Rüyada Cami, Mescit ve Medrese Görmek

Ayrıca bkz: Medrese, Mabet 

Kişinin rüyada cami görmesi, hayır ve bereket ile tabir olunur.

Rüyada camiye girdiğini görmek din işlerini hakkıyla yapmaya, helal ve haram arasını ayıran hakime ve insanın ticaret için çıktığı pazara delalet eder.

Bir Müslümanın rüyada şehir camisini görmesi; ana, baba, hoca ve üstad gibi kendisine itaat etmesi gereken herkese delalet eder.

Rüyada bir caminin mihrabını görmek, helâl rızka ve hoşgörülü bir eşe işarettir.

Rüyada mazlum olarak camiye girdiğini görmek adalete, Kur’an ve denize, temizlik mahalli olan hamama, huşu yeri olan kabre, güzel kokuya, susmaya ve kıbleye yönelmeye delalet eder.

Rüyada cami, mescid ve medrese inşa ve imar ettiğini görmek, kendisine tabi olunacak bir bilginin varlığına delalet eder.

Rüyada cami görmek şu şekillerde tabir olunur:

 1. Sultan ve onun makamı,
 2. Medrese hocaları,
 3. Alimler ve fıkıh bilginleri,
 4. Kadri yüce bir kadın.

Rüyada cami görmek ne demek, düşmandan korunup korkudan emin olmak için yapılan kaleye delalet eder.

Bir kimsenin rüyasında caminin yanmasını ve rüzgarın camiyi uçurmasını görmesi rüya sahibinin kaybolmasına, mülkünün değişmesine alamettir.

Rüyada caminin sergilerini ve halılarını görmek, şehrin hayır sahiplerine ve namaz ibadeti için camide toplanan cemaate delalet eder.

 Cami, Mescit ve Medrese

“Rüyada Cami, Mescit ve Medrese Görmek” üzerine 67 yorum

 1. Rüyamda harap olmuş, terk edilmiş camiye girdim ama korktum çıktım yıkılmak üzereydi sanki.

 2. Selamlar, rüyamda bir caminin üst kısmının yandığını gördüm, ben evin ve caminin dışındaydım. Telefonla yardım istedim ancak gelen giden olmadı. Sonra o yanan bölümün evin üstüne düşeceğini anlayıp evden dışarı çıkmaları için insanları uyarmak istedim. “ Abi evden çıkın diye bağırdım.” Evin içinde akrabalarım varmış, sadece İstanbul'da yaşayan kayınbiraderimin de evde olduğunu hatırlıyorum. Diğerlerinin kim olduğunu görmedim. Ben gidinceye kadar caminin yanan üst kısmı evin üstüne düştü ve evin çatısından ve duvar kısmından bir delik açıldı. Ama insanlar evden sağ salim dışarı çıktılar. Rüyam bu kadar, hayır olsun inşallah.

 3. Caminin içerisinin bir bölümünün sular altında kalmasının anlamı ve cami yönetiminin ileri gelenlerinden birinin bana yardımcı olması ve bir bayanı caminin içinde görmem.

 4. Rüyamda bir taksinin içindeyim ve yolda giderken bir cami görüyorum, çok büyük, minareleri de o kadar uzun ki şaşırıyorum ama bu cami yan yatmış şekilde yapılmış. Şaşırıyorum nasıl olur, diye. 7 tane minaresi var ama minareler de yere paralel duruyordu. Mimarisi böyle diye konuşuyorum, arabadakilerle hayran kalmış bir şekilde.

 5. Ben cami içerisinde halıların üzerinde bir sürü eski para kulplu 2,5 lira gördüm ve dört tanesini aldım. Bunun tabiri nedir? Ama aldığım bu paralar helal değildi.

 6. Rüyamda bir caminin dışındayım, girmeye çalışırken ayağımın altındaki kayalar kayıyor. Düşmüyorum ama başka yerden girip camide dua edip dileklerde bulunuyorum sonra dışarıdan tekrar camiyi görüyorum.

 7. Rüyamda çok büyük bir cami gördüm. Külliyesi çok uzundu, evimizin karşısındaydı. Evimize yakın olmasına çok sevindim. Rüyamdaki evimizin şu an oturduğumuz evle alakası yoktu.

 8. Rüyamda bir otelin içinde odama giderken bir anda kendimi çok güzel temiz bakımlı ve bembeyaz bir cami içinde buldum. Caminin kenarından çıktım, simsiyah kocaman bir at, eşim yanına gitti, at eşimi altına aldı, ambulans geldi, uyandım.

  1. Rüyada cami görmek güzeldir. Geniş bir mertebeye ve yetkiye sahip olacağını, caminin evinizin yakınında kısmetinizin yakın olacağına işarettir.

 9. Rüyamda cami ye yakın adres arıyorum. Caminin ismi de Veysel Karani Camisiymiş. Camiyi ararken de kaleler tertemiz denizler görüyorum sonra camiyi buluyorum. Adresi ararken ismine bakıyorum, caminin kapısında Veysel Karani cami yazıyor.

  1. Nerede yaşıyorsun bilmiyorum ama İstanbul Yeşilpınar'da Veysel Karani Camii'si var Kaleler ve denizi de hesaba katınca orası aklıma geldi. İstanbul'da isen bir uğra oraya. Cami imamı ile konuş derim.

 10. Rüyamda camiye kitli kaldım. İçeri doğru gittiğimde caminin içinde bir mutfak onun da bir balkonu olduğunu gördüm. Balkon bir anda kimsenin etkisi olmadan açılıp kapandı. Sonra annem gelip beni oradan çıkardı. Bunun anlamı nedir?

 11. Rüyamda evime hırsız girmiş. TV ve bilgisayarı çalmış. Ben de dışarı çıkıp oyun oynayan çocuklara sordum “Gördünüz mü” diye bana “Evet gördük, şu ilerideki camiye girdiler. Üstlerine etek giymişlerdi ama erkektiler, 2 kişi” dediler. Ben de camiye girdim, onları yakaladım. Camideki insanlarla beraber eşyaları geri aldım. “Polise haber verme” diye yalvarırlarken uyandım.

 12. Cami evimmiş, görüyorum. Oğluma söz kesip, düğün günü belirliyoruz. Çok kalabalık. Kardeşlerimi de görüyorum.

  1. Cami her zaman iyidir. Hayırlı iş, tövbe demektir. Caminin içinde oturduğunu görmek, çok çok iyidir.

 13. Camiye giriyorum, namaz kılıyorum sonra halıların üstünde sofralar kurulmuş, insanlar yemek yiyor. Sonra sofrayı kaldırmadan gidiyorlar. Yerde ekmek kırıntıları, ben onları toplamaya çalışıyorum. Sonra cami hocasını bulup neden izin verdiğini soruyorum. O sırada bir sofrada yemek yiyenler bizi davet ediyorlar. Bir kaşık etli nohut alıyorum ve sonra uyanıyorum. Bunu yorumlarsanız sevinirim.

 14. Camiye giriyorum. Köşede akar halde bir çeşme görüyorum. Ellerimi yıkayıp, çeşmeyi kapatıyorum, İçeri ıslandığı için. Yorumlarsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 15. Selam. Ben rüyamda bir imam bana caminin kilidini uzattı ve bana caminin kapısını açmamı söyledi. Ben de o anahtarla caminin kapısını açtım ve içeriye baktım ama caminin içine girmedim. Sadece kapıdan baktım, içeriye. Bu ne anlama gelir? Teşekkürler.

 16. S.A. Ben iki gece oldu benzer hatta aynı diyebileceğim rüyayı gördüm. İkindi ezanı okunduktan sonra namazı kılmak üzere camiye giriyorum. Önce abdest alıyorum. Bu arada caminin içerisindeyim. Fakat ben abdest alırken namaz başlıyor ve cemaat namazını kılıyor. Namaza dolayısıyla geç kalıyorum. Camiden bazı şahıslar, “Gelmişken gir, sen kıl. Şükür namazı kıl” gibi namaz kılmam yönünde fikir beyan ediyorlar. Sanıyorsam kılmaya duruyor ve uyanıyorum. Yorumlarınız İçin teşekkür eder, Saygılar sunarım.

 17. Rüyamda biri bana caminin yerini soruyor. Yakındaki camiler aklıma gelmiyor. Camdan bakıyorum, büyük bir çoğunluk cami avlusu gibi bir yere giriyor. Onlara “Orası cami mi?” diye soruyorum. Ve “Hayır” diyorlar. Sonra kara yüzlü bir adama sormak istiyorum ve bana soran kişi ona sormamı istemiyor. Ve o kişi de söylemek istemiyor. Bir şeyler deyince aklıma geliyor ve soran kişiyi yönlendirebiliyorum.

 18. Ben camiye, babam ve ailemizin büyüklerinden bir yengemizle birlikte girdik. Ve benim elimde bir gül var. Gülün bir yaprağını koparıp öpüyorum ama yaprağın üzerinde Noel baba resmi var. Ayrıca ben sanki aynı zamanda Türk bayrağını da gördüğümü sanıyorum ve gülümseyerek bakıyorum. Son gördüğüm rüyalarda hep babam var. Derin sulardan ve çukurlardan çıkıyorum. Allah hayır etsin.

 19. Rüyamda yemyeşil bir alandayım. Tepecik gibi onun biraz altında çok güzel bir deniz. Denizin karşı kenarında ise Sultan Ahmet Cami ışıl ışıl parlıyordu. Rüyamda bunun Sultan Ahmet Cami olduğunu söylüyordum. Yalnız rüyayı aynı gün iki kere gördüm. İkincisinde cami vardı. Her yer neredeyse yemyeşil. Trene biniyorum. Yolumun üzeri de yemyeşildi.

 20. rüyamda bir camiye tanımadığım 3 kadınla beraber giriyorduk. Fakat amacımız ölülerin arkasından Yasin okuyarak para almakmış. Çekiniyorum aynı zamanda. Sonra camiye başka bir kadın geliyor ve yanımdaki kadınlardan biri amacımızı söylüyor. Kadın da “Burası Karadeniz burada herkes kendi Yasin’ini kendi okur. Burası Karadeniz” diyor. Daha sonra ben kadına “Allah sana bir çocuk nasip etsin” diye dua ediyorum. O da bana “Senin çocuğun var mı diyor?” Ben de “Hayır” deyince “Allah sana çocuk nasip etsin” diye dua ediyor.

 21. Rüyamda camide cemaatle namaz kıldığımı, ön safta çok dar bir şekilde zorlukla kıldığımı, seccadeden kalkıp oturduğumda ayaklarımda ayakkabı olduğunu görüyorum. Sonradan ayakkabıyı çıkarıyorum rüya bitiyor.

 22. İyi günler, rüyamda caminin çatısında hava aydınlanmaya yakın korkmuş bir şeylerden saklanarak oturduğumu ve yüksek bir binadan orta yaşlı bir kadının istemeden çığlıklarla düştüğünü gördüm. Rüyamı yorumlarsanız sevinirim.

 23. Bekarım ama rüyamda çok güzel bir kız çocuğu 2-3 yaşlarında çok güzel konuşabiliyor. Benim kızımmış ve cami geziyorum. Onunla camide ibadet yapabileceğini anlattım ve bu cami bulunduğumuz yerden başka bir şehirdeymiş. Bir yere gidecekmişiz. Gideceğimiz kişiler çağırdılar öyle uzaklaştık oradan.

 24. Rüyayı arkadaşım gördü ve bana da anlattı. Merak ettim doğrusu fikri olan varsa söylesin lütfen. Arkadaşımla ben bir caminin büyük kapısından içeri girdiğimizi ve içerisi de bembeyaz hiçbir şey görünmüyor. Her yeri bembeyaz gördük… Hayırdır inşallah.

 25. Rüyamda bir caminin girişindeki cami odasında kendimi, bir bayanla cinsel ilişkiye girerken gördüm. Hiçbir anlam veremedim. Ne anlama geldiği hakkında bilgilendirilmek istiyorum.

 26. Merhaba, rüyamda cami gezmek, istiyorum yanmadakilere yalvarıyorum “Gidelim cami gezmeye” diye kimse gelmiyor. Rüyamda gözümde canlandırıyorum, minarelerini söylüyorum ama kimse gelmedi. Yorumlarsanız sevinirim. Teşekkürler.

 27. İyi günler, rüyamda Tac Mahal’i gördüm. İçine girmedim dışarıdan gördüm ancak çevresi bembeyazdı. Sanki kutupların ortasında gibiydi. Hayır, olur inşallah.

 28. Dışardan baktığım cami de, minarenin etrafında çok hızlı bir şekilde sürüyle beyaz şeyler dönüyordu.

 29. Rüyada caminin merdivenlerinden indiğini görmek ne anlama gelir acaba? Birde şeytandan kaçmak ve şeytanın gerçek olmadığını öğrenmek, şeytanın babanız olduğunu öğrenmek ne anlama gelir?

 30. Rüyamda gece camiye girdim ibadet için, kadınlar bölümüne çıktım. Çok kalabalıktı ve kadınların hepsi çıplaktı. Kadınlar tanıdığım insanlar. Etkisinde kaldım. Yorumlarsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 31. Ben camide uyuyordum zaman öğle vaktiydi. Rüyamda caminin kapılarını açık bırakmışlardı. Bakıyordum caminin içine 4-5 tane köpek bir eşek ve birkaç tane siyah kedi var. Ben bu hayvanları telaşla camiden kovuyordum sonra da uyanıyordum. İlk defa bir rüyanın bu kadar etkisinde kalmışım. Lütfen yorum bilenler yorumlarını paylaşsınlar.

 32. Rüyada büyük bir camide geziyorum. Güneşin ışıkları caminin duvarlarına vuruyor. Abdest alıp namaza hazırlanıyorum.

 33. Rüyamda cuma namazına gidiyoruz. Camiye istemeyerek cenabet gidiyorum. Camiye girdiğimizde masalar kurulmuş, yemek yedik. Karşımdaki camide gizlice şarap içti ve namaz kılmadan çıktık. Nedir tabiri, yazarsanız sevinirim.

 34. Rüyamda camiye giriyorum namaz kılmak için ama cami bakımda namaz kılacak yer yok. Cemaat var, imam da var. Kıbleyi yanılıp yanlış durdum, fark ettim çıktım. “İleride kılayım” dedim. Caminin içi adeta market gibi gurup gurup ayırmışlar hep yiyecekler. Ben bir türlü namazı kılamadım.

 35. Rüyamda camiye gittim, içeride herkes safa oturmuştu. Ben de içeri girdiğimde hoca kürsüden beni işaret ederek “Buraya gel, sen konuş” dedi. Ben de kürsüye çıktım tanıdığım dini hocaların çocuklarını gördüm, ilkokul öğretmenimi gördüm. Hocaların çocuklarıyla konuştum. Ne anlama geliyor?

 36. Selam. İsmim yaşar, benim eşim Hristiyan kedisini camide Müslüman olarak gördüm. Ne anlama gelir?

 37. Rüyada imama bağırmak, onunla ağız dalaşı yapmak, onu susturup sonra erkek, kadın, çoluk çocuk dolu bir camiye girmek namaz kılma amaçlı.

 38. Ben rüyamda cami gördüm. Tam ezan okunurken cami yıkılıyordu. Ve uyandıktan sonra da bir kalktım gerçekte de sela okuyor. Bunun anlamı nedir?

 39. Rüyamda bir mescide girdim, herkes namaz kılıyordu. Kimisi Kur’an-ı Kerim okuyordu sesli ve insanlar da daha gelmeye devam ediyordu. Camiden çıkacağım zaman ayakkabımı koyduğum yerde bulamadım, birisi çalmış. Ayakkabımı arıyordum. Anlamı ne olabilir?

 40. Rüyamda arkadaşımla Eyüp sultan camine gidiyoruz ve cami girişinde çok ayakkabı var ve kapıda cami içinden koku geliyordu. Arkadaşım “Çıkalım” dedi. Ben de “Olmaz, buraya kadar geldik gireceğiz” dedim. Bu kadar gördüklerim.

 41. Babam rüyasında evinin bir odasını çok güzel tamir ettiğini görmüş. Kim ise babama demiş ki “Bu odayı böyle tamir ettireceğine bir mescit yani cami taktır” demiş. Ne anlama gelir? Babam 80 yaşında.

 42. Camiye girip hocaya yüksek miktarda para yardımı ediyorum. Bunu yorumlarsanız çok sevinirim.

 43. Rüyamda bir cami yakınında ağabeyim tarafından tabancayla vurulmaya çalışıldım ve karakola bildirdim. “Şahidin var mı?” dediler. “Cami ve minaresi vardı” dedim. Tespite geldiler, “Şahit yok” dediler. O anda cami minaresi insan şekline döndü “Şahit benim” dedi, gördüklerini söyledi.

 44. Rüyamda camide namazı kıldıktan sonra çıkarken tanıdığım kızın biriyle çıkıyorum elinden tutup ama başı açıktı.

 45. Merhaba ben rüyamda cami avlusunda minare kapısının önünde biri koltuk değnekli iki kız çocuğu gördüm anneleri ise minarenin merdivenlerini temizliyordu. Ben kıza annen senin iyileşmen için mi yapıyor dedim kadın bana hayır oğlum ben her zaman temizliyorum cevabını verdi bende kendisine yukarı merdivenler karanlık olur dikkat et dedim ayrıldım. Hayır olsun inşallah…

 46. Cami bahçesinden geçerken yeni süslenmiş kabir görmek ve güzel bir koku duymak, çıkışta bekleyen bir adam görmek.

 47. Camiye ayakkabı ile girdiğini fark edip ayakkabılarını çıkararak tekrar girmek ne demektir?

 48. Birisiyle ya da yalnız bir yerden çıkmak için geçtim. Fark ettim ki bir mescit ya da cami girişinin içinden geçiyorum. Tek sıra kuyruk olmuş sarıklı cübbeli sakallı genç yaşlı insanlar var. Bir işim var ne olduğunu hatırlayamıyorum ama yürüdükçe başka sırada insanlar görüyorum. Bazen çarşaflı kadın siluetli bazen sakallı erkekler. Ama bir avlu vs. bir yerde sırayla içeri girmek için bekliyorlar. Biri diyor ki bunlar cami de namaz kılacak içeriye girmek için sıradalar kapılar açılınca girecekler. Sende cumaya gel diyor yanımda yürüyen biri, işimiz var diyorum çıkmak için yürümeye devam ederken; o an elimde poşet var. Hayır olsun.

 49. Rüyamda cuma namazı kılmaya gidiyorum ama cami bulamıyorum bulduğum camiler inşaattı. Minarelerden bir tane buluyorum ama çok uzakta görünüyor dua ediyordum geç kalmam diye. Namaza, ezan okunmadan camiye gidiyorum caminin içinde cemaati görüyorum abdest almaya gidiyordum gerisini hatırlamıyorum yorumlarınızı bekliyorum.

 50. Rüyamda caminin üstünden 1 erkek 2 kadın aşağı atladık ama sonra ayağa kalktılar fakat kadınlardan biri biraz yaralandı. Biraz sonra tekrar camiden aynı kişiler yine atladılar. Yaralanan kadın fenalaştı hastaneye götürdüler. Diğer ikisi iyiydi.

 51. Rüyamda cemaatle beraberiz. İmamını da tanıyorum Üsküdar’da Aziz Mahmut Hüdai camisinin hocası daha önce o camiye de gitmiştim. Caminin içinde tuvalette var, cemaatten birkaçını tanıyorum tam namaza duracakken rüyam bitti.

 52. Selamünaleyküm. Rüyamda önce camide namaz kılarken havalandığımı ve o şekilde havada tam bir huşu içinde namazıma caminin içinde uçarak devam ettiğimi gördüm. Abimde beni paçalarımdan tutarak aşağı indirmeye çalıştı ama ben buna rağmen havada durarak namazıma devam ettiğimi gördü. Sonrasında başka bir rüyaya geçiş yaptım. Bu rüyamda da bu sefer Mekke'de olduğum kalbime ilham oldu ama tam olarak gördüğüm yerlerin Mekke olduğuna dair bir işaret yoktu ama ben rüyamda oraları Mekke olarak biliyorum ve yine o mübarek yerlerde hac ziyareti için gelen Müslümanların arasında havada uçarak dolaştığımı, bazen de yere inip zıplaya zıplaya ve oldukça yükseğe sıçradığımı gezdiğimi gördüm. Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Hayrolsun inşallah. Saygı ve sevgilerimle.

 53.  Selamun aleykum ya aslında çok garipti rüyam ben önce okul çıkışı oluyor kendimi bir ormanda buluyorum annem ve 2 arkadaşım yanımda arkadaşıma nasıl gideceğimi soruyorum o bana şu kırmızı çiçekleri takip et ana caddeye çıkarsın diyor annemle bende o çiçekleri takip ediyoruz evet bir Cami, mescit ve medrese Görmek

 54. Daha öncede yazdım cevap gelmedi, genelde eski camilerde yâda büyük camileri yarım olarak görüyorum. Bugünde iki bölümlü bir cami ve namaz kılıyoruz zaten her gördüğümde namaz kılıyorum bu sefer ailece namaz kılıyoruz ve yerli turist gibiyiz dışarıda bir camide oluyoruz ve namazdan sonra birbirimizi, kaybediyoruz imam camii nin bir yatır ı olduğunu ve gizliyor den o lahit i çıkartıyor cemaat okuyor ve düğmeye basıyor lahit aşağıya iniyor, aynı gece birde yeni yapılmış tuvalette bir tür hastanenin tuvaleti oluyor ben tuvaletteyken aniden bir yerden bol su geliyor ve tuvaletten giderken alt taraf komple uçuyor altım bir anda boşalıyor uçuyor saygılarımla cevaplarsanız sevinirim

 55. Rüyamda camiye giriyorum tam o sırada büyük abdestimi kaçırıyorum hemen çıkıp abdest yenilemek için tuvalete gidiyorum.

 56. Sabah namazından sonra camiye görüyorum. Demirden pembe büyük bir kapısı var. Birkaç kadınla beraber giriyorum namaz kılıyoruz. 4 katlı büyük bir cami bir tanıdığım birinden kaçıyor, caminin merdivenlerini çıkıyor sonra kovalayan adam gidiyor. Camide vaaz veriliyor, dinleyip çıkıyorum. Kayınpederi caminin avlusunda oturmuş bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir