Rüyada Soyunmak Görmek

Rüyada ne maksatla olduğunu bilmeden halkın içinde veya sokakta soyunmak ve bu durumdan utanmamak; gizli şeylerin açığa çıkmasına ve namusuna halel gelmesine işaret eder.

Rüyada avret yerinin mahalli açık olmaksızın aynı ortamda soyunmak ve utandığını görmek; içinde bulunduğu çirkin ve kötü durumdan kurtulmaya, borç ve hastalıktan halasa, korkudan emin olmaya delalet eder. 

Rüyada yıkanmak, yatmak vb. meşru maksatlar için evinde soyunduğunu görmek, afiyet ve mutluluğa; eğer avret yerini görürse mekruh bir iş işlemeye delalettir. Kendinin başkası tarafından çırılçıplak soyulduğunu görmek, kişiye gelecek şerrin gitmesine delalet eder. 

(Ayrıca Bakınız; Çıplaklık)

Rüyasında soyunup çıplak kalan kişi rahat eder. Ama çıplak vücudu kıllı ve çirkin ise sıkıntıdır. Rüyada anadan doğma soyunduğunu gören, günahlarından kurtulur ve sevaba erişir.

Rüyada dini bütün bir kişinin soyunduğunu görmesi, hayır ve menfaat görmeye, keder ve sıkıntısından kurtulmaya; asi ve kötü bir kimse için ise, keder ve sıkıntıyla birlikte rezil olacağına işarettir. Bir memur veya işçinin böyle bir rüya görmesi, onun işinden çıkarılacağına işarettir. 

Rüyada arkasındaki elbisenin zorla çıkarılıp çıplak bırakıldığını görmek, memur için işinden olmasına; zengin için malının elinden çıkacağına; hasta ise ağırlaşacağına yorumlanır. Bir kadının rüyasında kendisini çıplak olarak görmesi hayırlı değildir. Eğer evli ise kocasından boşanır; eğer çarşıda ve halkın arasında açık ve her tarafı meydanda olduğunu görse, kendi nefsinde veya kocasında, sevdiği bir kimsede büyük bir musibete uğrar. Bir rivayete göre, rüya sahibi kendinde olmayan bir şeyle ünlenir ve hayasızlıkla meşhur olur.

Bir başka rivayete göre de ne için soyunduğunu bilmeden, avret yeri açık olduğu halde utanmadan sokak içinde ve halk arasında soyunduğunu gören kimsenin bu rüyası iyi değildir. Onun bir kişinin gizli sırları açığa çıkar ve namusuna halel gelebilir. Ancak avret yeri açık olmayan ve giyecek bir şey bulamadığını gören ve bu halinden utanan kimse de kötü seylerden kurtulur; hasta ise Allah şifa verir; borçlu ise borcunu öder ve korktuğundan emin olur. Bazı tabirciler, soyunmak zulümdür, demişlerdir.

Rüyada ölüyü soymak; rüyayı görenin hanımını boşamaya zorlamasına, yolculuğa, günahtan tövbe edip temizlenmeye işarettir.

Soyunmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir