Rüyada İbrahim (a.s.) Görmek

Hz.ibrahim (A.S.)’i görmek hayir, bereket, ibadet, kemal, rizik, ikram, binalara ihtimam, salih nesil, emri bil ma’ruf, nehyi ani’l münker, ilim, hidayet, Allah’a itaat ugrunda aile ve akrabasindan hicret etmektir. Hz. ibrahim (A.S.)’i görmek, sefkatli babaya işaret eder. Bazen de O’nu görmek, meşakkat ve şiddete düsüp ondan kurtulmaga, insanlarin arasini islaha, yahut da hayir umdugu bir is için meşakkat çekmesine işaret eder. Bazi kere Hz. ibrahim (A.S.)’i görmek, rüya sahibinin isinin islam hukukuna uygun olmasi ve hayn muhafaza etmesine ve kötü arkadastan aynimaya işaret eder. Bazen de O’nu görmek, Allah için sevgi ve muhabbete işaret eder. Hz. ibrahim (A.S.), rüyayi görenin azalanndan birini tuttugunu görse eger o aza hastalıkli ve rahatsizsa Allah ona afiyet verir ve sikayetini giderir. Hz. ibrahim’i görmek, hacc etmeye işarettir. Rüyasinda O’nu gören hanim ise çocugu yüzünden kocasi ona hayirsizlik yapar. Yahut kadinin evlatlarindan bazisina şiddet yapilir da ondan kurtarir. Bazen, rüyayi görenin bir kaç evladi varsa onlardan birisi rüya sahibi yüzünden hanimim bosar. Rüyada kendisinin ibrahim (A.S.) oldugunu yahut O’na arkadas oldugunu gören düsmanlari tarafindan bir belaya giriftar olur, fakat bundan kurtarilir. ibrahim (A.S.)’i gören kimse düsmanina galip gelir, inanmis bir hanimla nikahlanir. Kendisini, Hz. ibrahim (A.S.)’in çagirdiğini ve O’na dogru gittigim gören kimsenin derecesi yüksek olur. Fakat O’na icabet edip gitmediğini gören veya kendisini tehdid edip korkuttugunu veya O’nu dargin bir vaziyette gören kudreti yettigi halde hacca gitmez veya namazi terkeder ya da münafik bir kimse olur. Hz. ibrahim’i gören isyankar ise tevbekar olur. Namazim terkeden kimse ise tekrar namaza baslar. Hz. ibrahim (A.S.) suretine girdiğini veya O’nun elbiselerini giydiğini görse o kimseye belalar erisir. Çok kere O’nu görmek, üzüntü ve kederin gitmesine, hayrin gelmesine, dünyada bolluk içinde geçinmeye ve hidayete işaret eder. Bazi tabirciler, Hz. ibrahim (A.S.)’i görmek, babaya isyan etmektir, demislerdir.

İbrahim (a.s.)

“Rüyada İbrahim (a.s.) Görmek” üzerine 2 yorum

  1. Selamünaleyküm. Bir gece yatsı namazından sonra Yasin’i Şerif okudum ve sıkıntılı işlerimden ötürü çokça dua ettim. Rüyamda babamın öldüğünü ve artık kimsesiz kaldığımı düşünür haldeydim. Uzun yeşillik bir alanda ucu görülmeyen bu arazide yürürken önümde iyi giyimli birkaç kişi vardı. Ardından yanıma Hz. İbrahim geldi. Bana bir kaban ya da cübbe gibi bir şey verdi. Aynı zamanda karşımdaki gördüğüm kişiler yanımda belirdi ve 2 adet Arslan onların da yanında belirdi. Bu esnada Hz. İbrahim de yanımdaydı ve elinde bir mızrak vardı. Daha sonra bana verdiği cübbeyi kendi üzerimde gürdüm. Koyu renkliydi siyah ya da kahverengi tonun da olabilir. Daha sonra uzun yeşillikler arasından Hz. İbrahim elindeki mızrağıyla kayboldu. Uykudan uyandığımda saat sabahın 5'iydi. Hemen iki rekat şükür namazı kıldım. Ayrıca 5 vakit namaza başlayalı da 20 gün kadar oldu. Bu rüyanın hikmeti nedir? Şeytani bir rüyamı yoksa Salih bir rüya mıdır? Bana yardımcı olun lütfen.

  2. Rüyamda Hz. İbrahim ve oğlu Hz. İsmail'i gördüm Allah(c.c) ona hitap ederek “Biz yağmuru ateşi söndürmesi için verdik.” Ben oradaydım sadece sesi duydum diye biliyorum. Hz. İbrahim ve oğlu Hz. İsmail yan yana oturuyorlardı. Rüyayı bugün sabah gördüm tabiri nedir? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir