Rüyada Gül Görmek

Temiz güğüm, onu gören herkes için hayır ve iyiliğe delalet eder. Rüyada gül koklamak sevinç ve feraha, bir kadını öpmeye, misafir ya da mektup gelmesine; gül tomurcuğu genç kıza, çocuğa ve pek yakında meydana gelecek sevinçli bir duruma işarettir.

Ayrıca bkz: Ev Bahçesi, Çiçek

Rüyada hastanın gül ağacı altında yahut güllerle süslenmiş bir yatakta yattığını görmesi, kırk gün sonra vefat etmesine; gülü ağacıyla görmek, çetin işlere ve zorlukla birlikte gelecek mutluluğa; gül toplamak sevince, mal toplamaya delalet eder.

Rüyada gül görmek, çok iyi bir şekilde yorumlanır. Birisinin gül toplaması; vaktinin hoş geçeceğine, muradına ereceğine, çok hayırlı haberler alıp sevineceğine işarettir. Gül herkese para ve saadeti müjdeler. Aşık bir kadın gül görmüşse sevdiğiyle birleşir.

Rüyada gül iyiye yorulur. Rüyada yeni açan gül toplamak, bir genç kız ise çok kısa bir süre sonra evlenir. Güllerin rengine göre rüyaların anlamları değişir. Bahçesinde gül ağacı gören bir erkek mesleğinde yükselir. Aynı şekilde gören kadın ise bereket, şöhret ve mutluluk olarak yorumlanır.

Rüyada gül görmek ve koklamak, özellikle aşk hayatında mutlulukların ve başarının işaretidir. Fakat solmuş güller, bir sevdiğinizden ayrılacağınız anlamına gelebilir. Güzel bir gül çok iyidir. Aşkta ve işte başarı, kısmet, bolluk, ömür boyu mutluluktur. Gülün rengine ve güzelliğine göre yorumlanır.

İbn-i Şirin Rahmetullaha göre; rüyada gül görmek iki çeşittir. Biri ağacı üzerinde, diğeri toplanmış olarak. Ağacı üzerinde gül, evlada ve toplanmış olarak görmek ise hüzün ve gözyaşına delalet eder. Rüyada mevsiminde ağacı üzerinde kırmızı gül görmek, rüya sahibinin çocuğu olacağına işarettir. Mevsimi dışında gül görmek evladı yüzünden bir kedere uğrayacak demektir.

Rüyada bir ağaçtan gül kopardığını görmek, hüzün ve gözyaşına delildir.

Kirmaniye göre; rüyada ağacı üzerinde kırmızı gül görmek, neşeye, sevince ve isteklerinin yerine geleceğine; ağacı üzerinden sarı gül iftiraya uğrayacağına, herkese gülümseyen bir kadına; ağacı üstünde beyaz gül ihsana ve yükselmeye; mevsiminde ve ağacı üzerinde veya evinde gül görmek bekarsa evleneceğine; ağaç üzerinde ve evinde beyaz gül görmek, çocukları tarafından sevindirileceğine, evinde ve ağacı üzerinde kırmızı gül görmek, ev halkı veya akrabaları tarafından sevindirileceğine delalet eder.

Cabir ül-Mağribi’ye göre; rüyada genellikle gül görmek, yardımı az, vaadini tutmaz, vefasız bir erkeğe işarettir. 

İsmail El-Esasa göre; rüyada gül görmek, gurbetteki bir akrabasından veya dostundan haber almak demektir. 

Caferi Sadık’a göre; rüyada gül görmek, beş şekilde yorumlanır: Güzel evlat, sadık dost, vefasız bir adam, güzel kadın ve iyi hizmetçi. Kadın için güzel koca, gaipten mektup.

Ebu Said El-Vaize göre; Rüyada gül görmek mal ve şereftir. Başında bir gül gören kişi evlenir. Ama aralarında geçim olmaz. Rüya sahibi kadın ise kocaya varır, ama hemen ayrılır. Gül toplamak sevinç işaretidir.

Rüyada bahçeden beyaz gül koklamak, bir namuslu kadını seveceğine delalet eder. Eğer topladığı gül kırmızı ise, karısı okşanmayı sever. Eğer sarı ise karisi dürüst ve namusludur. Gül goncası koparmak, çocuğunun işinden ayrılacağına delildir.

Bir başka rivayete göre de: Rüyada gül görmek, şerefli olan bir adama veya çocuğa yahut kayıp bir kimsenin gelmesine ya da kadına işaret eder. Rüyada gül topladığını gören kimse, hayır, iyilik, sevgi ve nimete kavuşur. Henüz açılmamış gül, hamile olan kadının çocuğunun düşmesiyle tabir edilir. Bazı tabirciler gül, ayrılacak veya elden kaçırılacak kadın ve ticarete yahut devamlı olmayan ferahlık ve sevince ya da sonu ve vefası olmayan ahde işaret eder, dediler.

Rüyada genç bir delikanlının kendisine bir gül sunduğunu görse, o delikanlı, o kimseye bir taahhütte bulunur. Ancak sözünde durmaz. Rüyada gülden başında bir taç olduğunu gören kimse, bir düşmanı ile evlenir. Bir kadın bu rüyayı görürse, tabir yine böyledir. Gül, güzel bir isimle yad edilmeye de işaret eder. Gül, ferahlık ve sevince de işaret eder. 

Hasta olan bir kimsenin rüyada, gülün altında serilmiş veya gülden bir elbise giydiğini görmesi, o hastanın öleceğine işaret eder. Bazı tabirciler, gül, bir misafirin veya bir mektubun gelmesine işaret eder. Gülü kesilmiş ağacında görmek, üzüntü ve kederdir. Bazı tabirciler, ağacıyla olan gül, sarp ve çetin bir millete ve güç işlere işaret eder. 

Rüyada gül toplamak sevinçtir. Bazen de san gül, hastalığa, kırmızı gül, güzellik ve ziynete işaret eder. Kırmızı gül, delil ve iddia edilen şeyin vuzuha kavuşmasında tabir edilir.

Rüyada gül görmek tabiri iyiye delalettir. Yeni açan bir gülü toplayan bir genç kız çok kısa zamanda evlenir. Güllerin renklerine göre anlamları değişir. Bahçesinde gül ağacı gören bir erkek mesleğinde ilerler hatta en başa geçer. Aynı şekilde gören kadın ise bolluk, ün ve mutluluk olarak yorumlanır.

Gül

“Rüyada Gül Görmek” üzerine 34 yorum

  1. RTE nı yada davutolunu gördüyseniz şahsen ben hayra yormam,sadaka verin dua edin torununuza haram bulaşmasın

 1. Bahçenin bir köşesinde ağacın dalında bir tarafı solmuş güller ve bir tarafında da canlı kırmızı güllerin olduğunu ve onların üstüne de çok berrak bir dereden su aktığını gördüm ve diyorum ki bahçenin öbür köşesine de bir arkadaşın kırmızı gül ağacı dikeceğine dair söz verdiğini ama dikmediğini ve hatırlatmak için telefon açmak istiyorum ama açmıyorum birde solan güllerin üstüne su akarsa belki canlanır diye de düşünüyorum. Bu rüyamı yorumlar mısınız?

  1. Rüyamda eski evimizde tavandan asilmis kabarik bi gelinlik oldunu ve beni yarin duyunum olucani gordum gelinliyin ust kisminda uzerinde kestaneler olan kestane dallari alt kismindada beyaz amma kurumaya doru olan gul dallari vardi. Hatda duyun davetyelerimiz falan hazirdi hersey Davetyedede sevgilimin ismi geciyodu. Yorumlarsaniz cok sevinirim

 2. Rüyamda bize misafirler gelmiş ve onlar benim odamda oturuyorlar. Onlar otururken ben odayı toparlıyorum aynı zamanda yatağımın üzerinde ki kurumuş kırmızı borda gülleri topluyorum ve onları bir çantaya koyuyorum. Daha sonra fark ediyorum ki topladığım her yerde kurumuş gül var ve ben onları da topluyorum daha sonra topladığım güllerin bir kısmının yapraklarını su dolu minik bir kaba koyuyorum. Gördüğüm rüya ne anlama gelir?

 3. Merhabalar babamla kirli yağmurlar içinde büyük kamyonla belli bir yerde kalmışız. Sanki çıkamıyoruz sonra babama çok para verildi sonra bir anda yorgun bitkin evde kanepede yatıyordu. Etrafında ben annem ve kız kardeşim. Babam bana bir gül uzattı, çok uzun dikenleri yok ama gül kendi açmamış olan narin, pembe veya pudra rengindeydi. Gül çok küçük gül ama kokusu sanki bütün cenneti anlatıyor gibi hissi uyandırdı rüyamda. Ben soru sordum “Neden bana veriyorsun gülü, anneme veya diğer kız kardeşime ver.” Babam da dedi dünyada en yakınım, arkadaşım sensin sonra sanki odada kimse kalmadı.

 4. Rüyamda uçarak dua ettim. Ettiğim dua kabul olur mu? Kurban bayramının üçüncü gecesi annemle babamın hacca gideceğini ve adak adadıklarını annem bana “Sende adak ada” dedi. Ben de o an dua ettim.

 5.  Başbakanın bana rüyamda ekmek verdiğini gördüm. Rüyamda dilek tuttum. Tuttuğum dilek kabul olur mu? Rüyalarımda sürekli dua ediyorum.

 6. Yeğenim yeşimle ikimiz otururken, bilgisayarda bir demet belki de 25-30 adet ama güller çok güzel. Birden kollarımdan tutup, beni havaya yükselterek uçuruyor. Ablam yeğenim aşağıda, ben uçuyordum, evin içinde. “Anne” diyerek uyandım.

 7. Yüzümde gül şeklinde hastalık çıktı. Dövme gibi bir yerinde çıkıyor, bir yerinde bitiyor, hastalıkmış, her tarafıma yayılıyordu. Resimler çıkıyordu, yüzümde. Hafif hafif acı da hissettim…

 8. Rüyamda eşimin yanındaki bayanlara 3 tane gül alıyorum, çiçekçiden. Onları kendim seçerek çiçekle buket yapıyorum.

 9. Rüyamda kabus gibi temiz bir şeyler gördüm. Çift tomurcuk, kadifemsi gül. Görümlerde hacdan gelecek. Sevinçli haberlere de ihtiyacım var, iyi bir ev halkına babamın da benimde ev dairesine ve benim hastalıktan şifa ve ilaçları bırakmaya ihtiyacım var. Yazdığım rüya tabirleri yavaş yavaş sonuçlandı. Bu mübarek günlerde hacdan gelecek iyi haberlere ihtiyacımız var. Ailecek selamlar.

 10. Rüyamda gül ağacı üzerinde bulunan güllerin biraz çanak olduktan sonra nara dönüştüğünü gördüm ve onlardan bana ikram edildi ben de yedim. Kırmızı ve tatlı narlardı. Gül ağacı aşı gül değildi.

 11. Rüyamda “Çok nadide bir çiçektir bu” denerek arkadaşlarım tarafından bana gonca, siyah bir gül veriliyor. Almak istemiyorum ama elime tutuşturulmuş halde kalakalıyorum. Bunu yorumlarsanız memnun olurum.

 12. Teyzemin kızı benim için istihareye yatmış ve havada tepsinin içinde kırmızı gül yaprakları varmış. Yorum yapabilir misiniz? Saygılarımla.

 13. Rüyamda yatağın içinde çeyrek atınlar buldum. Aynı zamanda yatak içinden tek bir beyaz gül, çok güzel açmış, organik olanlardan gördüm. Rüyamı yorumlarsanız sevinirim. İyi günler dilerim.

 14. Rüyamda kız arkadaşımın elinde henüz açmamış 3 adet gül gördüm. Yorumlarınızı bekliyorum.

 15. Rüyamda gül gördüm sevinçli haberler aldım. Nurlu bir rüyaydı. Beslemem hep iyi niyetlere açıldı. İnşallah daha güzel rüyalar görmem umuduyla babaannemde ahiret yolcusu inşallah. İyi günler, selametle.

 16. Bir süre önce âşık olduğum erkekten ayrıldım bu ayrılık zoraki idi üç gün önce rüyamda bana kırmızı gonca gül verdiğini gördüm ne anlama gelir?

 17. Selam! Babam menfaat edeli dört ay oldu. Rüyamda bana çok değişik renklerde gül verdi ve kendisi de siyah bir takım elbise giymiş. Yorumunu açıklarsanız çok sevinirim iyi günler.

 18. Ben rüyamda bir arkadaşıma sahilde dolaşırken bana kırmızı gül verdiğini gördüm ve birkaç tanıdık insanla karşılaştık tabi ki yanlış anladılar ben onların yanına gittim o sırada arkadaşım uzaklaşmıştı yanımızdan bunun anlamı nedir?

 19. Ölmüş bir erkeğin kucak dolusu gül vermesi ne demektir.Ticarette de başarılı.

 20. Rüyamda dalında iki adet yan yana pembe gül gördüm. Biri canlı biri biraz kurumuştu ama ikisi de çok güzel gözüküyordu. Eğildim gülleri kokladım o sırada beni de boynumdan erkek biri kokladı. Ne anlama geliyor ?

 21. İşyerime sabah geldiğimde itfaiye arabası masamda çıkan küçük bir yangını söndürüyordu. Masamın içerisinden kıvılcımlar olmuş ve ben geldiğimde masamın iç kısmında küçük çizg şeklinde ateş kalmıştı onları da söndürdüler. O sırada işyerinde diğer masada sayılı ve müdür beye ait olan kuranı kerim yasini şerif ve en üstte gül vardı gül kurutulmuş ve üzeri yaldızla boyanmış simli gibiydi. onlardan aldım kendime birer tane. yasini şerif kırmızı kuranı kerim mavi idi. Kurumuş gül yazılanlarda iyi yorumlanmamış ama ben iyiye yorumladım rabbim hayra çevirsin. Yorumlarınızı bekliyorum.

 22. Ben rüyamda beyaz gül yoluyordum hiç yaprakları kalmayacak şekilde yerde yolduğum beyaz gülün yaprakları birikmişti. Bu ne demek, biri açıklayabilir mi? Şimdiden teşekkür ederim yorumlarsanız.

 23. Merhaba iyi günler Rüyamda saksımda gül fidanım vardı ve komşum budamıştı. Ne anlama geliyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir