Rüyada Kale Görmek

Rüyada kale görmek; şaşmaz ve değişmez hakikatleri doğrulamaya, emin kimselere itimat etmeye, İslam dinine ve onun mutluluk kaynağı olan emir ve yasaklarına işarettir. Kaleye hapsedilmek evlenmeye, mülk edinmeye, çocuğu olmaya, tövbe etmeye yahut hidayet bulmaya; kalenin içinde bulunmak iç huzura ve güvene, iyi kulluğa; kale görmek üzüntü ve kederden sevinç ve esenliğe çıkmaya delalet eder.

Rüyada uzaktan kale görmek, yolculuğa; kale bazen iş ve dünyalıktaki başarıya; harap olmuş kale dişinin din ve dünyaca eksikliğine, sağlam kale ise din ve dünya güzelliğine; kale burcu üst düzey yöneticilere; kendini burçta görmek yüksek bir makama yahut vefat etmeye delalet eder. Kale, sıkıntılardan sıyrılacağınıza işarettir. Uzaktan kale görmek, bir yerden başka bir yere taşınacağınız anlamındadır.

Rüyada kale görmek tabiri, sıkıntılardan sıyrılacağınıza işarettir. Uzaktan kale görmek, bir yerden başka bir yere taşınacağınız anlamındadır. Kişinin inancı sayesinde çok şeyi başaracağını gösterir. Kaleye bayrak çekmek, eşi görülmemiş başarıdır.

Rüyada kale görmek anlamı inanca delildir. Rüyada bir kalenin içinde hapsedildiğini görmek, büyük bir eve sahip olacağına; bekar ise evleneceğine; evli ise bir çocuğu olacağına; başka dinde ise müslüman olacağına; günahkar ise tövbe edeceğine; hasta ise iyileşeceğine işarettir.

Rüyada bir kalenin içinde bulunduğunu ve burçlarında gezindiğini görmek, ibadetine devam ettiğine; kale içinde bulunduğu yerden etrafı gözetlediğini görmek, günahlarından sığındığına delalet eder. Rüyada bir kalenin yapımına katılıp çalıştığına görmek, düşmanından kurtulduğuna, yahut namusunu beladan ve nefsini haramdan kurtardığına işarettir. Kalenin yıkıldığını görmek, dini inancının sarsıldığına veya karısının öleceğine delildir. 

Rüyada kale burcunun üzerinde oturduğunu görmek, çocuklarının veya kardeşinin yardimi ile zor bir durumdan kurtulup, feraha çıkacağına delalet eder. Cabir’ül-Magribi’ye göre; kale, hiç kimsenin gücü yetmeyen kuvvetli bir insanla yorumlanır.

Rüyasında uzakta bir kale görüp, oraya ulaşmaya çalıştığını görmek, adının ün kazanacağına işarettir. Rüyada kale görmek, üzüntü ve sıkıntıdan kurtulmaya ve feraha kavuşmaya da delalet eder. Rüyada çok uzakta bir kale gördüğünü ve oraya varmak için yola çıktığını görmek, uzak bir yere yolculuğa çıkacağına; sağlam ve iyi korunan bir kaleden içeriye girdiğini görmek, işlerinin yolunda gideceğine işarettir.

Rüyada bir kalede olup yanında birçok silah ve mermi olduğunu gören, dinde iyileşir. Bir kalede olup yanında silah ve cephane olmadığını gören, fesada uğrar. Abdülgani Nablusi’ye göre; kale görmek, günahlardan kurtulmaya delildir. Kale, büyük bir ilim ile de tabir olunur. Rüyada kaleler ve müstahkem mevki, aynı şekilde tabir olunurlar.

Rüyasında bir kale yaptığını görmek, rüya sahibinin dininin iyileşmesine, düşmanını sıkıştırmaya; bir kaleyi yıktığını görmek dinin fesadına, düşmanının kendisini sıkıştırdığını delalet eder. Kirmani’ye göre: Rüyada kendini bir kale burcunun içinde gören, arzularına erişemez, hasta ise ölür. Bir kale burcunun duvarı üzerinde olduğunu gören, düşmana üstün gelir ve maksadına erişir.

Ebu Sait-El-Vaiz’e göre: Rüyada bir kale burcunu tamir ettiğini gören, iyi bir iş yapar. Kale burcuna girmek ve üzerine çıkmak, çok hayırlıdır. Burçtan çıkmak ve üzerinden yere düşmek iyi değildir. Müstahkem bir kalede oturduğunu görmek, dininde sebata ve iyi niyetine; bir müstahkem kaleden çıkıp bir daha dönmediğini görmek, dinden çıktığına; bir rivayete göre düşmanın kendisinden intikam alacağına; kale duvarına asılı olduğunu görmek, dininde sadık olmayıp, iğreti davrandığına delalet eder. 

Bazı tabircilere göre: Rüyada kendisini bir kalede ve adamları yanında ve zahiresi bol bir halde gören, düşmanından emin ve isteklerine ulaşır. Bir insanin her ne surette olursa olsun kendisini bir kalede görmesi iyidir. Bir başka rivayete göre de: Rüyada kale, doğruluğa itimattır. Bazen kale, sahibine yahut ordu ve düşmandan içinde bulunan kimseye işarettir. Bazen de ilim ve Kur’an’a ve Esma-yı Azime gibi şeytan ordusundan insanı muhafaza eden seylere işarettir. 

Rüyada kale içerisinde hapsedildiğini gören kimse, mülke ehilse mülke malik olur, bekar ise evlenir yahut bir çocuğu olur, yahut bir mülk satın alır veya günahlarından tövbe ederek Allah-u Teala’ya yönelir. Kale İslam’a da işarettir. Kale içerisinde olan kimse dininde ibadet ve icatta bulunur. Kale içerisinde bulunduğu yerde kararlılığı nispetinde günahlarından ayrılır.

Uyanıklıkta su içerisinde bulunan bir kalenin rüyada sahrada görülmesi, o kalede düşmanın zafer bulmasına işarettir. Rüyada bir kale yaptığını gören kimse düşmanından korunur. Yahut namusunu haramından, nefsini zillet ve beladan korur. Kale ev ve köşkünün harap olduğunu gören kimsenin dindeki bozukluğuna veya hanımının ölmesine işarettir. Kalenin tepesinde oturduğunu gören kimse, erkek kardeşi veya evladından istifade eder ve bunların sebebiyle kurtuluşa erer. Bazı tabirciler kale, hiç kimsenin kudreti yetmeyeceği kuvvetli ve metin bir insana işarettir, dediler. Uzaktan bir kale gördüğünü gören kimsenin isminin yüceliğine ve namusunu haramdan muhafaza etmesine işarettir.

Rüyada kale görmek, tamamen üzüntü ve kederlerden kurtulmaya ve ferahlığa erismeye işarettir. Bir kaleye girdiğini gören kimse, ibadet ve taat yapar. Bir kimse, uzaktan bir kale görse, o kimse bir yerden diğer yere yolculuk eder. İşleri iyi gider. Rüyada müstahkem bir kaleye kapandığını gören kimse, işlerinde başarılı olur. Kale günahlardan kurtulmaya işarettir. Kale büyük bir adamla da tabir edilir.

Rüyada kale görmek tabiri, istediğiniz her şeyin gerçekleşeceğine, düşmanlarınızı alt edeceğine; kaleyi yıktığını görmek, düşmanlarınızın size zarar vereceğinize işarettir.

Kale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir