Rüyada Secde Görmek

Rüyada secde etmek; Allah’a (C.C.) kişiyi yaklaştıracak pek hayırlı işlere, düşmana galip gelmeye, zafere erişmeye ve günahlardan arınmaya, tevazua, dünyevi ve uhrevi makamlara işarettir.

Rüyada bir dağın tepesinde secdeye varmak, çetin ve zor bir işi başarmaya; tepe ve duvara secde etmek, büyük bir zatın himmetine sığınmaya; Allah’tan gayrına -put vb.- gibi şeylere secde etmek münafık bir topluluğa boyun eğmeye, rezil ve zelil olmaya delalet eder. 

(Ayrıca Bakınız; Okuma Secdesi, Şükür Secdesi)

Rüyada secdeye kapandığını görmek, gören kişi bütün dertlerinden kurtulur, huzur ve rahata kavuşur.

Bir kimse rüyada, rükuya vardığını, secde ettiğini ve Allah için namaz kıldığını görse, Allah için tevazu eder ve boyun eğer. Kibir ve azametten art olur. Allah-u Teala Hazretlerinin (C.C.) hudutlarını ve farzlarını yerine getirir. Namazını çok kılar, din ve dünyasınca arzu ettiği şeye çabucak nail olur. Kendisine düşmanlık eden kimseye galip gelir. Bazıları, bir kimse Allah (C.C.) için secde ettiğini görse, düşmanlarına galip gelir, zafere erişir ve günahlar affedilir, dediler. 

Rüyada secde eden kişi günahkar bir kimsedir ki, secde ettiğinde tövbekar olur. Tehlikelerden kurtulur ve istediklerine nail olur. Günahları affedilir. Günahları affedilen kimsenin hayatı ve ömrü uzun olur. Bir kimse rüyada Allah-u Teala Hazretlerinden (C.C.) başkasına secde ettiğini veya onunla secde niyet etmeksizin yüzü üzerine düştüğünü görse, eğer bir münazara ve düşmanlık içerisinde ise zelil ve rezil olur; eğer tüccar ise zarar eder; bir ihtiyacı varsa, ihtiyacı giderilmez.

Rüyada secde eden kimse bir dağ üzerinde secdeye kapandığını görse, çetin ve şiddetli birisine galip gelir. Yere kapanması bir tepe veya bir duvar üzerinde olursa, o kimse kıymeti yüce bir kimseye boyun eğer, tevazu eder ve onun huzurunda eğilir. 

Rüyada secde etmek tabiri, Allah-u Teala Hazretlerine (C.C.) iman etmeye, isyankar için de tövbeye delilidir. Bazen de rükû ve secde, “(İbrahim ile İsmaile’de, evimi tavaf edenler “ibadet kastıyla orada) kalanlar rükû ve sücud eyleyenler (namaz kılanlar) için titizlikle temizleyin” diye kuvvetli emir vermiştik” (Bakara Suresi, a. 125) ayet-i kerimesinin mealine göre hacca işarettir. Bazen secde, sünnete tabi olmaya ve Resulullah ile cennette komşu olmaya işarettir. 

Rüyada secde etmek nedir; kurtuluşa ve zafere ve işlemekte olduğu günahtan tövbe etmeye, ömrün uzunluğuna, tehlikelerden kurtulmaya işarettir. Secde, işlerin iyi yürümesine, bazen de onu gören kimse için Allah (C.C.)’ın ihsan edeceği nimetlere işarettir.

Bir kimse rüyada altından bir kalp için gümüşten bir kerpice secde ettiğini görse, kıymeti yüksek bir kimsenin asaletsiz bir kimseye boyun eğip tevazu etmesine işarettir. Bir kimse puta secde ettiğini görse, çalgı çalar ve şarkı söyler. Münafık olan bir kavme boyun eğer.

Ayrıca Bakınız:  Secde-i Tilavet, Suretil Secde

Secde

“Rüyada Secde Görmek” üzerine 3 yorum

  1. Cami içi bir futbol sahasının türübünü gibi yani ayak bastığın yer secde ettiğin yerden yüksek camide bütün namaz kılanlar ve ben secdeye eğilerek ayagımızdan aşağıda olduğundan zor vardık. Yönümüz kıbleye dönük. Yorumlarınızı bekliyorum.

  2. Rüyamda ölmüş babamın secdede olduğunu belli bir süre sonra kalkmayınca öldüğünü sanıp kaldırıp teheyyap oturuşta iken oğlum deyip başını sineme koyduğunu gördüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir