Rüyada Iskat Görmek

Rüyada ölünün yerine getiremediği ibadetleri için ailesi tarafından sadaka dağıtıldığını görmek, yazılı bir vasiyet bırakmadan ölmeye, ödenmesi ihmal edilen maddi ve manevi borçlara, ibadet etmeksizin Allah’tan (C.C.) ummaya işarettir. 

Ayrıca bkz: Devir

Rüyada ıskat-ı salat ve ıskat-ı savm (namaz ve oruç deviri) yapılması yahut bunları istemek, vaktin farzlarını ihmal etmeye, “yarın yaparım, bir gün yaparım” diye düşünerek, gaflet içinde ömrü tüketmeye delalet eder. Devir hatmi ve ıskatın ölmüş biri için yapıldığını görmek, vefat eden kimsenin borçlu gittiğine ve arkada bıraktıklarından hayır umduğuna delalet eder. (Böyle bir rüya gören kimsenin ölü için namaz kılıvermesi, istiğfar getirip vermesi ve kendi kıldığı namazların sevabını ona göndermesi bir vefa ve insanlık borcudur.)

Rüyada ölü ıskatçisi görmek ve onlara ıskat dağıtmak, hayra yorumlanmaz. Iskat aile içinde dargınlıkların olduğuna ve aile bireylerine daha olumlu davranmanın gereğine; ıskat parası aldığını görmek ise dargın kimselerle barışacağına delalet eder.

Iskat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir