Rüyada İbrahim (a.s.) Görmek

Hz.ibrahim (A.S.)’i görmek hayir, bereket, ibadet, kemal, rizik, ikram, binalara ihtimam, salih nesil, emri bil ma’ruf, nehyi ani’l münker, ilim, hidayet, Allah’a itaat ugrunda aile ve akrabasindan hicret etmektir. Hz. ibrahim (A.S.)’i görmek, sefkatli babaya isaret eder. Bazen de O’nu görmek, mesakkat ve siddete düsüp ondan kurtulmaga, insanlarin arasini islaha, yahut da hayir umdugu bir is için mesakkat çekmesine isaret eder. Bazi kere Hz. ibrahim (A.S.)’i görmek, rüya sahibinin isinin islam hukukuna uygun olmasi ve hayn muhafaza etmesine ve kötü arkadastan aynimaya isaret eder. Bazen de O’nu görmek, Allah için sevgi ve muhabbete isaret eder. Hz. ibrahim (A.S.), rüyayi görenin azalanndan birini tuttugunu görse eger o aza hastalikli ve rahatsizsa Allah ona afiyet verir ve sikayetini giderir. Hz. ibrahim’i görmek, hacc etmeye isarettir. Rüyasinda O’nu gören hanim ise çocugu yüzünden kocasi ona hayirsizlik yapar. Yahut kadinin evlatlarindan bazisina siddet yapilir da ondan kurtarir. Bazen, rüyayi görenin bir kaç evladi varsa onlardan birisi rüya sahibi yüzünden hanimim bosar. Rüyada kendisinin ibrahim (A.S.) oldugunu yahut O’na arkadas oldugunu gören düsmanlari tarafindan bir belaya giriftar olur, fakat bundan kurtarilir. ibrahim (A.S.)’i gören kimse düsmanina galip gelir, inanmis bir hanimla nikahlanir. Kendisini, Hz. ibrahim (A.S.)’in çagirdigini ve O’na dogru gittigim gören kimsenin derecesi yüksek olur. Fakat O’na icabet edip gitmedigini gören veya kendisini tehdid edip korkuttugunu veya O’nu dargin bir vaziyette gören kudreti yettigi halde hacca gitmez veya namazi terkeder ya da münafik bir kimse olur. Hz. ibrahim’i gören isyankar ise tevbekar olur. Namazim terkeden kimse ise tekrar namaza baslar. Hz. ibrahim (A.S.) suretine girdigini veya O’nun elbiselerini giydigini görse o kimseye belalar erisir. Çok kere O’nu görmek, üzüntü ve kederin gitmesine, hayrin gelmesine, dünyada bolluk içinde geçinmeye ve hidayete isaret eder. Bazi tabirciler, Hz. ibrahim (A.S.)’i görmek, babaya isyan etmektir, demislerdir.

İbrahim (a.s.) kelimesinin rüya tabiri fark etmiş olduğunuz üzere kısa ve öz anlatılmıştır. Ancak rüya tabirlerinde unutmamanız gereken en önemli özellik rüyanızda görmüş olduğunuz diğer nesne ve eylemlerin açıklamalarına bakmak bunların hepsini bir araya getirerek anlam vermektir. Bunun için mutlaka sitemizin arama bölümünü kullanınız.
Dikkat etmeniz gereken başka önemli bir husus ise rüyanızı bir bütün olarak görüp ona göre değerlendirmeye çalışmanız gerekmektedir. Rüyalar her zaman size ilerisi için bilgi vermek için olmayabilir, günlük hayatınızda üzerine düşündüğünüz konular ile ilgili rüyalar görmeniz doğaldır. Baze ise rüyalar çok karmaşık ve anlam vermek bir o kadar güçtür. Bu durumlarda tabirlerden yararlandığınızda ve yorumlarken dikkat etmeniz gereken husus iyimser olarak yorumlamak olmalıdır.
Bir rüyayı tabir etmek, yorumlamak gerçekten zordur. Fakat bilmelisiniz ki burdaki açıklamalar yıllarca biriktirilmiş bilgilerin ve deneyimlerin ürünüdür.
Rüyanızda ana nesne olarak Çabalamak görmüş olabilirsiniz ama mutlaka diğer neslelerin de rüya tabirlerine bakarak rüyanızı bir bütün olarak anlamlandırmaya çalışınız.

“Rüyada İbrahim (a.s.) Görmek” üzerine 2 yorum

  1. Selamünaleyküm. Bir gece yatsı namazından sonra Yasin’i Şerif okudum ve sıkıntılı işlerimden ötürü çokça dua ettim. Rüyamda babamın öldüğünü ve artık kimsesiz kaldığımı düşünür haldeydim. Uzun yeşillik bir alanda ucu görülmeyen bu arazide yürürken önümde iyi giyimli birkaç kişi vardı. Ardından yanıma Hz. İbrahim geldi. Bana bir kaban ya da cübbe gibi bir şey verdi. Aynı zamanda karşımdaki gördüğüm kişiler yanımda belirdi ve 2 adet Arslan onların da yanında belirdi. Bu esnada Hz. İbrahim de yanımdaydı ve elinde bir mızrak vardı. Daha sonra bana verdiği cübbeyi kendi üzerimde gürdüm. Koyu renkliydi siyah ya da kahverengi tonun da olabilir. Daha sonra uzun yeşillikler arasından Hz. İbrahim elindeki mızrağıyla kayboldu. Uykudan uyandığımda saat sabahın 5'iydi. Hemen iki rekat şükür namazı kıldım. Ayrıca 5 vakit namaza başlayalı da 20 gün kadar oldu. Bu rüyanın hikmeti nedir? Şeytani bir rüyamı yoksa Salih bir rüya mıdır? Bana yardımcı olun lütfen.

  2. Rüyamda Hz. İbrahim ve oğlu Hz. İsmail'i gördüm Allah(c.c) ona hitap ederek “Biz yağmuru ateşi söndürmesi için verdik.” Ben oradaydım sadece sesi duydum diye biliyorum. Hz. İbrahim ve oğlu Hz. İsmail yan yana oturuyorlardı. Rüyayı bugün sabah gördüm tabiri nedir? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir