Rüyalar ile İlgili Yararlı Notlar

Rüyalar ile İlgili Dergiler ve Gönlükler

Görülen rüyaların anlamlarının keşfedilebilmesi, rahatça yorumlanabilmesi ve çıkarımlar yapılabilmesi adına rüyalar ile ilgili yayımlanan dergiler, kitaplar ve ansiklopediler bireyler için yararlı birer araç olacaktır.

Bu dergi ve kitapların yanı sıra, bireyin gördüğü rüyaları bir günlük tutarak yazması, biriktirmesi ve içini dökmesi, onun rüyalarını anlamlandırabilmesinde son derece önemlidir.

Rüya Günlüğü Tutmak İçin İpuçları:

  • Birey rüyalarını daha rahat yazmak için bir bilgisayar edinmeli ve kendine özel bir dosya oluşturarak tecrübelerini burada biriktirmelidir. Opsiyonel olarak, kişinin yatağının yanında kalem ve kağıt bulundurması gördüğü rüyaları anında yazabilmesi için bir fırsat olacaktır.
  • Uyumadan önce gün içinde yaşanılan olayları, etkilendiğiniz ya da izlediğiniz TV programlarını, aldığınız ilaçları ve o güne dair önemli olabilecek ayrıntıları not almak da sonradan yapılacak yorumlamalar için önemli bir rol oynar. Bunun yanı sıra, görülen rüyaları sırayla ilişkilendirebilmek adına yazılan yazıların başına gün ve saat belirtmekte önemli bir ayrıntıdır.
  •  Rüyanızda gördüğünüz rüya sembollerini betimlemek ve hatta başarabilirseniz onları çizmek, rüyalarınızı anlamlandırabilmeniz adına önemlidir. Bu yazı ve çizimlerinizi kimseyle paylaşmak zorunda olmadığınızı hatırlayarak, içinizden geldiğince ve rahatça yapabilmekte önemli bir unsur olarak gözümüze çarpar.
  • Yazdığınız rüya ayrıntılarını, gördüğünüz rüya sembollerini ve çizdiğiniz tabloları rüya tabirleri sözlüğü aracılığıyla çözmeye çalışın, böylelikle rüyalarınızı daha rahat anlamlandırabilirsiniz.
  • Kendinize karşı sabırlı olun ve gördüğünüz şeyleri saçma bulsanız dahi not alın.