Rüyada Ruhun Çıkması Görmek

Rüyada ruhun cesetten çıkarıldığını görmek, emanetleri sahiplerine vermeye veya hastanın hastalığından yahut hapis kimsenin hapislikten kurtulmasına işarettir. Bazen ruhun cesetten çıkarıldığını görmek, rüya sahibinin görüşmediği kişilerle görüşmesine işarettir.

Ayrıca bakabileceğiniz rüya tabirleri: Ruh, Ceset, Ölü, Ölmüş, Ölüm Görmek ile ilgili Tüm Rüya Tabirleri

Ruhun Çıkması

“Rüyada Ruhun Çıkması Görmek” üzerine 3 yorum

 1. Ruhumun bedenimden bir şey veya biri tarafından çıkartılarak alındığını ve ben de elimi bir kazma gibi kullanarak, ruhumu tutmaya çalışıyorum ama çabalarım boşa gidiyor. Çığlık atarak uyanıyorum. Hayra yoruyorum ama kafama takılmıyor da değil.

  1. Abi bence bu sahih rüya deildir. Çünkü korkulan rüyalar genelde sahih olmaz.

   Rü’ya üç nevidir: İkisi, tabir-i Kur’anla اَضْغَاثُ اَحْلَامٍ da dâhildir; tabire değmiyor.
   Manası varsa da ehemmiyeti yok.
   Ya mizacın inhirafından kuvve-i hayaliye şahsın hastalığına göre bir terkibat, tasvirat yapıyor; yahut gündüz veya daha evvel, hattâ bir-iki sene evvel aynı vakitte başına gelen müheyyic hâdisatı, hayal tahattur eder; ta’dil ve tasvir eder, başka bir şekil verir.
   İşte bu iki kısım اَضْغَاثُ اَحْلَامٍ dır, tabire değmiyor. Üçüncü kısım ki, rü’ya-yı sadıkadır.
   O doğrudan doğruya mahiyet-i insaniyedeki latîfe-i Rabbaniye, âlem-i şehadetle bağlanan ve o âlemde dolaşan duyguların kapanmasıyla ve durmasıyla, âlem-i gayba karşı bir münasebet bulur, bir menfez açar.
   O menfez ile, vukua gelmeye hazırlanan hâdiselere bakar ve Levh-i Mahfuz’un cilveleri ve mektubat-ı kaderiyenin numuneleri nev’inden birisine rastgelir, bazı vakıat-ı hakikiyeyi görür.
   Ve o vakıatta, bazan hayal tasarruf eder, suret libasları giydirir.
   Bu kısmın çok enva’ı ve tabakatı var.
   Bazı aynen gördüğü gibi çıkar, bazan bir ince perde altında çıkıyor, bazan kalınca bir perde ile sarılıyor.
   Hadîs-i şerifte gelmiş ki: Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm’ın bidayet-i vahiyde gördüğü rü’yalar; subhun inkişafı gibi zahir, açık, doğru çıkıyordu.
   Mektubat – 347

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir