Rüyada Kur’an Sureleri Görmek

Kuran-ı Kerimde 114 sure bulunmaktadır. Rüyasında okuduğu, gördüğü yahut üzerine okunan sureyi yahut bu sureden ayetleri uyanınca hatırlayan kimsenin, rüyanın tabiri için ilgili sureye ayrılan maddeye de bakması gerekir.

Mukaddes kitabımızdaki surelerin alfabetik sırayla tabirleri şöyledir: 

Rüyada Abese Suresi okumak; asık çehreli ve sevilmeyen biri olmaya, kibir ve gurura, yaptığını başa kakmaya, zekat ve sadakasını verdiği halde pek sevilmemeye delalet eder.

Rüyada Adiyat Suresi okumak; sahabeye ve ehl-i beyte yakın olmaya, gazaya iştirak etmeye, atları sevmeye ve bunlardan edinmeye, uzun ömre ve hayır hasenata delalet eder.

Rüyada Ahkaf Suresi okuduğunu görmek; büyüklerinin sözünü dinlemeye, atalarına ve diğer insanlara iyilik yapmaya, hayret edilecek şeyler yaşamaya, hayır umduğu yerden üzüntü duymaya, ölüm meleğinin kendine güzel bir surette gelmesine delalet eder.

Rüyada Ahbab Suresi okumak; hısım ve akrabasını kıskanmaya, emin ve güvenilir biri olmaya, birinin yitiğini bulup vermeye, hakkı söyleyip batıl olandan kaçınmaya delalet eder.

Rüyada A’la Suresi okumak; tesbih, tehlil ve zikirle meşgul olarak salihler zümresine dahil olmaya, güç işlerin kolaylaşmasına delalet eder.

Rüyada Alak Suresi görmek; güzel konuşmaya, ilmi ile amel etmeye, Kur’an’la rızıklanmaya, ahlaken ve amel yönünden çok iyi olmaya delalet eder.

Rüyada Al-i İmran Suresi okuduğunu görmek; aile ve akbarası arasında kısmetinin az olmasına, halk arasında itibar görmeye, yaşlanınca çocuğu olmasına, hayır ve İslam üzere can vermeye delalet eder.

Rüyada Ankebut Suresi görmek, yalnızlıkla imtihan edilmeye ve bu imtihanı başarmaya delalet edilir.

(Detay açıklama için sureler rüya tabirlerine tek tek bakınız)

Ekseriya ölüler üzerine okunan Furkan Surelerini rüyada da hastanın üzerine okumak, hastanın ölümüne; hastalığın gitmesi için okunan sureleri okumak sevince, ferahlığa, rızka Kur’an okuyan bir çocuğunun olacağına delalet eder. Süre zevce yahut evlad ya da süre adedince altın ve gümüştür. Bazen de Maide, En’am, Nahi, Hac, Lokman, Secde, Tegabun gibi hem Mekke, hem de Medine’de nazil olan sureler hacca delalet eder. Çünkü surelerin hem Mekke’de, hem de Medine’de nazil olanı vardır. Bu gibiler hakkında benim tabir ve tecrübelerim beyan edildiği şekilde meydana çıkmıştır.

Rüyada Fatiha Suresi okumak, Fatiha’yı okuyan kimseye Allahü Teala hayırlı sebepler açar. Nafi, İbn-i Kesir, Cafer-i Sadık, Saki b. Müseyyeb, bir kimse Fatiha Suresini veya ondan bir parçayı okuyan, bir şey hakkında yaptığı duası kabul olur, dediler. Kişi de daha da fazlalaştırarak, duası kabul edilir ve bununla beraber sevineceği bir menfaata nail olur, dedi.

Hz. Ebubekir (R.A.), rüyada Fatiha okuyan kimse, ayrı ayrı yedi hanımla evlenir ve duası kabul olur. Buna delil de Peygamberin (S.A.V.) delilidir ki, duanın başında ve sonunda Fatiha’yı okurlardı, dedi.

Ömer İbn Hattab (R.R.); rüyada Fatiha’yı okuyan kimse, dinini muhafaza eder. Ancak hasta ise eceli yaklaşmış olur, dedi. Bir kimse Fatiha’yı veya ondan bir ayeti okuduğunu veya kendi üzerine okuduğunu görse, Allahü Teala şer kapılarını o kimseye kapatır, hayır ve iyilik kapılarını açar. Bazıları da Fatiha okumak hacca delalet eder, dediler.

Kuran Sureleri

“Rüyada Kur’an Sureleri Görmek” üzerine 2 yorum

  1. Yanımda bulunan aynı işyerinde çalışan mesai arkadaşım vardı. Kendisi iyi biridir, cumalara gelir fakat bu arkadaşım ramazanda oruç tutmuyordu, benim rüyamda. Ben ilk önce namaz kıldım fakat bilmediğim yer olduğundan sonradan kıblenin yanlış tarafına döndüğümü fark ettim sonrasında arkadaşla birlikte yürürken benim namazı doğru kılmak için kaçırmaktan dolayı acele etmem gerektiğini düşünüyordum. Birlikte yürürken bir ağacın arkasından beliren bir bulut geldi ve ağacın önünde 1 sure veya ayet görünümde İngilizce ve daha farklı dillerde silinip tekrar yazıyordu sonra Türkçe yazdı. Okuyunca ben korkmaya başladım, yanlış hatırlamıyorsam Allah’ın ayetleri bu kadar açıkken neden ibadet etmezsiniz. Ben namazı kılmak için arkadaşım ile oradan ayrıldım sonrasında uyandım. Yardımlarınız için teşekkür ederim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.