Rüyada İğdiş ve Beygir Görmek

Ebu Said El-Vaiz ‘e göre; rüyada iğdiş veya beygir görmek, insanın cehd ve gayreti ile tabir olunur. Malik olduğu iğdiş veya beygirin yerde ve toprakta yuvarlandığını gören, malı artarak yüksek rütbe ve itibara erer. 

Bkz: Kısır / Kısırlaştırmak, Dor At

Bazıları demişlerdir ki: Rüyada iğdiş ve beygir görülmesi, zevce ile tevil olunur. Bir idis veya beygir aldığını gören, büyük serveti olan bir kadın ile evlenir. Bir iğdiş veya beygiri cima eylediğini gören, zevcesine iyilik eder. İğdişin bir diğer hayvanla cima ettiğini ve bunu men edemediğini görenin zevcesi ahlaksız olur.

Rüyada iğdişinin veya beygirinin kendisini ısırdığını görenin zevcesi ihanet eder. Rüyada iğdişinin veya beygirinin zayi olduğunu görenin zevcesi diğerleri ile münasebette bulunur. Rüyada iğdişinin veya beygirinin öldüğünü görenin zevcesi vefat eder. 

Rüyada iğdişinin veya beygirinin çalındığını gören zevcesini boşar. Bir köpeğin iğdişi veya beygiri üzerine atladığını görmek, zevcesini birinin takip ettiğini işarettir. 

Rüyada beygir veya iğdişinin zayıf düştüğünü görmek, zevcesinin fakirliğine delalet eder. Kirmani’ye göre: Güzel ve temiz bir iğdişe bindiğini gören büyük hayır, menfaat ve saadete erer. 

Rüyada iğdişten inmek, düşmek, kuyruğu uzamak ve kısalmak, her türlü hadise, at gibi tabir olunur. Bir rivayete göre, iğdiş ve beygir görmek, köle ve hizmetkar ile tevil edilir. Adeti olan bir kimsenin iğdişe veya beygire bindiğini görmesi, mertebe ve makamının alçaldığına isarettir.

İğdiş ve Beygir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir