Rüyada Halife Görmek

Rüyada ahlakı ve ilmi yeterliliğiyle gerçek anlamda bir halife ya da bu özellikleri taşıyan bir halife olduğunu görmek, durumunun güzelliğine ve sonunun iyi olmasına yahut ehil ise hilafet ve imamete işarettir. Halife, tam anlamıyla olgun insan-ı kamile, ilim ve irfan ehline, peygamber varisi olan zatlara, Allahu Teala’nın veli kullarına delalettir. Halife şuurlu müslüman olmaya, ümmet bilincine ve müslümanların birlik ve dirliğine delalet eder.

Alakalı rüyalara da bkz: Dört Büyük Halife

Rüyanızda halifelerden birini güler yüzlü, yumuşak bakışlı ve size tatlı bir sözle söz söylediğini görmek; dünya ve âhirette hayır ve berekete, izzet ve şerefe nail olacağınıza, rüyanızda halifelerden birisinin size şeriata uygun bir işi emreder görmeniz; sizin şeref ve kıymetinizin yüksek, dünya ve âhiretteki yerinizin de gayet üstün olduğuna delalet eder.

Rüyanızda halifenin size bir mektup yazdığını görmek; bir devlet büyüğü tarafından iyilik ve menfaat göreceğinize, rüyanızda halifenin size yeni bir elbise giydirdiğini veya sizi kucakladığını ya da sizi bir ata bindirdiğini veyahut da sizi dünyaya ait bir hediye ile taltif ettiğini görmeniz; sizin üstün bir şerefe ve şana erişeceğinize ve güven içinde olacağınıza işaret eder.

Rüyanızda halifenin size sert bir dille bağırdığını görmek, dünya işlerinizde üzüntü verecek bir işle karşılaşacağınıza; rüyanızda halifenin size sert baktığını ve suratının asık olduğunu görmeniz, sizin dini yönden noksan olduğunuza ve hata işlediğinize işaret şeklinde tabir olunur.

Bir kimse rüyada lâyıkı veçhile bir halife görse, yahut kendisinin halife olduğunu görse, halinin güzelliğine ve sonunun hayır olacağına delâlet eder.

Halife, din işlerinde ve Resulullah (S.A.V.)’ın şeriatının hükmünü icra eden kimsedir. Bundan dolayı halifede görülen noksanlık ve aşırdık yürüttüğü işine aittir. Halifeyi görmek, kötü şeyleri aşikâreye çıkarmaya ve yüksek dereceye delâlet eder.

Rüyada halifeyi gören kimse bir şey ile vaad edilmişse o vaad yerine getirilir ve ümit ettiği şeye nail olur. Ehil olmadığı halde halka emrettiğini gören kimse, emri altında bulunan kimselerin hallerinin bozukluğuna ve halktan ayrılarak zulmetmelerine delâlet eder.

Zulmeden kişinin rüyada ölümü, şehir halkının emniyette olmasına delâlet eder. Halife, hâkim, imam, vali ve âlime göre, başkasına karşı yüksek tarafları bulunan herkese delâlet eder. Ana ve babaya da delâlet eder.

Bazen de halife görmek; sünnete uymaya, din ve takvaya, halktan ayrılıp itikâf etmeye, sözde doğruluğa, nafile ibadete, zikir ve tövbeye, günahtan tamamen ayrılarak iç temizliğine, kâfirin Müslüman oluşmasına, iyilikle emredip kötülükten sakındırmaya delâlet eder.

Rüyada halifenin öldüğünü, yahut süs ve bezeğinin değiştiğini görmek, halifenin delâlet ettiği şeyde noksanlığına delâlet eder.

Rüyada kendisinin halife olduğunu gören kimse, mülke ehilse mülke nail olur, hüküm vermeye ehilse hâkim, yahut imam ve vali olur. Eğer ehil ve lâyık değilse hapis veya hasta olur yahut uzak bir yere yolculuk yapar. Kendi hakkına ya da Allah’ın (C.C.) hakkına muhalefet eder. Bazan da o kimse gençliğinde zayıf, ihtiyarlığında kuvvetli olur.

Allah tarafından yeryüzünde halife olarak tayin edildiğini gören kimse, valiliğe ehilse vali olur. Eğer ehil değilse, o yerde büyük bir fitne meydana çıkar ve kan dökenler helak olurlar. İlim ve takva sahibi olanlar bundan kurtulur.

Rüyada kendisinin halife veya imam olduğunu gören kimse izzet ve şerefe yahut ehilse hilâfet ve imamete nail olur. Halifeye döndüğünü görse, bu rüyada hayır yoktur. Ancak halifeliğe lâyıksa bu müstesnadır. Eğer lâyık değilse zillete ve alçaklığa düşer ve işleri dağılır, perişan olur. Hizmetinde bulunan kimse kendi üzerine faziletli olur ve kendisine erişen keder ve musibetten düşmanları sevinirler.

Halife

“Rüyada Halife Görmek” için bir yorum

  1. Rüyamda bir otobüste yolcu ediyoruz. Otobüsün çevresinde kalabalık, bu kalabalığın içinde ben de varım. Otobüse binen bir kadın var ama bu kadının İslam halifesi olduğunu öğreniyorum. Herkes yalvarır gözlerle halifeye ilgi gösteriyor. Ben de dahil otobüssün ön kapısından içeri giriyorum. Halife ayağa kalkıp on kapının önüne kadar geliyor. Elimi tutuyor, sanki manevi bir güç verecekmiş gibi. Birden elimi korkulu gözlerle bırakıyor, geri geri gidiyor, sanki cin çarpılmış, uğursuz bir insanmışım gibi. Kocaman açtığı gözlerle bana bakıyor ama bana ne olduğunu söylemiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir