Rüyada Kabristan Görmek

Bakınız; Mezar / Mezarlık.

Kabristan görmek, vaiz ve Kuran dinlemeye ve ağlamaya, maneviyat alemine dalmaya işarettir.

Rüyada kabristan görmek, korku ve emniyettir. Rüyasinda bir kabristanda bulundugunu görmek, o yerdeki devlet büyüğünün iyi ve adil bir kişi olduguna; bir rivayete göre de, fuhus yaptiran bir kadinin evine yorumlanır. Rüyasinda bir kabristana girip orada bir ev yapmis oldugunu gören hasta ise vefat eder.

Bir başka rivayete göre de: Rüyada kabristan görmek, vaza, Kuran okumaya. aglamaya, Ölümü hatirlamaya. korkmaya ve dünyadan alakayi kesmeye işarettir. Bazen kabristan görmek, alim ve takva sahibi kimselere ve Müslüman askerlerin yiğitlerine işarettir. Bazen islam kabristani Müslüman askerlerin yiğitlerine işarettir. Bazen islam kabristani Müslüman askerlerin çadırlarına ve Müslümanlarin orduyla karsilasmaya hazırlanmalarına işarettir.

Bazen de kabristan, zina yapan kadinin evine işarettir. Bir kimsenin eline rüyada cahiliyet zamanında olan kabristandan kiymetli bir şey geçmesi kazanç veya ganimet yoluyla helal rizik elde etmeye işarettir. Rüyada kabristan görmek, korkanlar için emniyet, korkusuz halde olanlar için de korkudur.

Kabristani görmek, korku ve ümide, sapikliktan sonra hidayete dönmeye işarettir. Müşriklerin kabristanini görmek, üzüntü ve kedere, korkuya, dinde süpheye, bidat yerlerine, tenha ve ıssız hapishaneye işarettir. Zira kabristan, kendisine gelen cisim ve cesetler için hapistir. Kabristan, tekke vs. gibi ibadethaneye, dünya ve masivadan farig olmaya, aglamaca ve mevizelere işarettir. Bazen de kabristan ölüme işarettir. Zira kabristan ölülerin evidir. Bazen kabristan, kafirlerin ve ehli bidatin evlerine v/e zimmilerin mahallesine işarettir. Bazen de fesad ve helak edici ameller ile kendilerine zayiflik gelmis olanlarin ve zina edenlerin evlerine ve kendisinde ölü gibi sarhoslarin bulundugu meyhanelere, namaz kilmayan ve Allahi zikretmeyen, Allah için hiç bir ameli olmayan gafillerin yerlerine işarettir.

Bazen kabristan, hapis kimseye işarettir. Kabristana girdiğini, özellikle orada bir bina yapmis oldugunu gören kimse hasta ise bu hastaligindan ölerek kabristana girer.

Hasta değilse rüyayi görenin durumuna bakmalidir: Eğer oraya girdigi zaman korku ile agladiğini yahut Kuran okuduğunu yahut kıbleye dönerek namaz kildiğini görse, hayirli kimselere ve zikir halkasına dahil olarak ibadet ve taate nail olur. Gördüğü ve isittigi seylerden menfaatlanir. Oraya girdiginde çiplaksa ve gülüyorsa, kabirlerin üzerine de sidik yapıyorsa. yahut ölülerle birlikte yürüyorsa, o kimse şerli ve asiklar zümresine girer ve onlarin hallerini benimseyerek tercih eder. Ezan ile kabristana girdiğini gören kimse vaaz ve nasihatten anlamayan kimseye nasihat yapar. Sözüne kulak asmayacak bir adama iyilikle emreder.

Cahil ve gafil yahut hepsi kafir olan bir kavim arasinda doğrulukla şehadet ve hakki ifaya çalışır. Bilinen kabristanlar hak ve sabit olan bir istir. Bundan dolayi, böyle bir yere nefsin iman etmesi için girdiğini gören kimse, girdigi o kabristandan iyilik ve hikmetle konustugunu ve tövbe ederek Hakka döndügünü görse, hayirli bir hizmete girer ve onda insafli olarak hareket eder. O kabristana girdiğinde nefsini kötülüklerden menetmeyip ders almayan kimse, gafletle davranacağı bir hususta bulunur.

Kabristana girip ölülerin kemiklerini çignediğini gören kimse. Bir tecrübe ve imtihandan geçinilir.

“Rüyada Kabristan Görmek” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir