Rüyada Kürk Görmek

Rüyada kürk görmek, nimete işarettir. Kirmani’ye göre; rüyada samur kürk görmek, büyük ve saygın kimseler tarafından kendisine verilecek mal ve paraya; vaşak kürk görmek, bir zalim kimse tarafından verilecek mala delalet eder. Bir rivayete göre, bu rüya iyi değildir.

Bkz: Beyaz Kürk, Kürkçü

Rüyada kürk görmek ve giymek, zengin bir kadın tarafından menfaate; keçi derisinden kürk görmek ve giymek, fakir bir kadın tarafından menfaate, bir rivayete göre de, helal mala işarettir. Tilki derisinden kürk gören ve giyen, kötü huylu ve hilekar bir kadın tarafından teklif edilecek evlenmeyi kabul eder. Giyinmemek ve yalnız görmek, bir kadın yüzünden mal elde etmektir.

Rüyada tiftik keçisi derisinden kürk görmek ve giymek, görkemli bir kadın tarafından mal edineceğine; bekar birinin bu kürkü giydiğini görmesi bu şekildeki bir kadınla evleneceğine; kurt derisinden bir kürk giydiğini görmek, asil bir toplum tarafından verilecek mala; kuş derisinden kürk giyinmek, asil bir kadından menfaat ve hayır geleceğine delalet eder. Kedi derisinden kürk görmek, hayırlı değildir. Tavşan derisinden kürk giyinmek, rızkının ve geçiminin daraldığına işarettir. Genellikle kürk görmek veya giymek, kış mevsiminde hayra ve faydaya; yaz mevsiminde sıkıntıya ve kedere delalet eder.

Rüyasında arkasına giymiş olduğu kürkün yandığını veya yırtıldığını gören, keder ve sıkıntıya düşer malı elinden gider. Nablusi’ye göre; kürk görmek, eş, hizmetçi ve kadın hizmetçiye delalet eder.

Ebu Sait El-Vaiz’e göre; rüyada kürk görmek, kuvvettir. Aslan, kaplan, kurt, samur, tilki gibi hayvanların kürklerini görmek, bunlar vahşi hayvanlar olduğu için iyi değildir. Bir rivayete göre, ticaret yapmaya delalet eder. Her durumda gerek iyi, gerek kötü kazanca işarettir.

Rüyada bir kürkü ters giydiğini görmek, herkesçe bilinen mal ve parasının miktarının anlaşıldığına işarettir. Hangi kürk olursa olsun, kış mevsiminde giydiğini görmek, hayır ve fayda ile ve yaz mevsiminde giydiğini görmek, zahmet ve zorlukla elde edilecek mal ve para ile tabir olunur. Kış günlerinde arkasından kürkünü çıkardığını görmekte hayır yoktur.

Bir başka rivayete göre de: Rüyada kış gününde kürk giymek, giyen kimseye hayır isabet edeceğine, fakirlik ve ihtiyacını onunla gidereceğine işarettir. Bazı tabirciler, samur kürk, ululuğa ve dini duyguların azınlığına, pisliğe ve düşmanın ortaya çıkmasına işarettir. Sincap kürk, izzet, böbürlenmek ve dinsizlikle beraber rütbedir. 

Rüyada kürkü tersine giydiğini gören kimsenin, ifrat derecesinde mal ve servetini meydana koymasına işarettir. Bir kimse rüyada bir kürkü veya bir keten bezini düzenlediğini görse, o kimseye ümit etmediği bir yerden hoşlanmadığı bir şey erişir. Yırtıcı hayvan kürkünün tabiri samur ve tilki derisinin tabiri gibidir. Sincabın derisinden yapılan kürk zalim kimselere, bazı tabirciler de samur kürk ululuğa işarettir, dediler.

Kürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir