Rüyada Halife Görmek

Ahlakı ve ilmi yeterliliğiyle gerçek anlamda bir halife ya da bu özellikleri taşıyan bir halife olduğunu görmek durumunun güzelliğine ve sonunun iyi olmasına yahut ehil ise hilafet ve imamete, Halife, tam anlamıyla olgun insan-I kamile, ilim ve irfan ehlline, Peygamber varisi olan zatlara, Allahu Teala’nın veli kullarına, Halife şuurlu müslüman olmaya, ümmet bilincine ve müslümanların birlik ve dirliğine delalet eder.

Rüyada halifelerden birisini güler yüzlü, yumusak bakisli ve kendisine gayet yumusak bir sesle söz söylediğini görmek, dünya ve ahirette hayir ve berekete, izzet getirecegine delalet eder. Halifelerden birini kendisine seriata uygun bir is emreder görmek, seref ve kiymetinin yüksek, dünya ve ahirette yerinin âlâ olduguna işarettir. Halifenin kendisine bir mektup yazdiğini görmek, bir devlet büyügü tarafindan iyilik ve menfaat ve seref verici büyük bir ma-kama nail olacagina delildir. Halifenin kendisine bir yeni elbise giydirdiğini veya kendisini kucakladiğini veyahut bir ata bindirdiğini görmek veya dünyaya ait bir hediye verdiğini görmek, serefe, sana ve güvene işarettir. Halifenin kendisine sert bir sesle ba-girdiğini gören, dünya islerinde üzülecek bir olayla karsilasir. Halifeyi asik suratli ve kendisine sert, sert baktigini görmek, dininde noksan ve hata isledigine işarettir. Cabirül-Magribiye göre; bir kimse rüyasinda halife oldu-gunu görse, eger hak etmis ise, dünyada büyük bir makama ulasir. Degilse, fena bir ün kazanir. Bir rivayete göre, kötü bir haber alir. Yahut zarar görecek bir olayla karsilasir. Genellikle bir kimsenin halife oldugunu görmesi hayirli degildir. Bir başka rivayete göre de: Bir kimse rüyada liyakatli bir halife görse, yahut kendisinin halife oldugunu görse, halinin güzelligine ve sonunun iyi olacagina işaret eder. Halife, din islerinde ve Resülullah (C.A.V.)in seriatinin (islam hukuku) hükmünü icra eden kimsedir. Bundan dolayi halifede görülen noksanlik ve asirilik, yürüttügü isine aittir. Rüyada halifeyi gören kimse bir şey ile vaad edilmisse o vaad yerine getirilir ve ümit ettigi seye işarettir. Bazen de halife görmek, sünnete uymaya, din ve takvaya, halktan aynlip itikat etmeye, sözde dogruluga, nafile ibadete, zikir ve tevbeye, iç temizligine, inançsizin müslüman olmasina iyilikle emredip kötülükten kaçindirmaya işaret eder. Rüyada halifenin öldügünü, görmek, halifenin işaret ettigi seyde noksanligina işaret eder. Kendisinin halife oldugugu gören kimse, mülke ehilse mülke işarettir, hüküm vermeye ehilse hakim, yahut imam ve vali olur. Eger ehil ve layik degilse hapis veya hasta olur yahut uzak bir yere yolculuk yapar. Allahin (C.C.) hakkina muhalefet eder. Kendisinin halife veya imam oldugunu gören kimse izzet ve serefe işaret eder. Halifiye döndügünü görse bu rüyada hayir yoktur.

Halife

“Rüyada Halife Görmek” için bir yorum

  1. Rüyamda bir otobüste yolcu ediyoruz. Otobüsün çevresinde kalabalık, bu kalabalığın içinde ben de varım. Otobüse binen bir kadın var ama bu kadının İslam halifesi olduğunu öğreniyorum. Herkes yalvarır gözlerle halifeye ilgi gösteriyor. Ben de dahil otobüssün ön kapısından içeri giriyorum. Halife ayağa kalkıp on kapının önüne kadar geliyor. Elimi tutuyor, sanki manevi bir güç verecekmiş gibi. Birden elimi korkulu gözlerle bırakıyor, geri geri gidiyor, sanki cin çarpılmış, uğursuz bir insanmışım gibi. Kocaman açtığı gözlerle bana bakıyor ama bana ne olduğunu söylemiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir