Rüyada Gemi Dümeni Görmek

Seyyid Süleyman: Gemi dümeni; şeriat, İslam, hidayet, zafer, selamet, tehlike, kazanç ve zararla tabir olunur.

Rüyada bindiği geminin dümeni kırılan kişi, işlerinde zarara uğrar veya dini bozulur. Dünya ve ahirette mahzun olur. Dümenin tekrar tamir edilmesi; zarardan kurtulmak, doğru yolu bulmak, yeniden din ve iman sahibi olmaktır.

Ayrıca bkz: Gemi Yelkeni, Gemi Halatı, Gemi Direği

Bazı tabirciler için; gemi dümeni, işçilerin ve memurların hepsini idare eden hükümetin sembolüdür. Dümenin muntazam işlemesi; hükümet işlerinin intizamıdır.

Dümenin Çalışmadığını Görmek

Rüyada dümenin çalışmaması ise; düzenin sonu, işlerin bozulmasıdır. Başka bir görüşe göre gemi dümeni, rüya sahibinin işleriyle yorumlanır.

Bir Geminin Dümenini Maharetle Kullandığınızı Görmek

Bir geminin dümenini maharetle kullanan, dünya ve ahiret işlerinde hayır ve menfaat bulur. Dümeni beceriksizce kullanmak, bu tabirin zıddıdır.

Kendisine Ait Bir Geminin Dümeninin Kırıldığını Görmek

Rüyasında kendine ait bir geminin dümeninin kırıldığını gören memursa azl olunur. Tüccarsa, işleri bozulur. Zengin ise, zarar eder. Fakirse, büsbütün zarurete düşer. Hastaysa, vefat eder. Hulasaten bu rüya iyi değildir.

Dümenin Tamir Edilmesi veya Yenisiyle Değiştirilmesini Görmek

Rüyada Dümenin tamir edilmesi veya yenisiyle değiştirilmesi, yukarıdaki kötü yorumların tam tersidir.

İbn-i Sirin ve bazı tabircilere göre; dümenci, ulema ve zabıta memurlarıyla yorumlanır. Büyük bir harp gemisinde dümenin değişmesi yahut kaybolması, büyük İslam âlimlerinin vefatına veya zabıta müdürlerinin değişmelerine yahut ölümlerine işarettir.

Gemi Dümeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir