Rüyada Dinlemek ve İşitmek Görmek

Rüyada Kur’an-ı Kerim’i, Peygamberimizi metheden ilahi ve kasideleri, hikmetli söz ve şiirleri ve her konuda faydalı ve hayırlı sözü dinlemek, hidayet ve saadete işaret eder.

Ayrıca bkz: Gizli Söz Dinlemek

Rüyada boş söz dinlemek, inatçılığa ve rezil olmayan, gıybet dinlemek haram yemeye delalettir. Rüyada gizli konuşmaları dinlemek yahut kulak kabartmak haddi aşmaya, dedikodu ve gıybet yapmaya delalet eder.

Rüyada sözü dinleyerek, güzel ve faydalı olanlarını benimsemek müjde ve sevince; her sözü doğru kabul ederek dinlemek ahmaklığa; söz dinlememek ve kemikleşmiş düşüncelerinin dışına çıkmamak, sapıklığa ve hüsrana yorulur.

Rüyada köpek sesi dinlemek boş söze; at kişnemesini dinlemek kuvvet ve izzete; kırlangıç sesini dinlemek, faydalı ve hikmetli söze; güvercin sesi ağlamaya, güzel sesli diğer kuşların sesini dinlemek hüzünle birlikte sevince; eşek sesini dinlemek kötü söz işitmeye delalet eder. 

(Ayrıca Bakınız; Ses.)

Rüyada Kur’an-ı Kerim’i veya Resulullah (S.A.V.) hakkında söylenen kaside ve methiyeyi yahut kendisine yapılan bir hitabeyi dinlemek, hidayete ve Allahu Teala’ya (C. C.) yönelmeye işarettir. 

Rüyada başka birisine söylenen söze kulak vermek yalan söylemeye ve bazen de rüya sahibine isabet edecek çirkin bir seye işarettir. 

Bir kimse rüyada kendisinin bir adama söylediği sözünü diğer bir kimse tarafından gizliden dinlediğini görürse, eğer rüya sahibi tüccar ise yapılan bir alışverişin bozulması istenir. Eğer memur ise görevinden alınır. Eğer bir kimse kendisinin bir adama söylediği sözünün gizli olmadığını görürse, o kimse diğer adamın ırz ve namusunu gidermek ve onu rezil etmek ister. 

Bir kimse kendisinin birtakım çeşitli sözleri dinlediğini ve onların güzel olanlarına uyduğunu görse, müjde ve sevince işarettir. Bir kimse rüyada kendisi işittiği halde, kendisini işitmez gösteriyor görse yalan söyler ve her zaman yalan söylemeyi adet edinir.

Dinlemek ve İşitmek

“Rüyada Dinlemek ve İşitmek Görmek” için bir yorum

  1. Verdiğiniz rüya tabirlerinin kaynağını yazsanız çok seviniriz. Çünkü merak ediyorum, bunlar sizin tabirleriniz mi yoksa ehlinin mi? Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.