Rüyada Söz / Söz Söylemek Görmek

Rüyada gerek canlı, gerekse cansız her varlığın konuşması, hak ve doğru ise makbul, değilse makbul değildir. Küçük çocuğun konuşması, ne şekilde konuştu ise söylediği sözün hak ve doğru olduğuna; rüyayı görenin hayırlı biri olmasına, garip bir şeye tanıklık etmeye ya da mahzurlu bir iş yapmaya delalet eder.

Rüyada cansız nesnelerin söz söylemesi; nasihat, barış ve kıssadan hisse çıkarmaya işarettir. Hayvanların konuşması anlayışa, dostların sohbetine kulak vermeye, ibadet ehli ile kaynaşmaya delalettir.

Rüyada insanın diğer organlarının konuşması, çoluk çocuktan gelecek sıkıntıya ve günah işliyor olmaya; ağacın konuşması, yücelik ve saygınlığa işarettir.

Rüyada bir kimsenin tiyatro yahut sinema oyuncularının ağzı ili, onları taklit ederek konuşması, cin çağırmaya, şerre ve fitne çıkarmaya; düşmanın konuşması, ayrılığın son bulmasına yorumlanır.

Rüyada değişik dilleri konuşan birini görmek, büyük bir mülke nail olmaya; kuşun konuşması, mal ve mülke, ilim ve irfana ermeye; hayvanlardan birinin ‘Ben bir rüya gördüm’ demesi, müjde ve sevince; katı söz, sevgililer arasında nefret ve ayrılığa delalet eder. 

Rüyada gaipten gelen/duyulan ses ve söz, muhtevası hayırsa makbul, değilse makbul değildir. 

(Ayrıca Bakınız; Ses, Dinlemek, Konuşmak)

Söz / Söz Söylemek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir