Rüyada Eyer ve Gem Görmek

Ayrıca bakınız; At

Rüyada at üzerinde eyer görmek şeref ve büyüklük işaretidir. Eğerinin kırıldığını gören, eşini kaybeder veya hasta olur.

Cabir’ül-Mağribi’ye göre; rüyada eyerinin kıymetli taşlarla süslü olduğunu gören, bir kadın yüzünden zengin olur. Eyerinin altın veya gümüşle bezeli olduğunu görenin eşi kibirli ve kendisini beğenir ve dine karşı da kayıtsız olur. Eyeri süslü değilse, rüya bunun aksi ile yorumlanır.

Rüyada bindiği hayvanın eyerini çıkardığını ve bir daha kullanmadığını görse, hanımı ile kendi arasında ayrılık meydana gelir. Yahut o kimse hanımını boşar ya da hoşlanmadığı ve kötü gördüğü bazı şeylere girer.

Ayrıca bkz: Ata Binmek, Katıra Binmek

Rüyada bir eyer aldığını veya birinin kendisine verdiğini gören, zengin bir kadınla evlenir veya eline bir mirastan çok miktarla para ve mal geçer. Eğerinin zayi olduğunu gören, eşinden ayrılır.

Ebu Said El-Vaiz’e göre; Rüyada eyer görmek, namuslu, güzel ve zengin bir eşe delalet eder. Eyere binmek kazançtır. Bir eyere bindiğini gören, her işinde başarılı olur, yükselir. 

Rüyada atının geminin kırıldığını veya zayi olduğunu görmek, şerefinin noksan olduğuna işarettir. Ağzında at gibi bir gem olduğunu görmek, tövbeye yorumlanır. Bu kişi fena sözden şiddetle kaçınmalıdır. Hizmetçisinin ağzında gem olduğunu görmek, terbiye ile yorumlanır. Birinin ağzına gem vurduğunu görmek, ona terbiye ve edep öğretiyor manasına gelir.

Rüyada atın üstündeki eyerin lime lime olduğunu ve kimseyi atın üstünde rahat ettirmeyecek şekilde olduğunu gören kişi işinde çalışmaktan ciddi bir yorgunluk yaşayacak demektir. Bu yorgunluğun ciddi bir hastalığa çevirmemesi için kişinin kendini dinlendirecek durumlar oluşturması gerekmektedir.

Cafer-i Sadık’a (R.A.) göre; rüyada gem görmek üç şekilde tabir edilir: Şeref, susmak ve terbiye. 

Bir başka rivayete göre de: Bir kimse rüyada eyere sahip olduğunu görürse evlenir. Rüyada görülen eyer, hayvan sırtında olmazsa hanımına işarettir. 

Bir kimse rüyada kendisine ait eyere bir köpek ve domuzun yahut da bir eşeğin bindiğini görse günahkar bir kimsenin onun hanımına hainlik etmesine işarettir.

Eğer ve Gem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.