Rüyada Hatip Görmek

Rüyada minberde görülen hatip; uzun ömre, günahlardan tövbeye, alçak gönüllülüğe, temiz ve iyi giyinmeye, iyilikle emredip kötülükten sakındırmaya işarettir.

Rüyada konferans, panel, sempozyum veya herhangi bir hitabet kürsüsünde temiz ve düzgün konuşan hatip görmek, hayra; sözü uzatan, güzel konuşmak için kendini zorlayan hatip riyakar, nifak ehli birine; kadının minberde hutbe okuduğunu görmesi, salih bir kimse ile evlenmeye delalet eder.

Ayrıca bkz: Peygamber, Nebi

Rüyada hatip görmek, bilgiye delalet eder. Rüyanızda bir hatibin size bazı nasihatler verdiğini veya sizinle dertleştiğini görmek, çok iyi tanıdığınız bir kişiden işleriniz hakkında yardım göreceğinize işarettir.

Bir başka rivayete göre de: Rüyada hatip, temizliğe, tevazu etmeye, günahlardan tevbeye, ağlamaya, ve uzun ömre işaret eder. Hatip görmek, iyilikle emredip kötülükten sakındırmaya işaret eder. Hatip görmek, ferahlığa ve hac mevsiminde toplanmaya da işaret eder. Kocası olmayan bir kadın rüyada hatip görse, hatip olan birisiyle evlenir. Bekar olan bir erkek rüyada hatip görse, evlenmek için gayret sarf eder. Kendisinin hatip olduğunu gören kimse, bir memuriyete layıksa, haline uygun bir memuriyete atanabilir.

Eğer rüyada hitabetin şartlarını yerine getirmeye çalışsa, tayin edildiği hizmette yardım görür. Siyah elbise yerine beyaz elbise giyse, o kimsenin kıymeti yüce ve rızkı çok olur. Siyah elbise giyse fakat hutbe okumasa, yahut rüyada otursa o kimse yükselir, yahut rezil olacağı bir belaya düşer.

Rüyada hac mevsiminde hutbe okuduğunu görse ve buna da ehil değilse yahut ailesinden buna ehil bir kimse de olmasa, rüya sahibinin adasi yahut halktan kendisine benzeyen kimse hakkında tabir edilir. Yahut rüyayi gören bazı belalarla karşılaşır. Yahut halk arasında iyi bir insan olarak anılır.

Rüyada hutbeyi güzel okuduğunu ve iyi bir şekilde insanlara namaz kıldırdığını ve tamamladığını, halk da hutbesini güzelce dinlediklerini görürse, itaat edilir bir amir olur ve halk kendisine itaat eder.

Rüyada bir kadın hutbe okuduğunu vaaz ve nasihat ile halkı ikaz ettiğini görse, gücü artar. Aynı kadın hutbede vaaz ve nasihat edici sözden başka şeyler konuşsa, rezil olur ve kadınlar kötü tanınır. Minberde hutbe okuduğunu gören kadın, iyi bir kimse ile evlenir. Cuma günü hatip gibi hutbe okuduğunu gören kadın, kocasından boşanır.

Hatip

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir