Rüyada Yalan Söylemek Görmek

Rüyada yalan söylemek, dinde fesada ve halk tarafından kusurlu bulunmaya işarettir.

Ebu Sait El-Vaiz’e göre; rüyada yalan söylemek, akıl noksanlığına delalet eder. Özellikle Allah (C.C.) Hazretleri üzerine yalan söylediğini gören, halkı aldatır ve Allah yolundan uzaklaşır.

Rüyada yapmadığını yaptım ve görmediğini gördüm diyerek kendi nefsine yalan söylediğini görmek; sonunun kötü olmasına, kabir azabına, dünyada ise halk önünde itibarinin düşmesine delalet eder.

İbn-i Kesir’e göre; Rüyada Allah (C.C.) ve Resulullah (S.A.V.) üzerine yalan söylediğini görmek, küfür ve büyük musibettir.

Bir başka rivayete göre de: Rüyada yalan söylemek, yalan yere şahitlik yapmaya ve iftira etmeye ve kurtuluşa ermemeye işarettir. Bazen de rüyada yalan söylemek, saçmalamaya ve birisinin aslinin kötülemek maksadıyla kötü bir kimsenin kendisinin sözünü işittiğini görse, o kimseden rivayetle bir söz nakledilir ve bu söz yayılır.

Bir kimse rüyada Allah (C.C.) hakkında yalan söylediğini görse, o kimsenin akılsız ve ahmak birisi olduğuna işarettir.

Ayrıca şu rüya tabiri ve yorumlara bakınız: Yalanlamak, Yalan Yemin

Yalan Söylemek

“Rüyada Yalan Söylemek Görmek” için bir yorum

  1. Hayırdır inşallah. Bugün sabah rüyamda cuma günü cenaze namazına durduk. Cemaatle namaza durduğumuz esnada namazı kılmadan beklemeye başladık. Bu arada ölünün elbisesinden eşyalarını benim almam söylendi, “Az al” dendi. Ben de “Tamam” dedim ancak biraz fazla eşya aldım. Saygılarımla, cevap verirseniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir