigirin kendisine arkasını dönüp gittiğini görmek, o yilin hayirli olmayacagina delalet eder.

Bir tarlayi öküz ile sürdüğünü görmek, bir çok nimetin elde edileceğine delalet eder. Ismail Eshas’a göre; rüyasinda bir öküz ile ugrastigini gören, iyi bir insanla düşman olur.

Ibni Sirin’e göre; rüyasinda kendi mali olan semiz bir öküz görmek, o yılın bereketli geçeceğine ve ucuzluga, eger öküzün kimin oldugu bilinmiyorsa, o yer halkina o yil bereket olacagina, eğer öküz zayif ise bunun aksine; öküz eti görmek, mala ve sigir derisi görmek de, o maldan faydalanmaya delalet eder. Bir inegi sağıp sütünden içtiğini gören hizmetçi ise işinden ayrılacağına, fakir ise zengin olacagina, zengin ise parasi çoğalacağına işarettir.

Cabir’ül-Magribi’ye göre; bir sigirin üstünden düştüğünü gören, o yil zorluk çeker, bir sigirin kendisini isirdiğini veya boynuzu ile vurduğunu görmek, karisinin rüya sahibine hiyanet edecegine delalet eder. Ebu Sait

El-Vaiz’e göre; rüyada sigir görmek helal maldir. Semiz sigir zengin bir ese, zayif ise fakir bir ese, renkli sigir dindar bir kadina, sütlü inek hayir ve merhamet sahibi bir kişiye, boynuzlu inek ahlaksiz ese delalet eder.

İnegi sagmak istediğini, fakat hayvanin boynuzu ile savunarak buna engel oldugunu görenin karisi veya kocasi itaatsizlik eder. Birinin ineğini sagdiğini ve ineğin de onu alıkoymak için hırçınlık ettiğini görmek, esinin ihanet etmesine işarettir.

Es-Salimi’ye göre; rüyasinda bir sigirin evine girdiğini gören bir devlet adamindan hayir ve menfaat görür. Bir öküz bulup onu evine götürdügünü gören, hayra erer. Bir sigirin yularindan tutup götürdügünü gören, iyi huylu bir kadinla evlenir. Bir ineğe bindiğini görenin karısı ölür ve ondan bir miras kalir.

Bir rivayete göre bir kadin hizmetçi alir ve ondan faydalanir. Baska bir rivayete göre de, eline büyük bir para geçer. Bir büyük adama bir sigir hediye ettiğini gören, bir is için devlet büyüğüne ricada bulunur, hediyesi kabul edilmişse ricasi yerine gelir, kendisine sigir eti veya yağı veya sütü getirildiğini görenin, mevkii yükselir, eğer hasta ise iyileşir.

“Rüyada Öküz ve İnek Görmek” üzerine 7 yorum

  1. Rüyamda sarı beyaz bir boğa beni kovalıyordu. Rüyamda tanıdığım biri ama şuan kim olduğunu bilmediğim bir erkek beni korumaya çalışıyordu. Benim arkamdan koşuyordu. Boğa bize ulaştığında önce ona saldıracaktı. Ben de o anda o kişiyi korumak için yoldan ayıldım ve bayır aşağıya yuvarlandım. Boğa da benim peşimden geldi ve beni öldürdü. Bu rüyamın anlamı ne olabilir?

  2. Rüyamda siyah bir öküz beni kovalıyordu, çok korkuyordum kaçıyordum. Kaçacak yer kalmayınca “Ne olacaksa olsun” dedim ve öküz bana zarar vermedi. Anlamı nedir acaba?

  3. Rüyamda, halam babamı kurbanlık yapmış 3 parçaya böldü. “Ahırda da kurbanlık 1 tosun 2 düve var. Babamı neden kurbanlık yaptınız?” diyorum. Babam da “Sen karışma.” Halama “Sen de bitir şu işi artık” diyor. Ben ağlamaktan ölüyorum zaten. Uyandığımda kalbim duracaktı, çok ağladım ama. Lütfen bu rüyanın yorumunu bana yazar mısınız? Çok ihtiyacım var. Şimdiden Allah razı olsun, bekliyorum.

  4. Onlarca öküz, inek ahırda unutup susuz bırakmışım 3 gün sonra üzülerek hatırlarım ve sularım hayvanları. Ölen yok, sadece bir tanesi zayıflamış olarak gördüm yorumu nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir