Rüyada Ökçe Görmek

Ayakkabı topuğu kişinin kendisinden sonra bırakacağı mal veya evlâdına, din ve dünyaca ulaşacağı akibete, abdesti ve guslü tam olarak almayan, suyu azalarının her tarafına yaymadan yalapşap abdest alan ve gusleden kimseye; Sağ ökçe erkeklere, sol ökçe kızlara; Topuğunun (ökçesinin) kırık olduğunu görmek pişman olacağı bir iş yapmaya, ökçenin kırılması yahut kesilmesi çocuğunun vefat etmesine, Ökçesinin bulunmadığını görmek, halef olarak arkasında evlâdının kalmayacağına, Ökçede görülen güzellik ve sağlamlık salih amellere ve bunlarla ulaşılacak güzel durumlara, Ökçenin siyahlığı ve onda görülen olumsuz değişiklikler sapıklığa, itaati bırakıp isyana yönelmeye delalet eder.

Ayrıca bakınız: Topuk.

Rüyada görülen ayak ökçesi, evlatla yorumlanır. Bir kimse uykusunda ayak ökçesinin bulunmadığını görse, o kimsenin kendisinden sonra evladi olmayarak, neslinin tükeneceğine; ökçesinin kirildiğini veya kesildiğini görmesi, çocugu varsa ölecegine, sol ayak ökçesi kiz çocuklara, sag ayak ökçesi de erkek evlada delalet eder. Ökçenin siyah renkte görülmesi, halindeki degisiklige; ibadetinde günaha, delalet eder.

Bir başka rivayete göre de: Rüyada görülen ayak ökçesi evlat ile tabir edilir. Bundan dolayi rüyada ayaginin ökçesinin olmadiğini gören kimsenin halef olacak evlati kalmaz. Rüyada ayağının ökçesinin kırıldığını veya kesildiğini gören kimsenin, çocugu ölür. Sol ayak ökçesi, kizlara, sag ayak ökçesi de, erkeklere işarettir, ökçe, insanin din ve dünyasinca akıbetine işarettir.

Ökçe, insanin mali veya kendisinden sonra birakacagi evlatina işarettir. Rüyada ökçenin güzelligi insanin salih amellerine ve o iyi amellerden onu karsilayacak güzel hallere işarettir.

“Rüyada Ökçe Görmek” üzerine 3 yorum

  1. Merhaba iş yerimde yürüyorum, birden bir aksaklık fark ettim. Bakınca ayakkabılarımdan birinin topuğunun, yarıdan itibaren içeri doğru döndüğünü gördüm. “Patronum ne der? Zaten üstümde kirlenmiş” diyerek yarım topukla yürümeye devam ediyorum. Lütfen yorumlar mısınız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir