Rüyada Dede Görmek

Ayrıca bkz: Ak Sakallı Dede

Rüyada dede olduğunu görmek uzun ömre delalet eder.

Rüyada dedenizi görmek, beklediklerinizin gerçekleşeceğini simgelediği gibi, güzel bir bebeğe de işaret eder. Akıllı bir akraba veya dostunuzun tavsiyelerini dinleyerek, karşınıza çıkan engelleri aşacak, bütün sorunlarınızı halledeceksiniz.

Rüyada dede görmek, büyüklerinizden birinin size yaptığı tavsiyeye uymadığınız için onu kırmış olduğunuza; bir rivayete göre de, kendinizi dede olmuş görmeniz, sizi bol ve ferah günlerin beklediğine, sağlıklı ve uzun ömürlü olacağınıza yorumlanır.

Bir başka rivayete göre de: Rüyada dede olduğunu gören kimsenin ömrü uzun ve şansı yüce olur. Bazen de insanın dedesi, çalışması ile tabir edilir. Dedesinin öldüğünü görenin çalışma ve gayreti kesilir.

Dede

“Rüyada Dede Görmek” üzerine 25 yorum

 1. Rüyamda ölmüş dedemi (babamın babasını) gördüm. Canlı haliyle benimle konuşuyordu, bir şeyler yapıyordu. Rüyamı tam hatırlamıyorum. Ne anlama geliyor, bu rüya?

  1. Sema ben de aynen senin rüyanın tam anlamıyla aynısını gördüm hiç bir eksiklik olmaksızın. Benimle konuşuyordu, gülüyordu, keyfi yerindeydi. Sanki cennette yerim çok güzel diyordu gibisinden yüzü nur içindeydi ama ne yazık ki benimle ne konuştuğunu hatırlayamıyorum. Etrafımızda insanlar vardı ama ben sadece onu görüyordum, o da beni. Benden başka kimse onu görmüyordu. Beni görenler bir hayaletle konuştuğumu sanıyorlardı, oysaki dedemle konuşuyordum.

 2. Rüyada yaşlı dede gördüm. “Yiyeceklerinizi bol koyun, savaş olacak. Rızkınızı bol koyun” diyordu. Bunun anlamı ne demektir?

  1. Aynı bende oldu. Bugün ölmüş dedemi gördüm eski fotoğraflara bakıyorduk sonra sohbet ediyorduk sonra sesini kayıt ediyordum.

 3. Rüyamda vefat etmiş dedemle eskiye dair yani kökenimizle alakalı sohbet ediyorduk. Ve ben de bunu ses kayıt cihazına kayıt ediyordum. Bu rüyadan bir anlam çıkarmam gerekiyor mu?

 4. Rüyamda rahmetli dedemi gördüm. Onun evinde halam ve hatırlayamadığım birkaç kişiyle yemek yiyorduk. Sonra birden elinde bir kase, yoğurtlu bir yemekle dedem geldi. Ben şaşırdım. Halam “Sevdiklerini ziyaret eder babam” dedi. Ben ağlamaya başladım. Dedem geldi “Bir çocuğun mutlu bir yuvan olacak” dedi kısık bir sesle ve ben uyandım. Lütfen bu rüyanın yorumunu yapar mısınız? Çok ihtiyacım var.

 5. Rüyamda yaşayan dedemi ölmüş görüyorum fakat kefenleniyor, çenesini bağlıyorlar ama birden bire canlanıyor. Oturuyor, bizimle konuşuyor. Bunun anlamı nedir?

 6. Rüyada vefat etmiş dedemi ve babaannemi gördüm. İkisi de canlanmışlardı. Babaannem beni kendi tarafına çekince uyandım ve sınava yetiştim rüya sayesinde. Sizce ne anlama geliyor?

 7. Rüyamda dedem bana anahtarla ıslanmış yufka verdi. Bunu nasıl yorumlayabiliriz? Teşekkürler. Allah razı olsun.

 8. Rüyamda ölmüş dedemi (babamın babasını) gördüm. Canlı haliyle benimle konuşuyordu, delikanlı gibi dimdik saçı sakalı simsiyahtı. Ben elini öptüm sonra yan odada iki tane kız kuzenimin yanaklarından öptüm ve akrabalarımla sohbet ettik, uyandım.

 9. Rüyamda vefat etmiş olan dedemi gördüm. Rüyamda odamdayım ve çalışma masasında bir şeyler yapıyorum… Ben kapıya döndüğümde dedem orada ve bana bakıyor… Bir an vefat ettiğini hatırlıyorum. Dönüp arkasını gidiyor ve ben ardından koşuyorum ama yetişemiyorum. Anlamı nedir acaba? Şimdiden teşekkür ederim.

 10. Rüyamda vefat eden dedemi gördüm (yani annemin babası). Annemler dayımlar vs. kalabalık bir ortamda hep birlikte yemek yiyorduk, dedeme baktım ve bana göz kırparak tebessüm etti. Ben ise onun ölü olduğunu biliyorum rüyamda ve dedemde gelmiş diye hayretle bakıyorum. Ve dedem bana tabaktaki yemekten ekmeğin arasına bir parça alarak eliyle uzattı. Ben de anneme baktım ve “Anne ölü bir insanın elinden bir şey alıp yemek iyi mi, bir şey olur mu?” diye sordum ve annem “Ye bir şey olmaz” deyince alıp yedim. Bunun anlamı nedir? Acil cevap yazarsanız sevinirim.

 11. Ben rüyamda dedemi ve babasını gördüm toprağı hançerle kazıyordu. Topraktan küçük küçük heykel çıkıyordu, ben topluyordum. Sonra jandarma ve polis yanımızdan bir tabutla geçti. Dedem bana dedi ki “Sen de bulursan altın babanı çağır yanına “dedi.

 12. Sa. Rüyamda rahmetli dedemi açık alanda tahta bir yatakta uzandığını, yanının boş olduğu halde benim 2 arkadaşımdan biri dedemin yanına yatmaya çalışıyordu. Diğer 2 yatağa da diğer arkadaşla tek tek yattığımızı gördüm. Gördüğüm rüya gece vakti ya da sabaha karşı bir vakitti. Dedemi çok seven biriydim, o da beni severdi. Arkadaşlarım hatırladığım kadarıyla 1-2 sene içinde tanıştığım kişilerdi. Dedem rahmetli olalı 10 seneyi geçti. Olayın geçtiği mekan tanıdık değildi…

 13. Rüyamda ölmüş dedem bir delikten içeri biri kendi için, biri de benim için iki adaklık kurban istiyor “Çok büyük olmasın” diyor.

 14. Birkaç yıl önce ölmüş olan büyükbabamı eski evinde yatağında yatarken gördüm anneannem de yanındaydı, o kalkıp dolaştı ama büyükbabam sağ mı, ölü müydü anlayamadım.

 15. Merhaba, ben rüyamda unutkanlık hastalığı olan dedemin ocakta güveç ısıttığını gördüm. Hiç dedeme bir şey demeden içeri girip o yemeği hazırlıyorum. Ben hazırlarken ebem içeri gelir ve yemeğe devam eder. Ben ayakta 2-3 lokma ekmek bandırıp giderim. Bu ne anlama gelir? Çok özledim dedemi bu arada!

 16. Rüyada durduğum yerde birileri silah sıkıyordu hiç biri isabet etmedi biri bana seslendi çekil oradan sana değecek dedi ve çekildim. Sonra anemi ve kız kardeşimi nenem beni bir şekilde taşıyorlardı beni ayağımdan da kan geliyordu beni dedemin evine götürdüler dedem merdivenlerden sordu ne oldu dedi bir şey yok dedim beni içeriye aldılar kapının yanından içeriye bıraktılar.

 17. Rüyada rahmetli dedemi gördüm. Kurban kesmiş elleri kanlı idi ancak koyun filan yoktu ortada ellerini yıkadı geçmedi kan izleri vardı. Dedemin elini öpüp bayramını kutladım. Sizce ne anlama geliyor rüyam?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir