Rüyada Oruç Görmek

Oruçlu olduğunu görmek iyi bir şey adamaya, sabırla elde edilecek başarıya, namaza devam ederek rahmetin sürekli olmasına, madden ve manen ilerlemeye, yemin keffareti vermeye, haccetmeye, çocuk arzu edenin erkek çocuğu olmasına; Orucunu açtığını görmek ssevinç ve feraha, Orucu gündüz vakti açmak yolculuğa çıkmaya, Oruç bozmak bir din kardeşinin gıybetini yapmaya, Unutarak oruç bozmak güzel bir rızka, Ramazan ayında olduğunu ve oruç tuttuğunu görmek şüphe ettiği bir şeyin aydınlığa kavuşmasına, Kur’an ezberlemeye, sevinç ve hayra, şeref ve itibara; hastalık, borç ve üzüntüden kurtulmaya; Ramazan orucunu kasten bozduğunu görmek bir adamı kasten öldürmeye, Ramazan orucunu açarak iftar ettiğini görmek ibadet kastıyla yolculuğa ve güzel İslam fıtratına, Kaza orucu tutmak borcunu ödemeye, esaret ve sıkıntıdan kurtulmaya ve günahlardan tövbe etmeye, Bayram günlerinde oruç tuttuğunu görmek çirkin ve ayıplanan bir iş yapmaya, sevinilecek günde ve yerde üzülmek gibi bir ahmaklığa düşmeye, Yevm-i şek denen şüpheli günde oruç tutmak günah işlemeye, Her çeşit sünnet ve nafile oruç tutmak ziyade hayır ve iyiliklere delalet eder.

Rüyada insanın kendisini oruçlu olarak görmesi, adağını yerine getirmeye, oruç tutmaya işarettir. Oruçlu bir kimseyi iftar ederken görmek, o kişinin gayet iyi olmasına veya bir yere yolculuk yapmasına; kendisini unutup orucunu bozduğunu görmesi, onun güzel ve iyi bir rızka sahip olacağına; kendisini oruçlu görmesi, o kimsenin tövbeye erişeceğine işarettir.

Rüyada oruçlu olarak görmesi, adağını yerine getirmeye yorumlanır. Oruçlu bir kimseyi iftar açarken görmek, o kimsenin iyi bir insan olmasına veya bir yere seyahat etmesine yorulur. Kendisini oruçlu görmesi, o kimsenin tövbeye edeceğine yorumlanır.

Kişinin bir özveride bulanacağına ve bunun sonucunu kat kat alacağına işaret eder.

Rüyada oruçlu birisinin iftar ettigini gören kimse hastalanir veya yolculuga çikar. Bazi tabirciler rüyada orucunu bozdugunu gören kimse, Müslümanlardan birisini giybet eder, dediler. Rüyada unutarak orucunu bozdugunu gören kimse, güzel bir rizikla riziklanir. Rüyada oruç tuttugunu gören kimse, terakki eder ve günahlardan tövbe eder, yaptigi yeminden dolayi kefaret verir, yahut haccim yapar. Bazilan da, oruçlu oldugunu gören kimsenin erkek bir çocugu olur, dediler.

Rüyada Ramazan ayinda oruçlu oldugunu gören kimsenin süphe ettigi bir husus aydinliga kavusur. Eger cahilse, Kurani öğrenir. Kadr ve sani yüce olur, sevinç ve hayra erisir. Bir kimse rüyada Ramazan ayinda yalnizca veya halkla beraber oruçlu i oldugunu görse, o kimsenin mümin, salih ve mütedeyyin bir kimse olduguna işarettir. Eger o kimse, kederli ve üzüntülü ise, Allah (C. C.), onu keder ve üzüntüden kurtarir, hasta ise, Allah (C.C.) ona sifa bahseder., Sapiklikta ise, hidayete erisir, borçlu ise borcunu öder. Rüyada Ramazanda kasden orucunu bozdugunu gören kimse, kasden bir adami öldürür. Nitekim rüyada bir adami kasden öldürdügünü gören kimse, Ramazanda kasden orucunu bozacagina işarettir. Kefaretten veya Ramazan ayini kaza etmeden dolayi iki ay oruç tuttugunu gören adam, hastalanir ve günahlanndan tövbe eder. Rüyada kasden ve orucun farz olusunu inkar ederek Ramazanda oruç tutmadiğini gören kimse, Islamin rükOnlerinden büyük bir rükünü zedeler. Rüyada ramazanda orucun farziyyetini ikrar ve onu kaza etmeyi niyet ettigi halde orucunu yediginl gören kimse için, hatira gelmeyen bir yerden çarçabuk bir rızka erismesine işarettir.

Bir kimse rüyada Ramazan ayinda iftar ettigini görse, o kimsenin islam fıtratı üzerine bulunduğuna işarettir. Bazen de o kimse, Allaha ibadet maksadıyla yolculuk yapar. Rüyada hangi orucu tuttugunu bilmeden oruç tuttugunu görmek, düsmanlardan korunmaya ve nefsini eza ve cefadani muhafaza etmeye işarettir. Bazen oruç, hastanin ölmesine, bazen susmayaa bazen ferah ve sevince, bazen de söz ve işinde Allah için ihlasli olmaygB işarettir. Rüyada kendisinin oruçlu oldugunu gören kimse, hasta ise, sifa* bulmasina işarettir. Oruç tutulan bir zamanda rüyada orucunu yediginl gören kimsenin, haram olan bir isi, isledigine veya borçlu olmasina yahut hastalanmasina işarettir. Bazen de bu rüya, insanin hatirina gelmeyen bir yerden zuhur edecek rızka işarettir. Rüyada Ramazan orucunu tutmak, korkudan emin olmaya işarettir. Kendisinde sara hastaligi olan bir kimse, rüyada Ramazanda oruçlu oldugunu görse, Ramazanda seytanlar bagli oldugundan o kimsenin sihhata kavusmasina işarettir.

Bazen de bu rüya, borcu ödemeye ve fasik kimsenin tövbe etmesine işarettir. Rüyada, Sevval ayinda alti gün oruç tutmak, namazda yaptigi kusurlarim ikmal etmeye veya zekat vermeye, ya da yaptigi kusurlarina pişman olarak tövbe etmeye işarettir. Rüyada Pazartesi ve Perşembe günü oruç tutmak, akrabalarim ziyaret etmeye ve onlara memnun kalacaklari bir sekilde muamele ederek kendisini onlara sevdirmeye ve akrabalarindan kendisine nikahi helal olan birisiyle evlenerek bir araya gelmeye işarettir. Rüyada her ayin onüç, ondört ve on beşinci günlerinde oruçlu olmak, borcu taksitle ödemeye, Kuran yahut ilim ögretmeye işarettir. Rüyada Muharremin onuncu gününde oruçlu olmak, takvaya ve hacca gitmeye işarettir. Arefe günü oruçlu olmak, sadaka almaya işarettir. Zilhiccenin onunucu gününde oruçlu olmak, son nefeste kelime-i sahadetle ahirete göçmeye işarettir.

Bazen bu rüya, vaad ettigi bir şeyi yerine getirmeye işarettir. Aşure günü oruçlu olmak, hayir isleri islemeye, fitne, mihnet ve sıkıntı görmeye ve sonra onlardan kurtulmaya, mevsim ve bayramlara kavuşmaya işarettir. Eger rüya sahibinin hanimi hamile ise, salih bir çocuk dogurmasina ve helal malla riziklanmasina işarettir.

Rüyada Recep ayinda oruç tutmak, yüksek rütbeli kimselere hizmet etmeye, bazen de denizden veya deniz yolculugundan kazanç saglamaya işarettir. Rüyada Saban ayinda oruç tutmak, ticaret mahallinde bulunmaya kazanç temin etmeye işarettir.

Rüyada “Yevm-i Sekk” günlerinde oruçlu olmak, günah ve masiyet islemeye işarettir. Rüyada kaza orucu tutmak, esaretten kurtulmaya, günahkarın tövbe etmesine ve borcu ödemeye işarettir.

Rüyada adak orucu tutmak, ihtiyaçlarin sona ermesine, ferahlik ve sevince işarettir. Rüyada yillik oruç tutmak, gayet çetin bir şeyi yapmayi kendisine adet edinmesine ve apaçık bidatlari islemesine, bazen de bu rüya, sükut etmeyi tercih etmeye ve ancak hayirli olan sözleri söylemeye işarettir. Rüyada orucu bozan bir isi islemek ahdini bozmaya, sözünde durmamaya, dünya sevgisini ahiret sevgisine tercih etmeye, yemin ve diger seylerden keffareti icabettiren bir is yapmaya işarettir. Rüyada oruçlu iken iftar etmek, hastanin sifa bulmasina ve birbiri ardinca ferahlik ve sevinçlerin meydana çikmasina işarettir. Yillik orucu tutan kimse, orucunu bozdugunu görse, birisinin giybetini yapar veya büyük bir günah işler. Yahut şiddetli bir hastaliga yakalanir, ya da bir belaya ugrar.

Rüyada oruç tuttuğunu görmek; rahat ve bolluk içinde yaşamaya, sağlıklı olmaya, borçtan kurtulmaya işarettir.

“Rüyada Oruç Görmek” üzerine 9 yorum

  1. Rüyamda rahmetli annemin orucunu acıktığı için bozduğunu gördüm. Şu an ramazan ayındayız ve bu konu hakkında ölülerimizin bilerek oruç bozduğu hakkında bir bilgi yok beni aydınlatırsanız sevinirim, saygılar.

  2. Rüyada ramazan ayında oruç tuttuğunu ve ondan başka kimsenin oruç tutmadığını görmek, bir de önlerinde yemek yediklerini görmek ne anlama gelmektedir?

  3. Rüyamda farkında olmadan orucumu bozduğumu görüyorum. Manası iyimi, kötü mü ? Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim.

  4. Rüyamda oruçluydum ve arkadaşım oruç tutmuyordu. Ben de bir şeyler yiyordum ve hemen oruç olduğum aklıma geldi. Arkadaşım “Orucun bozuldu” diyordu. Ben de “Hayır” diyor ve ağzımdakileri çıkartacaktım.

  5. Rüyada kendimi oruçlu gördüm ve bir kadınla seks yaptık. Sonra dedim “2 ay oruç tutmak gerekiyor” dedim ve uyandım. Yorumlarsanız sevinirim. Teşekkür.

  6. Rüyamda trenle yolculuk yaparken mola esnasında şoförü kurtarmak için iki kişiyi silahla öldürdüm. O iki şahıs yolcu değildi, kötü adamlardı. Acaba ne demek? Cinayet işlendiğinde artık tren gitmiyordu, bütün yollar kapandı.

  7. Arkadaşlar, pek çok internet sitesine baktım ama cevabımı alamadım. Rüyamda orucumu zaten orucum bozuldu zannederek bozuyorum. Orucumun önceden bozulmamış olduğunu öğrendiğimde pişman oluyorum. Kefaret orucu tutmak istiyorum ama babam “Sadece 32 gün tutacaksın” diyor. Bu rüyamı yorumlarsanız çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler… 🙂

  8. İyi aksamlar, ben ve bir kaç arkadaşım oruçluyduk. Ramazan ayı falan değildi sonra nereye baktıysam yiyecek falan vardı. Onları alıp çiğniyordum atıyordum, daha sonra bir arkadaşımın yanına geldim ve orda da ben ekmek vardı alıp çiğnedim bana oruçlu olduğumu söyledi unuttun mu dedi bende çiğniyorum ama yutmuyorum dedim sonra tükürdüm. Ne demek acaba yemedim sadece çiğneyip attım.

  9. Hocam ben üç aylar orucunu tutuyorum. Rüyada, yataktan kalkıyorum, içki kokusu kaplamış; o sırada bastonuyla annem geliyor. ALLAH razı olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir