Rüyada Sur Görmek

Rüyada sur görmek; Allah yolunda savaşan mücahitlere, ululuk sahibi devlet başkanına ya da bu nitelikteki diğer devlet yöneticilerine; sur bazen önde gelen alim ve evliyalara, hakla batılı ayıran şeriate ve çok sevince işaret eder.

Rüyada büyük sokak ve sur kapılarını gündüzün kapalı görmek, burada meydana gelecek hoş olmayan durumlara; bu kapılardan girmek iyi ticarete, sanata ve ve rızka; bu kapıları açık görmek, bir işe girmeye delalet eder.

Rüyada şehrin hisarları, kale ve surları üzerinde olmak, korktuğundan emin, umduğuna nail olmaya; buralarda görülen olumsuzluklar ileri gelen kimselerde görülecek olumsuzluklara delalet eder.

(Daha geniş yorum için rüyada dervaze görmek tabirine bakınız. Kıyamet suru için rüyada İsrafil (A.S.) görmek ve rüyada İsrafil (A.S.) sura üflemesi tabirlerine de bakınız.)

Rüyada kale suru görmek, devlet başkanına veya İslam şeriatına tabir olunur. Bir kalenin surunun yıkıldığını görmek, o yer devlet büyüğünün ölümüne, din ve şeriatın yolunda gitmeyeceğine; o yerde emniyetin ve asayişin azaldığına; surdan bir parçanın kopmuş olduğunu görmek, o yer devlet büyüklerinden birinin ölümüne delalet eder.

Rüyada yeni bir sur yapıldığını görmek, o yerde büyük bir devlet adamı olacağına; surun bazı yerlerinin tamir olduğunu görmek, o yere yeni bir amir geleceğine işarettir.

Bir başka rivayete göre de: Rüyada görülen sur, Allah (C.C.) yolunda cihat eden mücahitlere veya yahut şehrin reisine ve muhafızına işarettir. Bazen de sur, o şehrin abid veya lim olan birisine hakla batıl arasını ayıran şeriata, bazı kere de sevince işarettir. 

Bir kimse rüyada surlardan birinde olduğunu görürse o kimse düşmanından ve korktuğundan emin olur. Bir kimse rüyada bir şehrin burçlarının yıkıldığını görse, o şehrin vali ve muhafızı ölür veya görevinden alınır.

Bir kimse rüyada bir şehrin burç ve surunda bir gedik meydana geldiğini hatta o gedikten şehrin içerisine bir aslan veya sel yahut hırsızların girdiğini görürse o şehirde İslamın zayıflamasına, ilmin revaçsızlığına işarettir.

Rüyada meçhul burç ve sur görmek; İslam, ilim, Kur’an, mal, emniyet, takva ve dünya ve düşmanlardan korunulacak her şeye, zevce, zırh, seyit ve babaya işarettir. Bir kimse rüyada şehrin burç ve surlarının hayvan gibi yürüdüğünü görse sultan bir işinden dolayı o burç ve surun yürüdüğü tarafa yolculuk yapar.

Rüyada bir şehrin surlarını görmek; mütevelli ve hakime işaret ettiği zaman, duvarının yüksek yerleri hakim ve mütevellinin erbaa ve hizmetçileridir. Surların yüksek yerleri, düşmanın haline muttali olmaya işarettir. Eğer şehrin suru mala işaret ederse onun burçları o malın bekçisidir. Eğer şehrin suru melike işaret ederse o surun burçları; melikin hazırlığı, silah ve hububatıdır.

Sur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir